دکتر رجائی نماینده گناباد :
روستائیان بايد به سمت طرح‌های اقتصادی حركت کنند

rajaeeنماینده مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در روستاها کارهای عمرانی خوبی انجام شده، اما آن چیزی که امروزه باید به آن توجه کرد، ایجاد درآمد در روستاها است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)-منطقه خراسان، حجت‌الاسلام دکتر محمد رجایی در مراسم افتتاح پروژه بهسازی طرح هادی «روستای روچی» از توابع شهرستان گناباد، گفت: اگر نتوانیم درآمد برای روستاها ایجاد کنیم که مردم روستاها با استفاده از آن درآمد بتوانند زندگی شرافتمندانه داشته باشند، روستاها از سکنه خالی و تمام تلاش‌های دولتمردان در عمران روستاها بی اثر می گردد.

 

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی افزود: بر همین اساس روستائیان باید به سمت اجرای طرح‌های اقتصادی حرکت کنند.

 

وی با اشاره به نگاه ویژه دولت به روستاها در بودجه امسال گفت: امسال دولت در بودجه، دو درصد از محل مالیات بر ارزش افزوده را برای گازرسانی و آب رسانی به روستاها در نظر گرفته است.

 

نماینده مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امیدورایم دولت برای بودجه سال آینده نیز خدمات بیشتری برای روستائیان در بودجه کشور اختصاص دهد.

 

وی با اشاره به رأی آوردن طرح بیمه روستائیان و عشایر در صحن علنی مجلس، در خصوص ایراد شورای نگهبان مبنی بر محل تامین اعتبار این طرح گفت: برای این منظور مقرر شده که صندوق بیمه عشایر و روستائیان موجودی و هزینه خود را اعلام نماید و به نظر من با توجه به موجودی صندوق و درآمدی که این صندوق دارد ، بار مالی برای دولت به منظور پرداخت حقوق نخواهد داشت.

 

رجائی تصریح کرد: براساس طرح بیمه عشایر و روستائیان، روستائیان و عشایری که ۹ سال سابقه پرداخت بیمه دارند و در سن بازنشستگی قرار دارند، بازنشسته می‌شوند و افرادی که کمتر از ۹ سال بیمه دارند با پرداخت ما به التفاوت تا ۹ سال، بازنشسته می‌شوند.

 

farmandarفرماندار گناباد خواستار استفاده بهینه آب شد

 

فرماندار گناباد نیز در این مراسم با توجه به کمبود آب، خواستار الگوسازی استفاده بهینه از آب برای مردم شد و تصریح کرد: منطقه براکوه گناباد علیرغم اینکه در چند سال گذشته ، پر آب بوده اما امروز با خشکسالی مواجه شده و باید استفاده از آب را مدیریت شود.

 

محمد صفائی افزود: بر همین اساس باید الگو سازی نماییم و مردم نیز این الگوها را مشاهده نمایند تا علاوه بر ارتقاء فرهنگ کشاورزی ، خود کشاورزی نیز ارتقاء یافته و مردم درآمد لازم برای معیشت داشته باشند.

 

وی ضمن تشکر از روستای خانیک برای مشارکت در طرح آبخیزداری سیاه کوه، گفت: امیدواریم سایر روستاهای منطقه براکوه نیز در این طرح مشارکت کنند چرا که در ۱۰ هکتار منطقه آبخیزداری سیاه کوه، ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب ذخیره می‌شود.

 

فرماندار گناباد انتقال آب از دریای عمان را سومین روش رفع مشکل کم آبی گناباد قلمداد نمود و تصریح کرد: اگر بتوانیم با حمایت بخش خصوصی ۱۰ هزار لیتر در ثانیه آب به گناباد پمپپاژ نماییم، مشکل کم آبی منطقه ما رفع می‌شود و این کار شدنی است چراکه استان کرمان این طرح را اجرا كرده است.

 

وی با اشاره به تثبیت صنعت مرغداری گوشتی در شهرستان گناباد، گفت: در چند سال گذشته میزان تولید گوشت سفید در گناباد ۶ هزار تن بود که در سال گذشته به ۱۴ هزار تن رسید و انتظار می‌رود در پایان امسال به ۲۰ هزار تن برسد.

 

وی ادامه داد: اگر قیمت هر تن گوشت سفید ۶۰ میلیون ریال باشد، این صنعت یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال گردش مالی برای گناباد دارد و البته این مقدار با راه‌ندازی کشتارگاه چندمنظوره به ۲ هزار میلیارد ریال افزایش خواهد یافت و این سبب اشتغال پایدار برای مردم و تولید پایدار و اقتصاد شهرستان می‌شود.

 

صفایی تاکید کرد: پروژه کشتارگاه چند منظوره دشت زیبد برای منطقه حیاتی بوده و این محله به لحاظ معیشتی نجات پیدا خواهد کرد.

 

فرماندار گناباد پرورش دام‌های سبک را با توجه به خشکسالی‌های مستمر در منطقه براکوه اقتصادی ندانست و افزود: با توجه به خشکسالی‌های مستمر در چند سال اخیر، پرورش شترمرغ باید جایگزین دام‌های سبک در منطقه براکوه شود، زيرا سرمایه‌گذاری در این موضوع سبب سود ۱۰۰ درصدی می‌گردد.

 

به گزارش ایسنا، پروژه بهسازی طرح هادی روستای روچی از سال ۱۳۸۹ با عملیات‌های اجرای کانال آب، اجرای جدول و کانیو، جابه‌جایی شبکه‌های آب و برق، زیرسازی، پیاده رو سازی، آسفالت، احداث پارک کودک و احداث پارکینگ و فضاسازی اطراف چنار با اعتبار 4 میلیارد و ۱۴۰ میلیون انجام شد.

نظرات   

 
0 # Guest 1393-06-05 09:57
Go safayi
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # ناراضي از بي عدالتي 1393-06-05 16:08
آقاي فرماندار سلام
1) اولاً ما بخيل وحسود نيستيم.ما طرفدار اعتدال هستيم.چرا به ازاي هرخانوار درروستاي روچي بيش از 10ميليون تومان هزينه کرده ايد و درساير روستا هاخصوصاً درروستاهاي شرق کاخک ازاين اعتبارات خبري نيست .

جاده کاخک به گناباد ترددش بيشتر است يا جاده فرودس به گناباد؟ يک دستگاه تردد شمار نصب کنيد تا ببينيد کدام جاده پرترافيک است پس چرا به اين جاده کاخک به اندازه جاده متروکه گناباد به فردوس بها نمي دهيد؟

ترددهاي شمال استان به فردوس ازمسير بجستان انجام ميشود وترددهاي سرايان هم از کاخک به سرايان.

شايد چون فلاني درفلان اداره مسئول است بايد اين تبعيض ها را عادلانه بدانيد وبودجه هاي راهسازي را اينگونه تخصيص بدهيد؟ لطفاًتامل بفرمائيد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-06-05 18:47
در بسیاری جاها دیگر به اجرای یک گلخانه و احداث استخر ذخیره اب دیگر پروژه نمی گویند و وقت این همه آدم را برای افتتاحش نمی گیرند ولی در گناباد ما شبنم هم طوفان است
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی