مشاور وزیر علوم:
200 خوابگاه دانشجویی در دانشگاه های کشور احداث می شود

yazdanmehr

مشاور وزیر علوم و رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در بحث ارتقای خوابگاه‌ها با کمک دولت برنامه ریزی شده که 200 خوابگاه دانشجویی در کشور احداث شود که یکی از آن‌ها خوابگاه دانشگاه گناباد با ظرفیت 350 نفر و با هزینه 5 میلیارد تومان است.

 

به گزارش صبح گناباد، ذوالفقار یزدان مهر در جلسه شورای اداری گناباد که با حضور مسئولین ادارات، نهادها و رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی جهشی در بحث آموزش عالی صورت گرفت، به طوربکه در حال حاضر 4 میلیون و 300 هزار نفر دانشجو در 2800 واحد دانشگاهی و زیر نظر 75 هزار عضو هیئت علمی در کشور مشغول به تحصیل هستند  اما متاسفانه متناسب با رشد کمی، رشد کیفی و توجه به زیرساخت‌ها و امکانات صورت نگرفت.

 

وی ادامه داد: در دولت یازدهم شعار کیفیت سازی آموزش عالی مدنظر قرار گرفت و براساس آن با حمایت مقام معظم رهبری، اتفاقات خوبی افتاد و همچنین اینکه در سال گذشته طرح آمایش آموزش عالی در بحث کیفیت‌سازی در آموزش نیز نتایج خوبی در پی داشت.

 

رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مأموریت این صندوق را حمایت از دانشجویان مستعد کم بضاعت عنوان و افزود: در سال گذشته بالغ بر 700 میلیارد تومان به دانشجویان تسهیلات پرداخت نموده‌یم و بالغ بر 110 میلیارد تومان نیز در بحث خوابگاه و تغذیه به دانشگاه ها به صورت بلاعوض کمک شده است.

 

وی با اشاره به رشد 200 درصدی تسهیلات دانشجویی عنوان کرد: به طور مثال به هر دانشجوی متأهل 25 میلیون تومان تسهیلات پرداخت می شود که بازپرداخت آن 2 سال پس از فارغ التحصیلی با اقساط 60 ماهه می باشد.

 

یزدان مهر با بیان اینکه توجه به دانشگاه های نسل سوم یا مهارت محور جهت حل مشکل اشتغال در کشور است ، تصریح کرد: خوشبختانه جهت رفع این مشکل توجه به دانشگاه های مهارتی، صنعتی و هنر در اولویت قرار گرفته است.

 

وی همچنین گفت: در سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از کارگاه های مهارت محور حمایت کرده و با برنامه ریزی انجام شده در جهت تجاری کردن ایده های علمی دانشجویان گام بر می داریم.

 

مشاور وزیرعلوم با اشاره به جلب حمایت نهادهای عمومی و مردمی و خیرین در وزارت علوم نیز اظهار کرد: در سال گذشته در صندوق رفاه دانشجویان بالغ بر 220 میلیارد تومان از ظرفیت های این نهادها و خیرین بهره مند شدیم.

 

توجه خاص دولت به مناطق محروم

 

حمید بنایی، نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: دولت یازدهم با رویکرد عدالت محور و افزایش اعتبارات توجه خاصی نسبت به توسعه و عمران نقاط مختلف از جمله مناطق محروم دارد.

 

وی افزود: دولت با درایت و برنامه ریزی هدفمند رفع مشکلات اقتصادی در سطح کشور و مناطق محروم را محور اصلی توجهات خود قرار داد و در این خصوص ضمن اختصاص هزار میلیارد ریال به بخش بهداشت و درمان و ساخت جاده، اعتبارات تملک دارایی های شهرستان های گناباد و بجستان را به ترتیب 37 و 57 درصد افزایش داده است.

 

در ادامه حجت الاسلام و المسلمین حسن صادقی‌نسب، امام جمعه گناباد نیز در این مراسم با انتقاد از کمبود فضا و کیفیت پایین خوابگاه دانشجویان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گناباد گفت: اکثر دانشجویان این دانشگاه ها از مبالغ بالای اجاره ای خوابگاه ها گلایه دارند و بایستی ضمن ساماندهی و افزایش نظارت بر خدمات خوابگاه های دانشجویی، فضاهای مناسب در دانشگاه ها برای رفع این مشکل احداث شود.

 

محمدعلی نبی پور فرماندار گناباد هم در این مراسم اظهار کرد: دولت یازدهم در شرایط رکود اقتصادی و تورم بالا و رشد منفی شش درصدی در کشور روی کار آمد و در مدت چهار سال با خدمات صادقانه این رشد را به بیش از هشت درصد افزایش داد و تورم را برای نخستین بار بعد از انقلاب تک رقمی کرد.

 

وی ادامه داد: مردم با حضور گسترده در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و رأی مجدد به دولت روحانی به نوعی رضایت خود را از خدمات دولت تدبیر و امید نشان دادند لذا باید با خدمات صادقانه، قدردانی خود را از این حسن نیت مردم نشان دهیم.

 

فرماندار گناباد تأکید کرد: مدیران دستگاه های اجرایی که به سیاست های رئیس جمهور و دولت اعتقاد دارند باید به صورت جدی با خدمت مناسب به مردم در جهت افزایش اعتماد عمومی جامعه نسبت به این دولت بکوشند.

 

حدود 12 هزار دانشجو در 12 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در گناباد مشغول به تحصیل هستند.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی