گزارشي از معلم روشندل قرآن 14 ساله روستای حاجی آباد گناباد؛
زيبايي را مي‌بينم

narges khodadadi 1

يك روستاي كوچك با خشكسالي‌هاي اين چند ساله و مهاجرت مردم، چندان  زيبايي ندارد. دل و دماغي هم براي خيلي از مردم نيست و همه درگير زندگي روزمره و يك تكه نان هستند. اين وسط شور زندگي را يك نوجوان روشندل 14 ساله به همه هديه مي‌دهد.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا- منطقه خراسان، دختري كه خودش مشكل بزرگي دارد اما حالا شده انرژي مثبت مردم روستای حاجی آباد گناباد.

 
نرگس نابينا است. اگر گوشه اتاق خانه باشد و از همصحبتي با آدم ها فرار كند هيچ كس به او ايرادي نمي گيرد، اما او اين كار را نكرده است.

 

نرگس خداداي معلم قرآن روستای حاجی آباد گناباد است. شاگرد دارد از 7 سال تا 70 سال. هر روز خوشحال و سرحال از خواب بيدار مي شود. قرآن مي خواند و 18 جزء را كه حفظ كرده مرور مي کند.

 

هر روز مانتوي و روسري خودش را مرتب مي پوشد. عصاي سفيدش را بر مي دارد و راهي كلاس قرآن مي شود.

 

هاشم میرثانی مدیر مجتمع آموزشی کودکان استثنائی شهید علویان گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه دانش آموز نرگس خدادادی دارای معلولیت نابینایی مطلق بوده، گفت: به دلیل اینکه مدارس عادی فراگیر نبوده و امکاناتی نیز ندارد که این دانش آموز را پذیرش کند، لذا در مقطع ابتدائی در این مدرسه درس خوانده است.

 

وی ادامه داد: در این مدرسه جهت یابی، چگونگی استفاده از حس لامسه و شنوایی، خط بریل و غیره به وی آموزش داده شده تا اینکه سال پنجم ابتدائی در مدرسه روستای حاجی آباد ثبت نام و در کنار دانش آموزان عادی به ادامه تحصیل پرداخته است؛ البته در عین حال هم در هفته ای 4 ساعت معلم تلفیقی به وی آموزش می داد و کتاب و سی دی های کمک آموزشی نیز برایش ارسال می شد.

 

میرثانی افزود: این دانش آموز توانست در کنکور مدارس نمونه مقطع متوسطه اول قبول شود که به دلیل اینکه محتوای کتاب‌های درسی سنگین تر بوده نیاز به رسیدگی بیشتر احساس می شد در هر هفته 2 الی 6 ساعت معلم ویژه ای به این مدرسه اعزام می شد؛ وی همچنین توانست که امسال نیز از سطح کنکور مقطع متوسطه دوم مدرسه نمونه محمودیه عبور کرده و هم اکنون در رشته علوم انسانی مشغول به تحصیل می باشد.

 

مدیر مجتمع آموزشی کودکان استثنائی شهید علویان گناباد بیان کرد: برای اولین بار کتاب های قرآن به خط بریل را برای این دانش آموز از مشهد آوردم که در یک سالی در روز عصای سفید به وی اهدا شد.

 

میرثانی تصریح کرد: حدود 4 یا 5 سال قبل در مراسمی به مناسبت روز معلم ، نرگس یک متنی خواند که در آخر متن می گوید «آرزو دارم صورت زیبای معلمم را یکبار ببینم»؛ این جمله بسیار روی همه مدیران و معلمان حاضر در جلسه تأثیرگذار بوده و در آن لحظه همه آنها شروع به گریه کردن نمودند.

 

به اتفاق آقای میرثانی و دکتر محمدپور مدیر آموزش و پرورش گناباد راهی روستای حاجی آباد می شویم تا با این معلم 14 ساله قرآن دیدار کنیم.

 

به پایگاه روستای حاجی آباد که محل تدریس این بانوی روشندل است می رویم.

 

خانم هاشم زاده مادر نرگس خدادادی به استقبال می آید که وی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: دخترم در سال 1393 شروع به حفظ قرآن نمود و از همان ابتدا شوق و علاقه وافری را در او مشاهده نمودیم و با حمایت سازمان بهزیستی و معرفی یک مربی قرآن مشغول به حفظ شد و در دو سال گذشته نیز به صورت جدی مشغول بوده به طوریکه در هر هفته 3 صفحه را از حفط می کند.

 

مادر نرگس خدادادی اضافه کرد: در این مسیر کمک و همراهی خانواده خیلی مؤثر بوده؛ ضمن اینکه تعدادی از اطرافیان از قبیل دائی و خاله نرگس نیز حافظ قرآن هستند.

 

وارد کلاس می شویم، کلاسی ساده و صمیمی که از دختر 7 ساله تا پیرزن 70 ساله در آن نشسته اند و مشغول فراکیری و حفظ قرآن بودند.

 

در بالای کلاس، دختری 14 ساله به چشم می خورد که چهره ای نورانی داشته و ما بعد از سلام و احوالپرسی به گفت و گو با این معلم روشندل قرآن می‌نشینیم.

 

نرگس خدادادی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه 18 جزء قرآن کریم را از حفظ هستم، اظهار کرد: در تابستان روزی حداقل یک صفحه را حفظ کرده ام و هم اکنون نیز به صورت غیر حضوری زیر نظر یک استادی مشغول حفظ قرآن هستم.

 

وی ادامه داد: در کودکی کلاس های تجوید، روخوانی و روانخوانی قرآن را رفته بودم و حتی یک دوره حفظ قرآن را نیز رفته بودم ولی ادامه ندادم، تا اینکه در بهار سال 1393 دوباره تصمیم گرفتم که این راه را ادامه دهم.

 

این معلم روشندل 14 ساله با بیان اینکه هم اکنون تنها آرزویم دیدار با مقام معظم رهبری بوده ، اظهار کرد: از همه مسئولین و دست اندرکاران می خواهم که در برآورده کردن این آرزویم تلاش کنند.

 

خدادادی تأکید کرد: در کلاس درس، روش حفظ خودم را به قرآن آموزان، آموزش داده و بعد از تمرین در خانه، در هر جلسه از آنها تست می گیرم.

 

وی خاطرنشان کرد: گرچه چشم هایم نمی‌بیند اما برای دیدن و لذت بردن از زیبایی های دنیا باید یک قلب روشن و نورانی داشته باشی که آن را نیز با انس گرفتن با کتاب وحی به دست آورده ام؛ چراکه هر کلمه اش یک دنیا آرامش درونی است.

 

این بانوی روشندل گنابادی با اشاره به اینکه زندگی یک نابینا مشکلات خاص خودش را دارد ، افزود: اگر الطاف بیکران خداوند و دست مهربان و نوازشگر پدر و مادرم نبود، هیچ وقت نمی توانستم با این مشکلات کنار بیایم؛ البته از اینکه خدا نعمت بینایی را از من گرفته است هیچ گاه دل آزرده و رنجور نبوده و همیشه شکرگذار خدا هستم.

 

یکی از قرآن آموزان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن تشکر معلم قرآنشان گفت: برای کلاس قرآن روستا خیلی دنبال مربی گشتیم و کسی را پیدا نکردیم که بعد از آن به سراغ خانم خدادادی رفتیم و او نیز با روی باز پذیرفت و هم اکنون نیز ما از داشتن همچنین معلم قرآنی بسیار خرسندیم.

 

همچنین هادی محمدپور مدیر آموزش و پرورش گناباد نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، وجود این دانش آموز را برای آن اداره یک افتخار است و عنوان کرد: معلولیت نابینایی به هیچ وجه جلوی پیشرفت نرگس خانم را نگرفته و او را محدود نکرده است و هم اکنون وجود این دانش آموز برای آموزش و پرورش گناباد یک افتخار است.

 

 وی با بیان اینکه باید به همه معلمان و مربیان وی و حتی خانواده و همچنین اهالی روستای حاجی آباد تبریک گفت، عنوان کرد: اینکه این دانش آموز با این شرایط خاص این ظرفیت را در خود می بیند که حافظ قرآن کریم بشود برای ما خیلی اهمیت دارد.

 

مدیر آموزش و پرورش گناباد همچنین در پاسخ به صحبت نرگس خانم که گفت «دوست دارم معلم قرآن بشوم» اظهار کرد: وقتی این دانش آموز حافظ کل قرآن کریم بشود می توان با پیگیری زمینه استخدام وی را فراهم نمود که با همت و تلاشی که از ایشان سراغ دارم حتما به آرزویش خواهد رسید.

 

گزارش از مهدی محمدی نوقابی؛ ایسنا- منطقه خراسان

narges khodadadi 2

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی