نقل قول مستقيم از قلقلي؛
گفت و گو با «قلقلي» يادگار دوره سينماي صامت

ghelgheli

كارش را با عمو قناد آغاز كرده و مانند خود عمو قناد شاد و سرحال و سرزنده مانده است، شايد اين خصلت همه آنهايي باشد كه با هنر نفس مي كشند و با خاطرات خوش زندگي مي‌كنند.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا- منطقه خراسان، كودكي سه نسل از ايراني‌ها با او گره خورده است، حرف‌هايش به دل بچه‌ها نشسته. اگرچه  كلامي از او نشنيده اند. «قلقلي» را مي گويم، مرد ساكتي كه با زبان بدن فرياد مي‌زد و خنده به صورت بچه‌ها مي نشاند. حرف‌هاي او را هميشه عمو قناد ترجمه مي‌كرد و ما يك نقل قول غير مستقيم از او داشتيم.

 

بارز ترين وجه شخصيتي‌اش همين سكوت بود که مي‌خواست اندازه همه دنيا حرف بزند و مخاطب بازي گوش را راضي نگه دارد.

 

شهرام لاسمی یا همان «قلقلي» يادگاري از دوره سينماي صامت بود. به خاطر دارم يك بار لباس چارلي چاپلين را هم پوشيد، خنده‌هايش و حركات دست و پايش چقدر شبيه او بود، آنجا بود كه فهميدم واقعا هنرمند است.

 

خوشبختانه براي جشن بزرگ کودک و سالمند به شهرستان گناباد آمده بود. هنوز ته دلم دلهره‌ای احساس می‌شد  كه لحن صداي واقعي «قلقلي» چطور بايد باشد و نوستالژي كودكي‌مان ناگهان فرو نريزد. خوشبختانه گفتگوي شيريني از كار درآمد که در ادامه می‌خوانید.

 

شهرام لاسمی معروف به «قلقلی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: از سال 1363 کارم را با آقای مجید قناد برای کودکان در برنامه‌ای با عنوان «بازي، شادي، تماشا» در شبکه دوم سیما آغاز کردم که در آن برنامه من در نقش شخصیتی بودم که بی کلام است و با زبان بدن با کودکان حرف می‌زند.

 

وی ادامه داد: بچه‌های زیادی با من بزرگ شده‌اند و خدا را شاکرم و خوشحالم که مثمر ثمر واقع شده‌ام، ضمنا در زمان جنگ تحمیلی نیز بچه‌های ایران را سرگرم کرده و حتی چیزهای زیادی به آن‌ها یاد دادم.

 

لاسمی تصریح کرد: بچه‌های آن موقع تنها دو شبکه داشتند و تمام سرگرمی‌شان تلویزیون بود، اما بچه‌های الان، نسل اینترنت هستند و همه چیز را نیز در اختیار دارند، ضمن اینکه فاصله زیادی نیز بین این دو نسل وجود دارد.

 

این چهره دوست داشتنی و محبوب کودک و نوجوان افزود: وقتی بچه‌های دهه شصت من را می‌بینند و یا در شبکه اجتماعی برایم پیغام می‌گذارند در صحبت‌هایشان این موضوع را بیان می‌کنند که اجراهایم برایشان تأثیرگذار بوده و بر همین اساس، نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ام.

 

شاد کردن دل بچه‌های ایران در زمان جنگ

 

وی همچنین گفت: در زمان جنگ تحمیلی در استودیو تلویزیون که می‌بودیم به یک باره می‌دیدیم هواپیماهای عراقی، حمله موشکی می‌کردند اما ما کارمان را می‌کردیم و این موشک‌ها هیچ خللی در روند کارمان ایجاد نمی کردف چراکه هدفمان این بود که دل بچه‌های ایران را در آن شرایط سخت شاد کنیم.

 

لاسمی خاطرنشان کرد: همچنین پیام‌هایی از نظر اجتماعی و اخلاقی که نیاز جامعه آن زمان بود را به آن‌ها آموزش می‌دادیم.

 

وی با اشاره به زلزله در کرمانشاه و چند استان دیگر کشور گفت: مرگ پایان زندگی نیست و آغاز زندگی بعد است. بر همین اساس، هموطنان عزیزم در کرمانشاه نبایستی ناراحت باشند و زلزله که فعل و انفعالات زمین است نیز طبیعی بوده و باید در زمانی که زلزله وقوع می‌پیوندند نیز خدا را شکر کرد و همچنین اینکه خدا نیز بندگانش را دوست داشته و به جز این دنیا، دنیای دیگری نیز برایشان در نظر دارد.

 

این چهره دوست داشتنی و محبوب کودک و نوجوان عنوان کرد: مردم ایران مردم شادی هستند اما متأسفانه به دلیل مشکلاتی که در جامعه وجود دارد مقداری درگیر رفع آن‌ها هستند.

 

وی با بیان اینکه ساکن شهر مشهد شده‌ام، افزود: مشهد را به خاطر وجود امام‌رضا (ع) دوست دارم و بسیار خوشحالم که خدا این سعادت بزرگ را نصیبم کرده که در این شهر زندگی کنم.

 

لاسمی عنوان کرد: خیلی خوشحالم که این افتخار را داشتم که در جشن باشکوه که به نفع کودکان معلول ذهنی در گناباد برگزار شده حضور پیدا کردم و از خیرینی که شرایط کمک کردن به این بچه ها را دارند تقاضا دارم  که این افراد را فراموش نکنند، ضمن اینکه امیدوارم مجددا شرایطی فراهم شود تا بتوانم با این کودکان معصوم دیدار داشته باشم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی