برگزاری اولین همایش توسعه کارآفرینی و اشتغال پایدار در کاخک

photo 2017-10-23_04-58-59

اولین همایش توسعه کارآفرینی و اشتغال پایدار گناباد با رویکرد توسعه کارآفرینی روستایی، تولید ملی و اقتصاد مقاومتی با حضور مسئولان، صاحبنظران و اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و کارآفرینان در مرکز آموزش علمی و کاربردی شهرداری کاخک برگزار شد.


به گزارش صبح گناباد، وحید قربانی مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی در این مراسم گفت: بخش کاخک و به ویژه روستاهای آن دارای ظرفیت های بی شماری هستند که برای شناسایی و استفاده از این ظرفیت ها نیاز به افراد خلاق و کارآفرین احساس می شود.


وی استفاده کاربردی و حداکثری از ظرفیت های اشتغالزایی مناطق روستایی و بخش های مختلف را نیازمند انسجام بخشی بیشتر و پرهیز از پراکنده کاری دانست و بیان کرد: با بازشناسی و هدایت این پتانسیل ها در مسیر توسعه اشتغال می توان برای رونق مناطق مختلف گام برداشت که با بسترسازی و واگذاری ابتکار عمل امکان به فعلیت رسیدن آنها فراهم می شود.


مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی تصریح کرد: انسجام بخشی مدیریت های محلی، واگذاری ابتکار عمل به آنها و برگزاری همایش های آموزشی از مهمترین رویکردهای استانداری خراسان رضوی برای افزایش نقش آفرینی مناطق روستایی در مسیر توسعه اشتغال و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی می باشد.

 

ضرورت راه اندازی مراکز رشد بومی در مراکز علمی کاربردی


در ادامه حمیدرضا آذرباد دبیر کمیته کارآفرینی دانشگاه جامع علمی و کاربردی خراسان رضوی هم در این همایش گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان رضوی از سال 1382 راه اندازی شده و در حال حاضر 67 مرکز با حدود 50 هزار دانشجو و 5 هزار مدرس در سطح استان مشغول به تحصیل و نزدیک به 90 هزار نفر نیز فارغ التحصیل شده اند.


وی با بیان اینکه کارآفرینی موجب رشد و توسعه همه جانبه کشور می شود ، خاطرنشان کرد: تولید ثروت، توسعه تکنولوژی و ایجاد اشتغال از نتایج کارآفرینی می باشد.


وی ادامه داد: باید با بهره گیری از ظرفیت های همه بخش های تاثیرگذار در هر حوزه اعم از گردشگری، سلامت، صنایع غذایی و غیره به صورت یک طرح منسجم از مرحله ایده، آموزش و کارآفرینی به صورت هدفمند برنامه منسجم و واحد برای توسعه اشتغال و کارآفرینی اقدام کرد.


دبیر کمیته کارآفرینی دانشگاه جامع علمی و کاربردی خراسان رضوی همچنین گفت: دانشگاه جامع علمی و کاربردی به عنوان نسل چهارم دانشگاه ها یا همان دانشگاه های مهارت محور، ظرفیت بسیار خوبی برای توسعه اشتغال و کارآفرینی و نقش آفرینی در این مسیر برخوردار هستند.


آذرباد با بیان اینکه تمام مراکز دانشگاه جامع علمی کاربردی باید نسبت به راه اندازی مراکز رشد بومی اقدام کنند ، خاطرنشان کرد: در جهان سوم از 7 هزار ایده یک ایده به ثروت اندوزی ختم می شود و لذا بایستی ارتباط بین جامعه و صنعت با دانشگاه مستحکم گردد.


وی در خصوص راهکارهای جذب دانشجو در مراکز علمی کاربردی نیز اظهار کرد: اگر بیائیم بجای دوره های 4 ساله ، تک درس و تک پودمان های مرتبط با مشاغل مصوب در یک دوره 6 ماهه آموزش داده شود، هم تخصص لازه اعطا شده و هم باعث اشتغالزایی می گردد که این کار از طریق دانشگاه کارآفرین یا همان دانشگاه جامع علمی کاربردی قابل انجام است.

 

کار، جوهر وجود انسانی است


محسن زاده سلیم شهردار کاخک هم در این همایش با بیان اینکه کار، جوهر وجود انسانی است ، افزود: در فرهنگ غنی ایران، شاهد شاهکارهای عظیمی هستیم که توسط دستان کارگران ساخته شده است.


وی یکی از بزرگترین دغدغه ها در جامعه را کار و کارآفرینی دانست و تأکید کرد: تغییر اقلیم و خشکسالی های پی در پی، مشکلات عدیده ای برای مردم منطقه به وجود آورده و لذا بایستی با اتکا به علم و فناوری، تغییر الگوی کشت و غیره بر این مشکلات فائق آئیم.

 

تأکید ویژه دانشگاه های نسل سوم بر تجربه گرایی و مهارت آموزی


در ادامه رضا مقیمی رئیس آموزش مرکز علمی کاربردی شهرداری کاخک نیز گفت: هدف اصلی این دانشگاه تربیت نیروی انسانی متخصص و ماهر برای بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور است، به نحوی که فارغ التحصیلان بتوانند برای کاری که به آنها محول می شود دانش و مهارت لازم را کسب کنند.


وی ادامه داد: در دانشگاه های نسل سوم ، تأکید ویژه ای بر تجربه گرایی و مهارت آموزی دانشجویان شده و به همین علت این دانشگاه به عنوان دانشگاه کارآفرین در سطح کشور مطرح است.


رئیس مرکز علمی کاربردی شهرداری کاخک عنوان کرد: این همایش با رویکرد اقتصاد مقاومتی و کمک به دولت در جهت کاهش بیکاری و معرفی زمینه های اشتغال پایدار در مناطق روستائی که قطعا کاهش پدیده مهاجرت و آسیب های ناشی از آن را در پی خواهد داشت برگزار شده است.


تعامل حوزه صنعت با دانشگاه در کشور بسیار ضعیف است


فرماندار گناباد مطرح کرد: تعامل حوزه صنعت و کارآفرینی با دانشگاه در کل کشور بسیار ضعیف است که باید مسئولین دانشگاه‌ها به این مهم اهتمام ورزند.

 

محمدعلی نبی پور  اظهار کرد: امروزه نسل سوم و چهارم دانشگاه در کشورهای پیشرفته و تا حدودی در کشور ما به مبحث دانشگاه کارآفرین ورود پیدا کرده‌اند.

 

وی موضوع کارآفرینی و نقش دانشگاه در این بحث را یکی از موارد مهم در حوزه آموزش عالی برشمرد و اضافه کرد: گناباد یکی از شهرستان هایی است که در موضوع آمایش سرزمین، افق توسعه آموزش عالی به طور جدی در آن دیده شده است و لذا نقش دانشگاه ها در موضوع کارآفرینی بسیار مهم است.

 

فرماندار گناباد خاطرنشان کرد: امروزه تنها مدرک تحصیلی منجر به کار نمی‌شود و بر همین اساس باید دانشگاه‌ها از آموزش تئوریک خارج شده و در مسیر کاربرد علم در صنعت و کارآفرینی حرکت کنند.

 

نبی پور با اشاره به فرصت‌ها و پتانسیل‌های ارزشمند گناباد که می‌توان روی آن‌ها سرمایه گذاری کرد، افزود: در این شهرستان در عین حالی که در بحث کشاورزی و تولیدات گیاهان داروئی از پتانسیل خاصی برخوردار هستیم ولی متأسفانه تاکنون هیچ برند مشخصی برای شهرستان نداریم و هیچ جایگاهی نیز برای خودمان تعریف نکرده ایم.

 

وی ادامه داد: گناباد در تولید گوشت سفید و شیر و در بخش صنعت تا حدودی حرف برای گفتن دارد اما جایگاهمان این نیست و بهتر می توانیم باشیم؛ لذا این مسیر تنها با اتکا به علم روز و اندیشه ایده پردازان در حوزه کسب و کار میسر نیست.

 

فرماندار گناباد همچنین گفت: دولت تدبیر و امید از ابتدای شروع به کار جدیت به خرج داده تا از ناامنی روانی فضای کسب و کار کم شده و یک آرامشی به آن برگردد، ولی هنوز کار بسیار سختی پیش رو دارد که برون رفت از این مشکلات، مستلزم هم افزایی و همکاری ملت با دولت است.


گفتنی است برپایی نمایشگاه توانمندی های بخش کاخک گناباد و تجلیل از کارآفرینان برتر این بخش از جمله برنامه های این همایش بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی