مرگ دلخراش دومین کودک در حادثه سرسره بادی

123عصر روز جمعه بر اثر ترکیده شدن يك سرسره بادی در پارک آبشار شهر کاخک و شدت فشار باد داخل سرسره، یک پسر بچه 6 ساله با پرتاب شدن بیش از ۱۶ متر در دم فوت و 2 کودک دیگر نیز زخمی شده اند و به بیمارستان انتقال یافتند.

 

مصدومان حادثه به بيمارستان 15خرداد بيدخت انتقال مي‌يابند و ازآنجا سريعا به مشهد اعزام ميشوند كه متأسفانه صبح امروز يكي ديگر از مصدومان در مشهد جان باخته و تعداد كشته شدگان اين واقعه تلخ به 2 نفر مي‌رسد.

 

صادق ميرزاي قلي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا منطقه خراسان، گفت: در چند سال اخير به دليل حوادث و اتفاقات ناگواري كه در شهرهاي بازي به خاطر تجهيزات و چيدمان غيراستاندارد رخ مي‌دهد، اين استاندارد اجباري شده و تمام بهره‌برداران و مالكان تجهيزات شهربازي بايستي گواهي ايمني تجهيزات خود را بگيرند.

 

رئيس اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي گناباد افزود: نحوه كنترل سازمان استاندارد طوري هست كه چند شركت بازرسي تأييد صلاحيت شده مراجعه و بررسي و عيب‌يابي مي‌كنند و پس از رفع عيب با بهره‌برداري موافقت مي‌كنند.

 

وي در مورد استانداردهاي سرسره‌هاي بادي نيز گفت: حتما بايد دور سرسره بادي ضربه گير باشد و فنس‌بندي شده باشد و همچنين ميزان هواي داخل سرسره هم بايد متناسب باشد.

 

وي ادامه داد: اپراتور دستگاه هم بايد حتما آموزش ديده باشد و بايستي دقيقا بداند كه موقع وزش باد چه كارهايي را انجام دهد كه سرسره واژگون نشود.

 

ميرزاي قلي اضافه كرد: بچه‌هاي بالاي 85 سانتي‌متر قد نبايد از سرسره بادي استفاده كنند و اين مسئله بايد حتما رعايت شود.

 

رئيس اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي گناباد با بيان اينكه پيمانكار اين مجموعه جهت اخذ گواهي ايمني به اين اداره مراجعه نكرده و شهرداري كاخك هم بدون دريافت گواهي ايمني و استاندارد از پيمانكار، اين قرارداد را منعقد نموده است.

 

وي همچنين گفت: در سال 1390 سازمان استاندارد بازرسان خود را فرستاد و آنها هم آمدند و بررسيهاي لازم را در شهربازي گناباد و كاخك انجام دادند و ايرادات آن را هم گفتند.

 

صادق ميرزاي قلي خاطرنشان كرد: شهرداري گناباد بعد از اين بازرسي به دليل اهميت موضوع شهربازي خود را تعطيل كرد و هرگاه هم كه ميخواست براي اين شهربازي با كسي قراردادي ببندد اول پيمانكار را به اداره استاندارد ميفرستاد و كارشناسان اين اداره هم توضيحات لازم را بيان مي‌كرد.

 

وي اضافه كرد: شهرداري كاخك تمام تجهيزات خود را جمع آوري كرد و رسما به ما اعلام كرد.

 

رئيس اداره استاندارد و تحقيقات صنعتي گناباد با بيان اينكه اين حادثه جزء حوادث خيلي نادر است افزود: بايستي شهرداري كاخك پيمانكار را رسما به اين اداره مي فرستاد  و بعد از دريافت توضيحات كارشناسان ، كارش را آغاز مي كرد كه عملااين كار صورت نگرفته است.

 

كليه امور مربوط به استاندارد و بيمه بر عهده پيمانكار بوده است

 

هادي عطائي كارشناس ايمني شهرداري كاخك هم در اين رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا منطقه خراسان، گفت: قرارداد اين پيمانكار از حدود دو ماه پيش منعقد شده و وي از ابتداي امسال كار خود را آغاز كرده است.

 

وي افزود: طبق اين قرارداد، كليه امور مربوط به استاندارد و بيمه بر عهده پيمانكار بوده است.

 

وي ادامه داد: شهرداري كاخك فقط زمين را در اختيار وي قرار داده است و حتي به وي گفته شده است كه قبل از شروع كار حتما نظر كارشناسان اداره استاندارد را جويا شود.

 

عطائي تصريح كرد: امور مربوط به صدور گواهي ايمني و استاندارد خيلي زمانبر است و حتي بازرسي هم توسط شركت هاي خصوصي انجام مي شود.

 

وي خاطرنشان كرد: قاضي دستور بررسي داده و كارشناس حوادث در حال بررسي موضوع است و بايستي تا صبر كرد تا نتيجه كارشناسي اعلام شود.

 

متأسفانه بدليل حضور شهردار كاخك و معاون وي در جلسه سپاه امكان مصاحبه با وي فراهم نشد.

 

مهدي محمدي نوقابي ، خبرنگار ايسنا - گناباد

نظرات   

 
0 # Guest 1393-02-07 14:27
شهرداري کاخک سهل انگاري کرده است .؟ بنا به نظر کارشناس نه.چرا که گفته ايد: وي افزود: طبق اين قرارداد، كليه امور مربوط به استاندارد و بيمه بر عهده پيمانكار بوده است.
پس معلوم شد !پيمانکار کوتاهي کرده وقصور داشته است!
همانگونه که همه ميدانيم .هر پيماني داراي يک ناظر پيمان است. که ؛چنانچه پيمانکار به تعهدات خودش عمل نکرد .برابر بندهاي پش بيني شده درقرارداد با او رفتار واز ادامه کارش جلوگيري واورا به رعايت مفاد قرارداد ملزم مي کنند .کو ناظر پيمان؟ بنا به نظر بنده که پير کار هستم ودهها پيمان بزرگ وکوچک را به فضل خدا با کمترين حادثه به انجام رسانده ام .دراين مسئله نگاه شهرداري فقط وفقط به سود حاصل از اجاره دادن مکان بوده است وبه حواشي کار توجه نداشته و گرنه ،تا فراهم شدن شرايط شروع کار واخذ بيمه حوادث وبيمه مسئوليت پيمانکاردرمقابل اشخاص ثالث وهمچنين گواهي شروع بکار اداره استاندارد .اصلاً نبايستي اجازه فعاليت به پيمانکار مي داد .درهر صورت دراين حادثه مقصر اول نماينده شهرداري وامضاء کننده قرارداد است ونه سازمان شهرداري
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # Guest 1393-02-07 14:29
ادامه کامنت قبلي ...چرا که نماينده شهرداري قراردادي بي سر وته را از جانب شهرداري امضاء کرده وبراي شهرداري مسئوليت آفريده است و نه سازمان شهرداري .ومقصر دوم هم شخص پيمانکار هستند که بدون رعايت بايدها ونبايدهاي کار ؛ شروع به ارائه خدمت (ارائه مرگ) به فرزندان بي گناه مردم کرده است وبايد درمقابل آسيب ديدگان پاسخگو باشند.
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
+1 # روح الله 1393-02-08 13:14
در واقع پیمانکار همان نقش راننده اتوبوس را در سوانح اتوبوسی بازی می کند وشهردار نقش پلیس راه یا اداره راه را در هرصورت راننده و پیمانکار مقصر اند وامیدوارم نخست وزیر کره به این خاطر دیگه استعفا ندهد"
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 
 
0 # محمدرضا 1393-02-09 21:12
سلام به نظرمن دراين حادثه دلخراش بجاي اينکه تقصيربه گردن همديگربندازيدبف کر خانواده وپدرومادر ان دوتاطفل معصوم باشيدکه بخاطر کوتاهي وسودجوي بعضي اقايون داغدارشده اندوعزيزوجگرگوش ه خودرا ازدست داده اندوحالاقانوني وضع کنيدکه چنين حوادث ناگواري اتفاق نيافتدولي شهرداري براي صدورپروانه ساختمان که خيلي سختگيري وپول ميگره تعجبه براي تامين امنيت جان بچه هاي مردم بي مسعوليت وبيخيال بوده
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی