رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد:
وجود 4 کانون بحران فرسایش بادی در گناباد/ اجرای 10 طرح مرتعداری با مشارکت مردم گناباد برای جلوگیری از کانون‌های بحرانی

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: در گناباد 4 کانون بحران فرسایش بادی قرار دارد که مشتمل بر231 هزار هکتار است و در مقام مقایسه 3 درصد کانون‌های کشور و 31 درصد استان خراسان رضوی است.

 toofan

به گزارش " صبح گناباد " به نقل از خبرگزاری فارس از گناباد، هراز چندگاهی وقتی گردوغبار یا خاک ما را کلافه می‌کند از خودمان می‌پرسیم به‌راستی متولی کنترل و فرو‌نشاندن این گردوغبار کیست؟ و اما باد به معنای جابه‌جایی توده‌های هوا جزو لاینفک هستی است و هرگز در حیطه‌ی اراده ما قرار و آرام نمی‌گیرد.

باد به حرکت درمی‌آید، گرد و غبار سطح روی زمین را برمی‌دارد و در جایی دیگر از دوش خود فرو می‌نهد.گرد و خاکی که رسوب می‌شود، ممکن است شهری یا روستایی را در خود فرو ببرد و یا به زیرساخت‌های کشور مثل فرودگاه‌ها و یا تاسیسات آب و برق آسیب بزند.

اما چاره کار چیست؟ آیا باید گرد و خاک را به حال خود گذاشت تا هرجا که دلش خواست بنشیند و تا پشت درب خانه‌ها یا دیوار کارخانه‌ها نفوذ کند؟

 به همین منظور به سراغ مجتبی محرابی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد رفتیم تا گفت‌وگویی با وی داشته باشیم.

وی در این خصوص گفت: متولی تثبیت شن‌های روان و سر جای خود نشاندن این گرد و خاک اداره منابع طبیعی و آبخیزداری است البته این اداره به‌جز این وظیفه وظایف دیگری چون حراست زمین‌های کشاورزی از آسیب سیل و غیره را دارد.

محرابی با اشاره به روستای قوژد افزود: در این روستا اداره منابع طبیعی گناباد پارک جنگلی با کاشت درختان کاج، زیتون و تلخ عقاقی احداث کرده که در حاشیه کویر جلوه‌گری می‌کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی گناباد با اشاره به درختان این پارک ادامه داد: زیتون تلخ با تمام حرف و حدیث‌هایی که در مورد آن گفته می‌شود درخت کم‌توقع و خوبی است شکل چتری آن سایه‌ی بسیار خوبی را برای کسانی که از خانه بیرون زده‌اند فراهم می‌کند. همچنین روبه‌روی بوستان جنگلی قوژد، بوستان دیگریست که این اداره از آن برای کشت بذر و درختچه‌های گیاهان مختلف استفاده می‌کند.

وی افزود: اصله‌ی این گیاهان بعد از اینکه در اینجا جانی گرفتند به عرصه‌های اصلی منتقل می‌شوند تا دامن گرد و خاک بیابان را بگیرند و شن‌های روان را تثبیت کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی گناباد در خصوص این مهم اظهار کرد: ما در اینجا به دو صورت اصله‌ی گیاهان مورد نظر خود را تولید می‌کنیم. روش اول بذر در گلدان‌های کوچک کاشته که بعد از رشد گیاه در خزانه به عرصه اصلی منتقل می‌شود روش دیگر شیوه ریشه لخت است که بوته‌ی کوچک گیاه در زمین کاشته و بعد رشد به عرصه اصلی منتقل می‌شود.

وی ادامه داد: ما در این مجموعه سالیانه تا 100 هزار اصله گیاه تولید می‌کنیم.

رئیس اداره منابع طبیعی گناباد با اشاره به یک روستا که در میان ماسه‌های شنی غرق شده و به گفته‌ی او 20 سال خالی از سکنه است، ادامه داد: در دهه 40 و 50 نیز این شهرستان با معضلاتی در این راستا مواجه بوده است.

محرابی با اشاره به مافیایی که همیشه به‌قصد سودجویی سعی در تخریب طبیعت و افزایش مشکلات زیست محیطی دارد، افزود: به دلیل وجود همین مافیا بود که مقام معظم رهبری خود وارد این بحث شدند و در خصوص حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی تذکر و هشدار دادند.

وی با اشاره به مرکز کانون بحرانی در گناباد اظهار کرد:کانون بحرانی نیز به حال خود رها نشده و حدود 500 هکتار از مساحت اینجا به کشت تاغ اختصاص یافته است.

به گفته رئیس اداره منابع طبیعی گناباد لایه گچی در سطح زمین وجود دارد که مانع از رشد درختچه‌های تاغ می‌شود با حفر گودال‌هایی به شکل هلال هم آب به دام می‌افتد و هم این لایه‌ی سخت از مسیر رشد گیاه برداشته می‌شود این شکل کاشت به عنوان نمونه در کشور و استان صورت می‌گیرد.

محرابی در خصوص هزینه حجم گسترده این پروژه اظهار کرد: منابع اعتباری از محل ملی و استانی تامین می‌شود که با توجه به مشکلات تخصیصی، اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی انصافا مردم در این موضوع به خوبی وارد شده‌اند حتی خیر منابع طبیعی نیز ظهور و بروز یافته است.

وی ادامه داد: اولین وقف در کمک به حفظ منابع طبیعی و تثبیت شن‌های روان در گناباد در حال ثبت است و همه‌ی این اتفاقات نشان می‌دهد که مردم حساسیت ویژه‌ای در مورد مسائل  منابع طبیعی و زیست‌محیطی دارند. اقدامات بسیار خوب و عملی هم با سمن‌ها به انجام رسیده است.

محرابی با اشاره به  کشت پسته در بخشی از زمین‌های متاثر از پروژه‌های کانون بحرانی گفت: بخشی از همین پروژه را جوانان و مردم روستای بیلند انجام دادند که در جمعشان از دکتر و مهندس تا همه‌ی اقشار اجتماعی حضور داشتند.

وی در خصوص فعالیت‌های کشاورزی و صنعتی در دل منابع طبیعی افزود: بین ما، کشاورزان، صنعت‌گران و بهره‌برداران تعامل خوبی برقرار است آنها در راستای قوانین و مقررات و با توجیهات انجام شده به ما در موضوع ایجاد و تقویت پوشش گیاهی کمک می‌کنند.

محرابی ادامه داد: لازم است با توجه به معضلات ناشی از چالش‌های موجود در حوزه منابع طبیعی توجه ویژه‌تری به بخش منابع طبیعی و آبخیزداری در تخصیص بودجه و اعتبار صورت گیرد. باوجود تلاش‌های صورت گرفته و توجه انجام شده با توجه به حجم مشکل عنایت بیشتری را می‌طلبد چرا که نپرداختن به آن مشکلاتی نظیر مهاجرت را به‌همراه دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و ابخیزداری گناباد گفت: با وجود روحیه مشارکت در بین مردم فرهیخته شهرستان با تخصیص اعتبارات می‌توان از حداکثر مشارکت مردم در این زمینه بهره جست که گناباد نیز پیشرو بوده است.

وی در خصوص ورود احشام به منطقه ممنوعه گفت: بیشتر دامداران توجیه هستند که در فصل ممنوعه نباید به حریم پوشش گیاهی منابع طبیعی وارد شوند با متخلفین هم با تعامل با دستگاه‌های انتظامی و قضایی  برخورد  قانونی مناسب می‌شود البته سعی ما براین است که  ضمن پیشگیری و آگاهی بخشی با متخلفین برخورد اقناعی داشته باشیم یعنی با استدلال شرایط و ضرورت حفظ منابع طبیعی را درک کنند.

محرابی اضافه کرد: در گناباد 4 کانون بحران فرسایش بادی  قرار دارد که مشتمل بر231 هزار هکتار است و در مقام مقایسه 3 درصد کانون‌های کشور و 31 درصد استان خراسان رضوی است.

رئیس اداره منابع طبیعی گناباد به 4 طرح آبخیزداری اشاره کرد و گفت: همچنین 10 طرح مرتعداری نیز با مشارکت مردم تهیه و آماده اجراست و به دلیل گستردگی  عرصه‌های طبیعی و وظایف این اداره، 17 فقره قرارداد حفاظت مشارکتی با بهره‌برداران، دستگاه‌های اجرایی، صنایع، دهیاران و شورای اسلامی منعقد شده که تاثیر زیادی در کاهش تخریب و تصرفات در این حوزه داشته است.

وی ادامه داد: طی سال 95-96 در بخش‌های بیابان، حفاظت مشارکتی، یگان حفاظت و ترویج و فرهنگ‌سازی و غیره شهرستان حائز رتبه برتر در استان گردیده است که این حاکی از ظرفیت و پتانسیل‌های شهرستان گناباد است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی