چگونه سفر كنيم
ده راهكاربراي سفري لذت بخش

با آغاز فصل بهار و ايام تعطيلات نوروزي ، بسياري از هموطنان مسافرت را بر ماندن در منزل ترجيح ميدهند ، اما چه كنيم تا از اين ايام حداكثر بهره برداري را داشته باشيم

safar96

پس از مدتي تلاش معيشت ، لازم است تا مدتي نيز استراحت كنيم تا انرژي از دست رفته به سامان آيد . گاهي واژه استراحت را ماندن در خانه اي آرام و خوردن و خوابيدن معنا ميكنيم  !!!!

ولي واقعيت آن است كه تغيير الگوهاي ثابت زندگي و ايجاد تنوع ميتواند نشاط آفرين باشد ، هر چند كه ماندن در منزل و گذران اوقات با خانواده و نزديكان نيز ميتواند نشاط آفرين باشد .

نياكان ما خانه تكاني ايام نوروز را به منظور زدودن غبار از زندگي بنا نهاده اند ، در اين ايام چينش وسايل منزل عوض ميشود و از پوشاك گرفته تا سبزه اي كه مي رويانيم ، همه نشان از نو شدن و همگامي با تحول بهاري دارد .

اما چنان كه شاعر ميگويد :  در ايام بهار  " سرو  در باغ به رقص آمده و بيد و چنار "  بنابراين ، " خوش بود دامن صحرا و تماشاي بهار "

سفر انواع مختلفي دارد ، يا به قصد سياحت است ، يا تجارت ، يا درمان و يا گردشگري مذهبي و تاريخي ، اما مسلما در اين ايام قصد تجارت نداريم و انشاءالله كه كسالتي نباشد تا به منظور درمان به مسافرت برويم .

چه كنيم تا سفري امن و سرشار از آرامش داشته باشيم

*  گاهي تصور ميكنيم كه منظور از سفر اين است كه مثلا يكماه طول بكشد و يا هزاران كيلومتر را بپيماييم ، در حالي كه در اطراف محل سكونت خودمان مكانهاي بكر و زيبايي داريم كه تا كنون نديده ايم ، پس سفر را از بومگردي در شهرستان خودمان آغاز كنيم

* در گام دوم ، استان خودمان و كشور خودمان قرار دارد ، بجاي آنكه سرمايه ملي را روانه كشورهاي مختلف جهان كنيم ، در ابتدا كشور خودمان را بشناسيم و با آداب و سنن و تاريخ ايراني آشنا شويم  و پس از پايان ايرانگردي ، به جهانگردي بپردازيم

* با آرامش سفر كنيد ، مدتي را در روستاها و شهرهاي مسير به گشت و گذار و استراحت بپردازيد

* در سفرهایمان یاد بگیریم حتی آب معدنی را از مغازه دارهای روستایی بخریم، تا هزار تومان بیشتر جنس فروخته باشند، شاید همین کار ما باعث فروش بیشتر و عدم مهاجرتشان به شهرها شود.


* وقتی به مسافرت می رویم، مدام پاساژها را نگردیم و به اقتصاد چینی ها کمک نکنیم، همه جا پاساژ هست، اما خوشحال کردن پیرمرد روستایی هنرمند و باحوصله، فرصتی است که باید قدرش را دانست. حتما از آنها خرید کنیم و بدانیم که شاید تنها درآمد زندگیشان همین است!


* حتی اگر پول همراهمان نیست و خرید نمی کنیم، با آنها حرف بزنیم و تحسین شان کنیم. همه ی ما به تحسین و دیده شدن نیاز داریم.


* باور کنیم با خرید یکی دو شیشه مربا و یا لواشک و یا سبزی کوهی از محلی ها، ورشکست نمی شویم، بلکه مهربانی را در کشورمان پخش می کنیم.

*  بدانیم خرید از جوامع محلی، علاوه بر شخصیت دادن به کارآفرینان و کمک به اقتصاد خانوار آنها، مانع از نابودی این هنرها و زندگی روستایی می شود.

* نايلون همراه داشته باشيم و پسماندها را در طول سفر جمع آوري و در مكانهايي كه توسط شهرداريها و دهياريها به همين منظور تعبيه شده است منتقل كنيم

* به باغات و مزارع كشاورزان تعرض نكنيم و مراقب كودكانمان باشيم تا شاخه ها را نشكنند و سبره ها و گلها را تخريب نكنند .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی