صبح گناباد بررسی میکند
آیا رویای اتصال گناباد به راه آهن سراسری محقق میشود ؟

چند سالی است که بحث احداث پروژه ملی راه آهن چابهار-بیرجند-قاین – گناباد – مشهد اذهان  مردم گناباد را به خود مشغول کرده است ، پروژه ای که در صورت تحقق میتوانست این شهرستان را متحول کند . اما اخیرا زمزمه هایی مطرح شده است که در صورت صحت ، این رویای شیرین را به کام مردم تلخ خواهد کرد .

tran98


به گزارش صبح گناباد ، سالهاست که بحث آغاز عملیلات اجرایی راه آهن چابهار به بیرجند بعنوان یک ÷روژه ملی مطرح و عملیات اجرایی آن نیز از جنوبی ترین نقطه آغاز شده است .

براساس نقشه های و مصوبات قبلی ، قرار بود این راه آهن پس از عبور از بیرجند و قاین ، از گناباد بگذرد و پس از آن بسوی مرکز استان خراسان رضوی ادامه مسیر دهد .


در دوره نمایندگی دکتر محمد رجایی در مجلس شورای اسلامی ( دوره قبل ) ، بحث احداث آنتن ریلی از مسیر یونسی به گناباد( بعنوان یک طرح موقت ) از سوی وزارت راه و شهرسازی مطرح و آقای دکتر رجایی با این استدلال که در صورت اجرای این آنتن ، راه آهن چابهار – مشهد هرگز از قاین و گناباد عبور نخواهد کرد ، با اجرای این طرح مخالفت کرد .


پروژه راه آن یونسی به گناباد ( آنتن ) اما اخیرا از سوی مسولین شهرستان گناباد مطرح و عملیات اجرایی آن آغاز شده است ، غافل از اینکه با داشتن ایستگاه راه آهن ، دیگر نمیتوانیم پروژه اصلی ( زاهدان –  بیرجند – قاین – گناباد را مطرح کنیم !!


این مباحث اما فقط در حد شایعه ای در بین نخبگان جامعه دست به دست میشد ، تا اینکه وزیر راه و شهرسازی هفته گذشته به خراسان جنوبی سفر کرد و کلنگ احداث آنتن ریلی فردوس را به زمین زد .

با این اقدام ، عملا مسیر بیرجند – قاین – گناباد حذف شد و برای اولین بار بجای بیرجند – قاین – گناباد ، مبحث جدید ( بیرجند – یونسی – گناباد ) مطرح شد که شایسته است مسولین شهرستان پیرامون این تحول بزرگ پیگیری و به افکار عمومی پاسخ دهند .


برای تنویر افکار عمومی ، مشروح خبرسفر وزیر راه و شهرسازی را از خبرگزاری شبستان ذیلا منتشر میکنیم :

 

طفره وزیر راه از اعلام زمان آغاز عملیات اجرایی پروژه ریلی بیرجند- یونسی گناباد


وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص زمان آغاز عملیات اجرایی پروژه ریلی بیرجند- یونسی گناباد و برآورده شدن انتظار چندین ساله مردم خراسان جنوبی گفت: امروز کلنگ زنی عملیات راه آهن آنتنی فردوس انجام می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «محمد اسلامی» امروز (30 اردیبهشت) در حاشیه مراسم کلنگ زنی سالن فرودگاه بیرجند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خراسان جنوبی دارای استعدادهای بالقوه فراوانی است و مرز برای این استان فرصتی است و مردم با توجه به ظرفیت ارزشمندی که دارند در جهت شکوفایی اقتصادی استان فراتر از سهم خودشان اقدام کنند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه زیرساخت های حمل و نقل برای استان و کشور مهم است، گفت: توسعه زیرساخت های حمل و نقل شرق جزو اولویت های جمهوری اسلامی ایران است.

اسلامی بیان کرد: سه پروژه همزمان در سه حوزه دنبال می شود که یکی اتصال خط راه آهن چابهار به زاهدان از طریق زابل به بیرجند و پس از آن اتصال به راه آهن سراسری به عنوان اولویت نخست است.

وی با اشاره به محور ترانزیت شمال و جنوبی که مورد علاقه همه کشورهای منطقه است و نسبت به آن همه پیگیر هستند و به نوعی در آن عقب ماندگی داریم، افزود: محور دوم اصلاح و بهسازی و گسترش ظرفیت حمل و نقل است که با احداث باندهای دوم دنبال می کنیم که تعدادی امروز افتتاح و تعدادی هم شروع می شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه محور سوم فرودگاهی است که هنوز نیاز داریم پروازها به استان خراسان جنوبی افزایش و گسترش یابد، عنوان کرد: مهم این است با توسعه زیرساخت حمل و نقل ظرفیت اقتصادی حوزه های گوناگون شکوفا شود و با هم حرکت کنند تا به صورت لازم و ملزوم جاذبه های فراوانی برای گسترش زیرساخت ها ایجاد کند.

اسلامی با بیان اینکه در استان خراسان جنوبی امروز در بحث بازآفرینی شهری و خدماتی که برای ایجاد سرانه محلات است بازدید و افتتاح داریم، گفت: در حوزه مسکن خراسان جنوبی جزو استانهایی است که پیشرفت رشد تولید مسکن خوب بوده و جزو استانهای پیشرو است.

به گفته وی امروز جشن اختتامیه مسکن مهر استان خراسان جنوبی را شاهد خواهیم بود و امیدواریم با پروژه های جدیدی که آغاز می شود؛ مردم این استان جزو کم دغدغه ترین مردم ایران از لحاظ مسکن باشند.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص زمان آغاز عملیات اجرایی پروژه راه آهن بیرجند- یونسی گناباد و برآورده شدن انتظار چندین ساله مردم خراسان جنوبی از جواب دادن طفره رفت و گفت: شما خبرنگار کجایی؟ توضیح دادم که محور شرق از محورهای اولویت دار است که اتصال چابهار به زاهدان و بیرجند به شبکه سراسری است و امروز هم کلنگ زنی عملیات راه آهن آنتنی فردوس انجام می شود که فردوس را به شبکه سراسری متصل می کند.

اسلامی ادامه داد: با تامین منابع همه باید نقش ایفا کنند تا بتوانیم پروژه راه آهن را سرعت بدهیم تا زودتر از برنامه زمان بندی بتوانیم راه آهن خراسان جنوبی را تکمیل کنیم.

وی بیان داشت: اکنون مهم احداث فرودگاه نیست بلکه ظرفیت هاست که باید ایجاد شود؛ در سیاست های وزارتخانه حمل و نقل ترکیبی دنبال می شود هم در حوزه بنادر و هم راه آهن و فرودگاه ها باید جاذبه هایی به وجود آوریم که جابه جایی بار و فرصت سفر را بتواند گسترش دهد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه با تحقق این مهم می توان امیدوار بود که پروژه های حمل و نقل با سرعت بیشتری حرکت کند، افزود: باید این امر موجب تولید بار و سفر شود تا راه آهن و فرودگاه اقتصادی شود لذا ایجاد فرودگاه به صورت مستقل کمکی به تنهایی برای شکوفایی اقتصادی نمی کند بلکه طرح های مکمل و متمم است که باید در قالب سرمایه گذاری دنبال شود.

اسلامی با تاکید بر اینکه خراسان جنوبی ظرفیت های فراوانی دارد، گفت: بیرجند شهری فرهنگی و دانشگاهی است و صادرات استان تنها زرشک و زعفران نیست و معلمان استان در کشور مشهور هستند.

گفتنی است، استاندار خراسان جنوبی شامگاه (۲۶ اردیبهشت) در گفتگوی ویژه خبری شبکه استانی خاوران گفت: اقدامات نهایی برای پروژه اتصال فردوس که از طریق خط آنتنی است، انجام شده و سال قبل به پیمانکار واگذار شد که هفته آینده شاهد کلنگ زنی خط آنتنی فردوس به عنوان یکی از پروژه های بزرگ خواهیم بود.

وی یادآور شد: یکی از مطالبات جدی استان اتصال بیرجند به شبکه ریلی است که نزدیک ترین شبکه در یونسی شهرستان گناباد است و این رویداد با حضور وزیر راه و شهرسازی انجام خواهد شد.

بدون شک مردم استان خراسان جنوبی، امروز (۳۰ اردیبهشت) چشم انتظار کلنگ زنی این پروژه مهم و حیاتی استان با حضور وزیر راه و شهرسازی هستند

لینک خبر

http://shabestan.ir/detail/News/791358

نظرات   

 
+2 # Guest 1398-03-05 17:43
نمیدونم اصلا نمی فهمم ! آیا مسولین ما اینقدر ساده لوحانه با مسایل اصلی مواجه میشن ؟

یکی بیاد روشنم کنه دارم خفه میشم
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی