علامه بهلول گنابادی، رهبر قیام گوهرشاد

bohlool4

قصه گوهرشاد از زماني شروع شد كه آيت الله حسين قمي نامه اي به رضاشاه مي نويسد و به تغييرات جديد در كشور اعتراض مي كند، تغييراتي كه تمايل شديدي دارد تا ارزش هاي ديني مانند حجاب را كنار بگذارد.

 

به گزارش صبح گناباد، روزنامه‌هاي دوره پهلوي عكس‌هاي بي‌حجاب بانوان را منتشر کرده و آن‌ها را به عنوان انسان‌هاي موفق معرفي مي‌كند.

 

علماي مشهد بسيار نگران هستند. آيت الله قمي راهي تهران مي شود تا شخصا با رضاشاه صحبت كند. رفتار پهلوي بسيار بد است و ايشان را در باغي در تهران محصور مي كنند و اجازه ملاقات با شاه هم نمي دهند.

 

شاگرد آيت الله حسين قمي يعني محمدتقي بهلول در قائن است كه خبر را مي شنود و به سرعت به مشهد مي آيد. كمتر از سه روز بعد، مردم مشهد با رهبري بهلول، به حركت ضد ارزشي پهلوي در ترويج بي ديني و بي حرمتي به آيت الله قمي در حرم امام‎رضا(ع) جمع مي‌شوند.

 

اين ها حوادثي است كه در نهايت منجر به قيام گوهرشاد و كشتار مردم مي شود. قيام گوهرشاد از آنجا كه بزرگترين حركت مذهبي عليه پهلوي هاست براي هميشه در تاريخ ايران ثبت شد.

 

رئیس هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روزعفاف و حجاب نامگذاری شده است، گفت: یکی از اسفبارترین نقشه های استکبار در تاریخ معاصر، توطئه تغییر لباس و کشف حجاب در کشورهای ایران، افغانستان و ترکیه به منظور نابودسازی هویت مسلمانان بوده است.

 

مهدی علی اکبری افزود: رضاخان به عنوان عامل انگلیس درایران قبل از رسیدن به پادشاهی برای فریب افکارعمومی، وظیفه اش را سربلندی اسلام معرفی می نمود اما با رسیدن به تاج و تخت مخالفتش با اسلام علنی شد و به نمادهای مذهبی همچون حجاب زنان و حتی لباس ملی ایرانیان حمله برد.

 

وی ادامه داد: رضاشاه به تقلید از آتاترک برای مدرنیزه کردن ایران، لباس بومی را ممنوع اعلام کرد و خطرناک تر از آن با صدور اعلامیه ای روحانیت را از امر به معروف و نهی از منکر باز داشت.

 

وی بیان کرد: آیه الله حاج آقاحسین قمی برای ملاقات شاه و منصرف کردن او از رفع حجاب و نشر کلاه عازم تهران شد ولی شاه آقا را در یک باغ محبوس و تحت مراقبت قرار داد.

 

رئیس هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار تصریح کرد: این امر با مخالفت سایر علما و مردم مواجه شد و زمینه تجمعات مردمی و مقدمه قیام مسجد گوهرشاد را فراهم کرد.

 

علی اکبری اضافه کرد: روحانی شجاع و پارسا آیه الله حاج شیخ محمدتقی بهلول گنابادی از اولین کسانی بود که برای حمایت از آیه الله العظمی قمی و مخالفت با کشف حجاب، به تعبیر مقام معظم رهبری «زبان گویای ستمدیدگان وحق طلبان شد» و هدایت قیام مسجد گوهرشاد را به خوبی عهده دارشده و گامی مؤثر در شناساندن چهره سفاک پهلوی برداشت.

 

وی خاطرنشان کرد: برای اینکه بدانیم نقش قیام مسجد گوهرشاد در بسترسازی نهضت امام (ره) و در آماده کردن شرایط وقوع انقلاب اسلامی تا چه میزان موثر بوده است، باید تصور کنیم که اگر این رخداد نبود، وضعیت مذهبی ایران چگونه می شد؟ آیا در صورت عدم تحقق این قیام ، رضا شاه چیزی بنام اسلام و مذهب باقی می گذاشت؟ و آیا با این فرض، رخداد انقلاب اسلامی در سال 57 قابل تصور بود؟

 

وی عنوان کرد: تصور این فرضیه باعث تصدیق این واقعیت خواهد شد که خون شهدای این قیام به خوبی توانست جلوی جسارت و شتاب تخریب نمادهای مذهبی توسط پهلوی را بگیرد و با تحریک هویت مذهبی جامعه، بستر شناخت نیات پلید طاغوت را فراهم کند و مرجعیت اجتماعی روحانیت را در کنار مرجعیت فقهی تقویت کرده و نهایتا حجاب ازچهره سفاک و سکولار پهلوی بردارد.

 

رئیس هیئت مدیره مؤسسه فرهنگی هنری بهلول شگفتی روزگار همچنین اظهار کرد: مقدرات الهی بر این تعلق گرفت که علامه بهلول گنابادی پس از این واقعه ، بعد از رفتن به افغانستان، 25 سال متحمل زندان های رنج آور شود و در ادامه 6 سال نیز در تبعید بماند و پس از افغانستان، به مصر و عراق تبعید شود و در این فرصت بتواند با جلب نظر مسئولان این دو کشور، صدای مظلومیت ملت ایران را از رادیو شرق الاوسط و رادیو بغداد به گوش مسلمانان و آزادی خواهان جهان برساند.

 

علی اکبری تأکید کرد: در فاصله وقوع قیام مسجدگوهرشاد در تیرماه 1314هجری شمسی تا پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1357 هجری شمسی بذر شجاعتی که یک چریک روحانی در دلها کاشت، با حمایت ویژه امام خمینی (ره) و شاگردانش در داخل ایران به ثمر نشست و در بیست  و دوم بهمن 57 سربلندی اسلام و سرنگونی خاندان پهلوی رارقم زد و افتخار انقراض پهلوی نسیب سیدی از تبار ائمه معصومین (ع) گردید و امیدواریم ملت شریف ایران، امت برگزیده ای باشند.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی