/گزارش کامل/
وضعیت نامناسب ورودی بیمارستان گناباد کام بیماران را تلخ می کند

vorodi bimarestan

وضعیت نامناسب ورودی بیمارستان علامه بهلول گنابادی و گرد و خاک بوجود آمده به دلیل عدم آسفالت آن کام بیماران را تلخ می کند.

 

به گزارش صبح گناباد، اجرای فاز دوم پروژه بلوار وحدت به علت قرار گرفتن زمین های وقفی در این مسیر و عدم توافق اداره اوقاف و امور خیریه و شهرداری متوقف شده و باعث عدم تکمیل مسیر دسترسی شهروندان به بیمارستان علامه بهلول گنابادی نیز گردیده است.

 

بعد از گذشت دو ماه از افتتاح بیمارستان علامه بهلول، عدم آسفالت و عدم نصب چراغ های روشنایی مسیر منتهی به این بیمارستان از مشکلاتی است که با توجه به حجم ترافیکی این جاده و گرد و خاک بوجود آمده، عبور و مرور در شب را نیز برای مردم و بویژه بیماران مشکل آفرین کرده و همچنین ممکن است باعث بروز حوادثی نیز گردد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در این باره اظهار کرد: این دانشگاه از سال 94 و پیش از افتتاح بیمارستان پیگیری های لازم را برای اصلاح این بلوار انجام داده است اما متاسفانه با وجود گذشت دو ماه از افتتاح بیمارستان هنوز این مسیر آماده نشده است.

 

رضا احمدی افزود: دانشگاه مبلغ یک میلیارد تومان بابت هزینه های صدور پروانه و مجوز ساخت را پرداخت نموده و حتی برای مساعدت با شهرداری، عوارض سال 95 را نیز چند ماه مانده به پایان سال تسویه نمود و انتظار این بود که این بلوار تا پیش از افتتاح بیمارستان آماده بهره‌برداری شود.

 

وی همچنین گفت: طبیعی است که با افتتاح بیمارستان، تردد در بلوار وحدت افزایش یافته است و این در حالی است که این بلوار با وضعیت فعلی  برای رفت آمد مراجعین و پرسنل و نیز تردد آمبولانس‌ها به هیچ وجه مناسب نیست.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد افزود: در کنار مشکل تردد باید به ایجاد گرد و خاک ناشی از حرکت خودروها در قسمت های آسفالت نشده هم اشاره نمود که یکی از مشکلات موجود در این مسیر است.

 

سید حسین پورهاشمی رئیس شورای اسلامی شهر گناباد نیز در گفت ‌و گو با خبرنگار ایسنا گفت: اجرای کامل بلوار وحدت به طول یک هزار و 700 متر شامل آسفالت، فضای سبز و روشنایی با توجه به قرار داشتن بیمارستان علامه بهلول گنابادی ، مرکز فنی و حرفه ‌ای، ساختمان مدیریت بحران و ایستگاه شماره 2 آتش ‌نشانی در آن و همچنین افزایش تردد بعد از افتتاح بیمارستان ، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

وی اظهار کرد: خوشبختانه در عملیات اجرایی این پروژه شهروندان گنابادی زمین ‌های خود را به ‌صورت رایگان واگذار کرده اند ولی اداره اوقاف و امور خیریه گناباد خواهان پرداخت حق و حقوقات زمین‌ های تعریضی وقفی بوده که شهرداری گناباد در شرایط کنونی توانایی پرداخت هزینه زمین ‌های تعریض شده و یا واگذاری زمین به میزان زمین ‌های تعریض شده به اوقاف را ندارد و تنها می‌ تواند اجاره این زمین‌ ها را پرداخت کند.  

 

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد ادامه داد: اگر حادثه ای در این مسیر رخ دهد هم برای دانشگاه علوم پزشکی و هم برای شهرداری گناباد مشکل ساز شده و لذا بایستی در جلسه ای با حضور امام جمعه و سایر مسئولین این مشکل مرتفع شود تا عملیات اجرایی ادامه یابد.

 

آمادگی اجاره 99 ساله زمین را داریم

 

میرزاعلی تقوی شهردار گناباد در گفت‌‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: بلوار وحدت که حد فاصل نوقاب به خیابان سعدی گناباد می باشد قبلا جزء محدوده خدمات شهر نبوده و پس از پیگیری 18 ماهه در کمیته فنی کمیسیون ماه پنج به عنوان یک مسیر خطی جزء محدوده خدمات شهری قرار گرفت که مبالغی نیز جهت این بلوار اختصاص داده شد.

 

وی با بیان اینکه هم اکنون این مسیر یکی از شریان های اصلی شهر بوده و آمار ترافیکی بالایی نیز دارد ، خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این طرح از سمت نوقاب با مساعدت خوب شهروندان آغاز گردید ولی در مقابل بیمارستان علامه بهلول گنابادی با مشکل حقوقی مواجه شدیم که به ناچار این مسیر به دو فاز تقسیم که فاز اول آن که از سمت نوقاب شروع می شود در دو لاین آسفالت و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

شهردار گناباد تصریح کرد: در چند سال قبل شهرداری برای زمین‌ های این مسیر با دانشگاه علوم پزشکی گناباد و مرکز آموزش فنی و حرفه ای توافقی انجام داده و پس از اخد استعلامات مربوطه از ادارات و سازمان ها من جمله اوقاف، جهت تسهیل و بازگشایی حریم اقداماتی انجام داده بود اما این بازگشایی با طرح مطالعاتی که بعدا انجام شد تطابق نداشت و می بایست پیچ های این مسیر یک مقدار اصلاح می‌شد.

 

تقوی ادامه داد: در حین اجرای کار از طرف اداره اوقاف و امور خیریه طرح دعوی شد لذا ما جهت اینکه نیت واقف اجرا شود آمادگی اجاره 99 ساله آن را اعلام کردیم اما این اداره خواستار عین زمین تعریض شده یا پرداخت پول زمین است.

 

وی عنوان کرد: مطالبه اداره اوقاف ازنظر حقوقی منطقی است چون متولی عرصه اوقاف می ‌باشد اما شهرداری بابت عرصه در مسیر به دانشگاه علوم پزشکی جهت احداث بیمارستان و همچنین به مرکز آموزش فنی و حرفه ای بر اساس توافق قبلی ، مجوز ساخت و ساز داده است.

 

شهردار گناباد خاطرنشان کرد: این مسیر دارای پیچ های خطرناک بوده که ما آن اصلاح نموده ایم و به اصطلاح بهسازی حریم صورت گرفته است و در واقع یک کار عام المنفعه بوده که شهرداری اجرا نموده است که در شرایط کنونی به دلیل توقف اجرای پروژه، شهرداری متحمل ضرر و زیان نیز می ‌شود.

 

طبق قانون باید عوض ملک پرداخت شود

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، گفت: بر اساس تبصره 4 ماده 5 قانون تملک اراضی دولتی مصوب شورای عالی انقلاب در سال 58 ، در صورتی‌ که تبدیل به احسن زمین وقفی مجاز باشد باید عوض ملک داده شده و یا پول آن پرداخت شود تا اداره اوقاف ملک دیگری را برای نیت واقف خریداری کند و برای راه های عمومی نیز همین بایستی همین قانون اجرا شود.

 

حجت ‌الاسلام و المسلمین سعید غیرتمند با بیان اینکه شهرداری در بلوار وحدت می‌خواهد زمین‌ها را جزء راه کند، افزود: هر اداره‌ای که از اوقاف تملک اعیان گرفته، اعیانی انجام داده و بر همان اساس مبلغی را به‌عنوان پذیره پرداخت کرده است اما در خصوص بلوار وحدت شهرداری و دانشگاه علوم پزشکی بدون اجازه اوقاف توافق کرده‌اند.

 

وی بیان کرد: در این مسیر مرکز فنی و حرفه ای نیز 5000 متر مربع از زمین موقوفه را تعریض نموده که حکم قانونی بازگشت زمین به حالت قبل ‌از سوی مراجع قضایی از شهریورماه 95 برای زمین اخذ شده است ولی جهت تعامل این جکم اجرا نشده و اعلام ‌شده که ادامه این پروژه طبق قانون تنها با پرداخت عوض ملک ممکن است.

 

زمانی می توان از اجاره سخن گفت که اصل موقوفه از بین نرود

 

غیرتمند با بیان اینکه زمانی می توان از اجاره سخن گفت که اصل موقوفه از بین نرود ، ادامه داد: اداره اوقاف و امور خیریه طبق شرع و قانون متولی حفظ موقوفه و اجرای نیت واقف بوده و نمی ‌تواند از این موضوع به دلیل مصالح عمومی بگذرد.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد افزود: مسئولان برای صدور پروانه با یکدیگر توافق می‌ کنند اما به ملک موقوفه که می ‌رسد خواستار واگذاری بدون پرداخت عوض ملک هستند.  

 

محمدعلی نبی پور فرماندار گناباد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در این باره گفت: شهرداری گناباد متعهد گردیده که نسبت به آسفالت ورودی بیمارستان علامه بهلول گنابادی اقدام کند ولی اجرای این پروژه به توافق نهایی با اداره اوقاف موکول کرده تا فاز دوم این بلوار را به طور کامل اجرا کند.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه بیش از 50 درصد از زمین ‌های تعریض شده از سوی شهرداری در بلوار وحدت وقف بوده است اجرای این پروژه با مشکل رو به ‌رو شده و شهرداری و اوقاف باید این مشکل را برطرف سازند ولی با توجه به احداث بیمارستان و افزایش تردد، انتظار داریم که این توافق زودتر به نتیجه رسیده که مردم دچار مشکل نشوند.

 

آنچه مشخص است آینده نامعلوم این راه بوده و باید منتظر ماند که چه کسی گره این راه را باز می کند تا در آینده شاهد حوادث تلخ و ناگواری نباشیم.

 

گزارش از مهدی محمدی نوقابی؛ ایسنا- منطقه خراسان

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی