گزارشی از پایتخت زعفران جنوب خراسان رضوی؛
زندگی مردم این روستا با زعفران گره خورده است

zaferan

روستایی که زندگی مردم آن با زعفران گره خورده تا جایی که اولین موزه زعفران در حمام تاریخی آن، پذیرای از گردشگران است.

 

به گزارش صبح گناباد، «سنو»، روستايی در 22 كيلومتري جنوب غربي گناباد در دامنه رشته كوهي كه در جنوب این شهرستان و شمال شهرستان فردوس كشيده شده است، روستایی که بیش از 90 درصد مردم آن با طلای سرخ روزگار می‌گذرانند.

 

هر چه به این روستا که نزدیک‌تر می‌شوی، مزارع زعفران با گل‌‌های زیبا و بنفش به همراه طبیعتی بکر و درختان انبوه، چشم را خیره می‌کند.

 

وارد روستای سنو که می‌شوی مردمانی را می‌بینی که همانند چشمه آب شان، شاداب و سرزنده هستند، مردمانی که در این روزها دستانشان بوی عطر زعفران می‌دهد، حتی خانه‌ها و کوچه‌هایشان هم بوی این تارهای قیمتی می‌دهد.

 

مردم این دیار برنامه‌ریزی زندگی خود را براساس زعفران انجام داده و هر ساله در آبان ماه، خود را آماده برداشت زعفرانی می‌کنند که نام و آوازه آن می‌تواند سنو را جهانی کند، چراکه این روستای با داشتن سطح وسیعی از مزارع زعفران، جزء روستاهای مهم تولیدکننده طلای سرخ در خراسان‌رضوی است.

 

در این خصوص محمد نبی‌زاده دهیار روستای سنو گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: حدود 700 هکتار زیر کشت زعفران مربوط به روستاهای سنو، موسیرز، خانیک و سرآسیاب از چشمه آب سنو سیراب شده که 500 هکتار آن مربوط به مزارع روستای سنو است.

 

وی با بیان اینکه روستای سنو قطب تولید زعفران جنوب خراسان‌رضوی است، افزود: به طور میانگین سالانه 200 تن گل زعفران از مزارع روستای سنو برداشت می‌شود.

 

وی ادامه داد: بازارچه گل زعفران روستای سنو بیش از 50 سال قدمت داشته و گل‌های زعفران بیشتر به صورت فله در این بازارچه به فروش رسیده و همچنین بخش اعظمی از زعفران سنو به شهرهای قاینات، تربت‌حیدریه، فردوس و گناباد ارسال می‌شود.

 

دهیار روستای سنو گفت: با توجه به آزمایشاتی که در گذشته انجام شده، زعفران به عمل آمده در روستای سنو گناباد از مرغوبیت بیشتری به نسبت سایر شهرهای دیگر برخوردار است.

 

نبی‌زاده با بیان اینکه متأسفانه قیمت زعفران هر ساله افت کرده و این قیمت برای کشاورزان، مقرون به صرفه نیست، اضافه کرد: در بحث صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته‌بندی زعفران تاکنون اقدامی نشده و حتی در زعفران شهرستان گناباد هیچ برندی نداشته که بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد، به طوریکه زعفران در خود گناباد به نام زعفران قاینات بسته بندی و عرضه می‌گردد.

 

نبی زاده خاطرنشان کرد: آموزش به کشاورزان در حوزه ترویج نیز ضعیف بوده و نیاز اینکه آموزش هایی در خصوص مراحل مختلف داشت، کاشت و برداشت زعفران به کشاورزان داده شود احساس می‌شود، چراکه در این صورت راندمان تولید هم افزایش می‌یابد.

 

موزه زعفران سنو، اولین موزه تخصصی زعفران کشور

 

مهدی ذوالفقاری عضو شورای اسلامی روستای سنو نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: موزه زعفران روستای سنو در خردادماه 1391 به عنوان اولین موزه تخصصی زعفران کشور در محل حمام تاریخی این روستا افتتاح شده است.

 

وی عنوان کرد: در این موزه ابزار‌ها و وسایل قدیمی و نحوه کاشت، داشت، برداشت و پس از برداشت گل زعفران در دید عموم قرار گرفته؛ به طوریکه بازدیدکنندگان می ‌توانند از نزدیک نظاره گر این مراحل با مقیاس طبیعی باشند.

 

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو تصریح کرد: تاکنون گردشگران زیادی از داخل و خارج از کشور از این موزه و مزارع زعفران روستای سنو بازدید نموده2اند.

 

گفتنی است روستای «سنو» یکی از روستاهای براکوه بخش کاخک شهرستان گناباد بوده و شغل اصلي مردم این روستا كشاورزي است. همچنین چشمه آب روستای سنو، نیز یکی از چشمه های پر آب و معروف گناباد بوده که آب مورد نیاز اراضی و باغات منطقه را تامین می‌کند.

 

گزارش از مهدی محمدی نوقابی؛ ایسنا - منطقه خراسان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی