مدیر گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد:
در بحث حجاب نباید سلیقه‌ای رفتار کرد/ کار فرهنگی با زور انجام پذیر نیست

hejabمدیر گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد گفت: در بحث حجاب نباید سلیقه‌ای رفتار کرد چرا که باعث سردرگمی می‌شود.

 

به گزارش صبح گناباد، سیدسعید حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، به مناسبت روز عفاف و حجاب با بیان اینکه در تعریف حجاب ابهام وجود دارد، گفت: متأسفانه تعریف مشخصی از بحث حجاب وجود ندارد و این تعریف نسبت به زمان و مکان متفاوت است.

 

وی با اشاره به نوع برخورد با مسئله حجاب در جامعه ما افزود: وقتی می‌خواهیم حجاب را ترویج دهیم و یا با بدحجابی و بی حجابی مقابله کنیم اول باید ذهنیت خودمان را نسبت به این بحث روشن کنیم.

 

حسینی سلیقه‌ای رفتار کردن در مسئله حجاب را عامل بروز مشکلات دیگر دانست و عنوان کرد: همانطور که در یک خانواده، پدر باید خواسته‌هایش را شفاف و روشن برای اعضا مشخص کند تا اعضاء بدانند دقیقا چه عملی را باید انجام دهند، در سطح جامعه نیز باید خواسته‌ها شفاف، روشن و بدون ابهام برای اعضاء مشخص شود.

 

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: اگر پدر در مواجه با فرزند، خواسته‌هایش را شفاف مشخص نکند این فرزند دچار سردرگمی شده و نمی‌داند که دقیقا بایستی چه عملی را انجام داده و در چه شرایطی انجام دهد تا پدر این رفتار را تأیید کند.

 

حسینی زور و اجبار را در انجام درست یک رفتار مؤثر ندانست و تصریح کرد: اگر پدر یک خواسته‌ای را از فرزند خود داشته باشد و این خواسته با تحکم و زور همراه باشد به خواسته خود نمی‌رسد و بر همین اساس اگر خواسته‌اش را با آرامش و زبان خوش مطرح کند، فرزند در مسیر خاص او حرکت می‌کند بدون آنکه هیچ اجباری وجود داشته باشد.

 

کار فرهنگی با زور انجام پذیر نیست

 

وی با اشاره اینکه در سطح جامعه نیز یک کار فرهنگی با زور انجام پذیر نیست، اظهار کرد: کار فرهنگی، سلاح و ابزار فرهنگی می‌خواهد و ابزار فرهنگی، آموزش و صحبت است.

 

مدیرگروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد همچنین بیان کرد: در سطح جامعه باید کارهای فرهنگی بیشتری روی حجاب صورت بگیرد که اکنون عملا این رویکرد وجود ندارد. شما در خیابان‌ها خانم هایی را می‌بینید که بدحجاب تلقی می‌شوند اما مشابه همین خانم‌ها در فیلم‌ها از طریق تلویزیون نشان داده می‌شود، یعنی در کار فرهنگی، بین خواسته و عمل دوگانگی وجود دارد.

 

وی تأکید کرد: نتیجه این ابهام و سردرگمی پرخاش بوده و افراد در برابر این دوگانگی واکنش منفی از خود نشان می‌دهند و همچنین اینکه وقتی یک لباسی که مطابق با معیارهای جامعه باشد در بازار سخت پیدا شود دلیلش این است که کارهای فرهنگی که تاکنون انجام شده این لباس‌های مخالف معیارهای جامعه را ترویج می‌دهد.

 

این استاد دانشگاه افزود: زمانی بین انتظارات و فرهنگ تطابق به وجود می‌آید که در تمام کارهای فرهنگی مانند تولید فیلم و... معیارهای جامعه لحاظ شود.

 

حسینی نوع پوشش را از نظر جامعه شناسی با شخصیت انسان‌ها بی ارتباط دانست و عنوان کرد: ممکن است افرادی را داشته باشیم که پوشش‌های بسیار خوبی دارند اما از نظر شخصیت و اخلاق مورد تأیید جامعه نباشند.

 

مدیر گروه علوم اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد همچنین گفت: ریشه بحث حجاب در آموزش و تعلیم و تربیت بوده و بایستی بررسی شود که در بستر فرهنگی جامعه چه چیزی آموزش داده شده و جهت داده می‌شود.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی