شبی که باید تمرین بندگی را عاشقانه تمام کنیم

shabeghadr

قدر، شبی است که در آن آبستن سپیده صلاح و رستگاری برای دلباختگان حریم قدسیش و برای آنانکه با خداوند تمرین خضوع و بندگی کرده اند فراهم می شود.

 

به گزارش صبح گناباد، بی شک آسمان به احترام نزول آیات پر از حکمت و بلاغتش در بوستان جان های روحانی ، لبخندزنان درهای رحمتش را گشوده است و چه نیکو سرنوشتی در انتظار آزادگان جهان خواهد بود؛ آنانکه برای خدا و فقط برای خدا حریت به ظهور می گذارند.

 

مگر نه که شیاطین در بندند و آدمیان ایمن تر از وسوسه های پر از نفرتشان؟ پس خداوند در این شب به این همه عشق بازی و بندگی کردن، مباهات بیشتری خواهد کرد و چقدر اول دعایم در ثمرات و خیرات از هم پیشی خواهد گرفت و بی شک خداوند حالش بهتر خواهد بود و فقط ای کاش در شب قرآن به سرها خداوند توفیقی رفیق راهمان کند که قرآن را به دلمان بگیریم و به عملمان رهنمون سازیم.

 

قدر، تولد دوباره

 

محمد ملایی، از کارشناسان مسائل مذهبی و فرهنگی گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه شب قدر شبی به وسعت یک عمر و به پهنای یک زندگی هشتاد و چند ساله است اظهار کرد: این شب ، شب تغییر و تحول و تولد دوباره بوده و شبی است که خداوند تبارک و تعالی آن را بهانه ای برای یک بهای بزرگ قرار داده است.

 

وی ادامه داد: «قدر» در لغت به معنای اندازه گیری و «تقدیر» نیز به معنای اندازه گیری و تعیین است.


وی افزود: علامه طباطبایی در تفسیر شریف المیزان می فرماید «قدر» عبارتست است از ویژگی هستی و وجود هر چیز و چگونگی آفرینش ان و به عبارت دیگر اندازه و محدوده وجودی هر چیز «قدر» نام دارد.

 

ملایی خاطرنشان کرد:  استاد مطهری نیز در تعریف «قدر» می فرماید قدر به معنای اندازه و تعیین بوده از آن جهت که حدود ، اندازه و موقعیت مکانی و زمانی آن‌ها تعیین شده است مقدور به تقدیر الهی است.

 

این کارشناس مسائل مذهبی و فرهنگی خاطرنشان کرد: شب قدر شبی است که همه مقدورات تقدیر می گردند و قالب معین و اندازه خاص هر پدیده ، روشن و اندازه گیری می شود؛ بنا به نقل ابن طاووس در اقبال الاعمال ، طبق روایات یکی از شب های نوزدهم یا بیست و یکم و یا به احتمال زیادتر بیست و سوم ماه مبارک رمضان شب قدر است.

 

این کارشناس مسائل مذهبی و فرهنگی  تصریح کرد: در این شب که شب نزول قرآن است تمامی امور خیر و شر مردم و ولادت ، مرگ ، روزی ، حج ، طاعت ، گناه و خلاصه هر حادثه ای که در طول سال واقع می شود تقدیر می گردد و به فرمایش میرزاجوادآقا ملکی تبریزی در المراقبات عبارتست از آن شب ، فضیلت فراوان دارد و در نیکویی سرنوشت یک ساله بسیار مؤثر است.

 

ملایی اظهار کرد: امام باقر (ع) نیز در این مورد می فرمایند که در شب قدر تفسیر و بیان کارها بر ولی امر (امام زمان(عج)) نازل می شود و در آن شب امام علی (ع) درباره کارهای خودش و مردم مأمور به دستورهایی می شود.

 

وی در پاسخ به این سوال که چرا این شب را شب قدر نامیده اند و چرا در ماه مبارک رمضان واقع شده است ، عنوان کرد: در آیه 185 سوره مبارکه «بقره» آمده است که « شَهْرُ رَمَضانَ الَّذی أُنْزِلَ فیهِ الْقُرْآنُ» ماه رمضان که در آن قرآن نازل شده است و در آیه 1 سوره «قدر» نیز آمده است «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِی لَیْلَةِ الْقَدْرِ» ما قران را در شب قدر نازل کردیم.

 

این کارشناس مسائل مذهبی و فرهنگی با اشاره به اینکه همچنین در آیه 3 سوره «دخان» نیز آمده است که «إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةٍ مُبَارَكَةٍ» ما آن را (قرآن) در شبی پر برکت فرو فرستادیم، تأکید کرد: با جمع این آیات سه گانه روشن می شود که قرآن در شبی مبارک و پربرکت از شب های ماه مبارک رمضان نازل شده است که شب قدر نام دارد.

 

ملایی با بیان اینکه در قرآن در مورد اینکه شب قدر در کدام شب از شب های ماه مبارک رمضان واقع شده است اشاره نشده ، گفت: در بین اهل سنت درباره شب قدر اختلافات بسیاری است اما بنا بر روایات امامیه در خصوص شب قدر ، یکی از شب های نوزدهم، بیست و یکم و بیس صت و سوم است.

 

وی اضافه کرد: مرحوم سید بن طاووس که از بزرگان علمای شیعه است در کتاب اقبال الاعمال روایات متعددی در باره تعیین شب قدر جمع آوری شده که از مجموع آنها فهمیده می شود که اندازه گیری  تقدیر امور و کارها در شب نوزدهم ، تحکیم آنها در شب بیست و یکم و امضای آنها نیز در شب بیست و سوم می باشد.

 

این کارشناس مسائل مذهبی و فرهنگی  بیان کرد: این درست است که در توبه همیشه بر روی انسان باز است و توبه واقعی همیشه پذیرفته شده اما شب قدر که سراسر رحمت و مغفرت و خیر و سلامتی است بهترین زمان برای بازگشت به اوست.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی