گزارشهای میدانی حکایت میکند
هجوم ملخهای صحرایی به بخش کاخک + شیوه های مقابله

براساس گزارشهای رسیده ، هجوم دسته های بزرگی از ملخهای صحرایی به بخش کاخک از توابع شهرستان گناباد استان خراسان رضوی آغاز شد .

malakh

به گزارش صبح گناباد به نقل از منابع مردمی ، از امروز شنبه ، چهارم خرداد ماه 1398 ، گروههای متراکمی از ملخهای صحرایی وارد روستاهای قسمت شرقی این بخش شده و به سمت غرب این بخش در حال حرکت هستند .

هم اینک ورود ملخها به روستاهای استاد ، کلاته شمس ، مهیاباد و مرغش قطعی است و دسته هایی از ملخها نیز وارد شهر کاخک شده اند .

شرایط آب و هوایی و وجود رطوبت کافی باعث طغیان این آفت شده است که لازم است مسئولین شهرستان برای جلوگیری از وارد شدن خسارت به کشاورزان ، تمهیدات لازم را بیندیشند .

مردم نیز باید با روشهای مقابله با ملخ آشنایی داشته و با بسیج همه امکانات با این موج هجوم ملخ مقابله نمایند .

 

روشهاي مبارزه با ملخ ها


مبارزه مكانيكي:


 شامل حفر كانال در مسير حركت دستجات پوره ملخ و گاهي به عنوان آخرين راه حل با استفاده از شاخه درختان به پوره ها ضربه وارد مي آورند تا آنها را از محصول دور نگهدارند. اين دو روش تنها در زماني كه آلودگي كم باشد مي تواند مؤثر باشند. يافتن و خارج نمودن كپسول تخم ملخ از خاك نيز روش ديگر مبارزه مكانيكي است كه اين روش نيز به نيروي كار زياد نياز داشته و چندان مؤثر نيست


طعمه پاشي:


 اين روش شامل مخلوط نمودن آفتكش با يك ماده حامل نظير كنجاله ذرت يا سبوس گندم و پخش آن در ميان يا مسير دستجات پوره است. ايراد بزرگ اين روش، نيروي كارگري است كه صرف تهيه، حمل و پخش طعمه مي شود. ضمنا خطر تغذيه دام از طعمه نيز وجود دارد.


گردپاشي:

عبارت است از مخلوط آفتكش با حامل هايي نظير پودر گچ يا تالك و پاشش آن بروي ملخها. همچون روش طعمه پاشي، اين روش داراي مزيتي است كه نياز به سمپاش خاصي براي  پاشيدن نيست. اما از آنجائيكه اين روش معايب طعمه پاشي را داراست، اغلب كشورها اين روش را نيز كنار گذاشته اند


افشانه اي:


 روش معمول مبارزه با ملخ در دنيا است و عبارت است از بكار گيري آفتكش بصورت ذرات ريز در محيط آلوده به آفت با كمك سمپاشهاي معين و مشخص. نحوه پاشش و قطر ذرات آفتكش در سمپاشهاي مختلف متفاوت بوده و بمنظورهاي خاص استفاده مي شود كه به آن شيوه مبارزه گفته مي شود

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی