گلایه‌های یک فعال اقتصادی از چالش‌های تولیدکنندگان در گناباد
شهرك صنعتي كاخك فاقد گاز است / قطع مكرر برق امان ما را بريده است

قطعی برق در شهرک صنعتی کاخک ماهانه چیزی حدود 2 میلیون تومان به این واحد تولیدی خسارت وارد می‌کند. منطقه مجاز صنعتي كاخك فاقد گاز طبيعي است ، براي دريافت حواله گازوييل بايد از هفت خان رستم گذشت .

dam

 


به گزارش صبح گناباد به نقل از خبرگزاری فارس از گناباد، تمام تلاش مسوولین کشور حول اشتغال و تولید صورت می‌گیرد رهبر انقلاب موضوع اول کشور را حل مسائل اقتصادی اعلام کردند اما مشکلات، مضایق و گرفتاری‌های این بخش نیز کم نیست بسیاری از اهالی این عرصه از جهاتی مختلف گلایه‌مندند. به همین دلیل و اهمیت موضوع، ساعت ۹ صبح یکی از روزهای تیرماه در حالیکه خورشید کمی مهربانتر از روزهای قبل است و از گرمای خود اندکی کاسته با حسین قلی‌زاده مدیرعامل یکی از واحدهای تولیدی معروف گناباد قرار می‌گذارم تا علاوه بربازدید از واحد تولیدی‌اش در جریان مشکلات یک واحد اقتصادی تولیدی که البته این روزها ظاهرا گریبان‌گیر همه شده است، قرار بگیرم.  

 

حسین قلی‌زاده مدیر عامل شرکت دام و طیور و آبزیان فاضل کاخک متولد 1350 است، ابتدا کارمند بنیاد پانزده خرداد بوده اما پشت میز نشستن برایش جاذبه‌ای نداشته به همین دلیل دنیای کارمندی را رها می‌کند و به جمع‌کردن شیر برای  تحویل به مرکز جمع‌آوری شیر می‌پردازد. اما این کار هم برایش راضی‌کننده نیست. سودای تولید و کار او را رها نمی‌کند، وارد عرصه تولید می‌شود و یک واحد دامداری دایر می‌کند.

اکنون او مدیر تنها واحد تولید خوراک دام در گناباد  است که با  سیستم سوپر پخت و تعداد 15 پرسنل اداره می‌شود.

قلی‌زاده با اینکه یک واحد تولیدی موفق را اداره می‌کند که کاملا مکانیزه است و در این زمینه سرمایه‌گذاری فراوانی نیز روی آن انجام داده اما مانند همه فعالان عرصه تولیدی این روزها گله‌مند است و دلی خوشی از شرایط موجود ندارد او بی‌حاشیه و یکسره می‌رود سراغ اولین دغدغه واحد تولیدی‌اش و می‌گوید: قطعی برق در شهرک صنعتی کاخک ماهانه چیزی حدود 2 میلیون تومان  به این واحد تولیدی خسارت وارد می‌کند. به گفته مدیریت برق شهرستان گناباد سالیانه 36 مورد قطعی برق عادی و طبیعی است، این درحالی است که در شهرک صنعتی کاخک تا روزی 4 بار قطعی برق را تجربه کرده‌ایم.

وی در حالیکه لیست قطعی برق را نشان می‌دهد، می‌گوید: هنگام قطعی برق دستگاه پرس کارخانه زیر فشار بار بلبرینگ  آن می‌شکند و هر شکستنی  700 هزار تومان خرج روی دست ما می‌گذارد بارها در این مورد با بخش برق شهرستان مکاتبه صورت گرفته اما حتی یک بار به نامه‌های ما جوابی داده نشده است.

 

بعضی از زیر ساخت‌های شهرک صنعتی کاخک هنوز آماده نیست و حسین قلی‌زاده در این خصوص نیز گله‌مند است و ادامه می‌دهد:
برای دایرکردن یک خط تلفن نزدیک به 2 میلیون تومان هزینه کرده‌ام در صورتی‌که اگر اداره مخابرات زیرساخت را فراهم کند با 54 هزار می‌توان این مشکل را حل کرد.

داستان گاز نیز همین‌گونه است شهرک صنعتی کاخک از گاز شهری محروم است و برای صدور  یک حواله گازوییل باید هفت خان رستم را طی کرد قلی‌زاده با اشاره به این موارد ادامه می‌دهد: ضمن اینکه با استفاده از گاز 20 درصد هزینه مصرف کاهش می‌یابد اضافه بر این هزینه گاز بعد از مصرف پرداخت می‌شود اما هزینه گازوییل را باید قبل از دریافت پرداخت که با این وضع سرمایه در گردش به نفع تولید نیست.

مدیرعامل این کارخانه خوراک دام از مسیر دسترسی به کارخانه هم دل خوشی ندارد و می‌گوید: یک لاین مسیر دسترسی به این واحد تولیدی با کلی دوندگی آسفالت شد اما لاین  دیگر آن خاکی است که مشکلات زیست محیطی به وجود آورده و حتی فکری برای روشنایی این مسیر هم انجام نشده است.

وی از کندن تابلوی کارخانه‌اش توسط اداره راه و شهرسازی بسیار گله‌مند است و می‌گوید: چندی قبل متوجه  شدم که تابلوی کارخانه کنده شده است بعد از پرس‌وجو متوجه شدم اداره راه و شهر‌سازی این کار را انجام داده و دلیلش این است که تابلو در حریم جاده قرار داشته که متاسفانه قبل از اینکه به ما از طریق روال اداری عنوان کنند بدون هیچ اطلاع‌رسانی و تذکری این کار صورت گرفته است.

مالیات اما قصه پر غصه دیگری  است که این تولیدکننده مثل تمامی فعالان عرصه تولید با آن دست و پنجه نرم می‌کند و از وضعیت غیر منصفانه آن راضی نیست.

قلی‌زاده می‌گوید: وقتی شما باید 25درصد از درآمد خود را به اداره مالیات بدهید چه طور می‌توانید چرخ کارخانه را بگردانید وقتی پرداخت مالیاتی در گناباد و تهران یکسان باشد سرمایه‌گذار هیچ وقت در شهر کوچکی مثل گناباد سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

وی ادامه می‌دهد: سال 92 و 93 دفاتر مالیاتی این واحد تولیدی به اداره مالیات رد شد اما به فاکتورهای خرید ما ایراد گرفتند، اجناسی برای واحد تولیدی خریداری اما به دلایلی برگشت خورده که متاسفانه در فاکتورهای خرید این اصلاح صورت نگرفته بود با این حال به هر دری زدیم این فاکتورها اصلاح نشد که نشد با اینکه خریدهای ما بیشتر از سیستم دولتی است و ظاهرا دولت باید حامی ما باشد اما چنین حمایتی صورت نمی‌گیرد.

این فعال اقتصادی پیشنهاد می‌دهد که اداره مالیات و بیمه کلاس‌هایی توجیهی برای فعالین عرصه صنعت و تولید برگزار کند زیرا کارخانه‌داری هست که هنوز نمی‌داند جابه‌جایی با وسیله مکانیکی و کار ساعتی با همان وسیله از نظر بیمه متفاوت و ممکن است به جای مثلا جابه‌جایی فلان جسم بنویسد 3 ساعت کار و بعد از چند سال حق بیمه‌ای برایش صادر شود که برق از سرش بپرد.

مدیرعامل شرکت فاضل کاخک وضعیت نامشخص کارخانه‌های خوراک دام را سبب سرگردانی و از دو جا مانده ارزیابی می‌کند و ادامه می‌دهد: وضعیت ما تولیدکنندگان خوراک دام عجیب است از طرفی ما زیر مجموعه اداره جهاد کشاورزی هستیم و از آن طرف مجوز راه‌اندازی را اداره صنعت، معدن و تجارت صادر کرده است. می‌خواهیم از اعتبارات حوزه کشاورزی استفاده کنیم می‌گویند بروید اداره صنعت آن جا هم می‌گویند ما اعتبار نداریم. البته انصافا در اداره صنعت و معدن گناباد پیگیری‌های خوب و صادقانه‌ای انجام می‌شود اما یک دست صدا ندارد.

مگر می‌شود از تولید و صنعت حرف زد و پای بانک‌ها به میان نیابد قلی‌زاده در این خصوص هم می‌گوید: در سیستم بهین‌یاب تقاضای تسهیلات کردم و موافقت هم شده اما بانک عامل (ملت) می‌گوید منابع داخلی ما ضعیف و دست ما خالی است.

اما بحث ضمانت بانکی نیز داستان غم‌انگیز دیگری است که تولیدکنندگان با آن روبه‌رو هستند قلی‌زاده  در این‌باره نیز ادامه می‌دهد:
6.5 میلیارد تومان برای ساخت این کارخانه هزینه شده است، برای گرفتن یک میلیارد  وام می‌گویند بروید برای ضمانت سند خارج از طرح بیاورید سند کارخانه 6 میلیاردی را قبول نمی‌کنند.

وی چک‌های بانکی را نیز بی‌ارزش تلقی می‌کند و می‌گوید: برای چک‌های بانکی دادگاه 6 ماه مدت تعیین می‌کند که در این مدت نیز تولیدکننده بیچاره شده است. من از آقای بنایی  نماینده مردم گناباد تقاضا کردم که برای قانون چک فکر و طرحی در مجلس پیشنهاد بشود.

ساعتی از ظهر گذشته است همراه قلی‌زاده به سمت گناباد راه می‌افتیم سرخی سقف  سوله "کاشی هستی" گناباد از دور دیده می‌شود بعد از آن کارخانه "شیر پگاه" نیز خودش را نشان می‌دهد.

کانالی کنار جاده کاخک-گناباد کنده شده است قلی‌زاده می‌گوید: برای گازرسانی کنده‌اند اما گویا مشکلاتی بعد از ثبت جهانی قنات قصبه با میراث فرهنگی پیش آمده است و کار تعطیل شده است.
به گناباد می‌رسیم آخرین جملات مدیر عامل شرکت دام و طیور و آبزیان فاضل کاخک در گوشم باقی مانده است:

"مردم گناباد مردم صبوری هستند و از این خصلت خوب سوء استفاده شده اما با همه این مشکلات خوشحالم که 15 نفر در کارخانه مشغول به کار هستند و زندگی خود را  از این راه می‌گذرانند."

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی