رئیس اداره قضایی زندان های استان خراسان رضوی:
محیط اجتماعی جایگزین حبس در زندان می‌شود / نباید برای ارتقای وضعیت خانواده زندانیان کوتاهی کرد

zendanرئیس اداره قضایی زندان‌های خراسان رضوی گفت: هر فضا و محیطی یک سری تبعات مثبت و منفی داشته و زندان اگرچه جنبه بازدارندگی دارد اما قطعا تبعات منفی خاص خودش را نیز در پی دارد و بر همین اساس با توجه به طرح «نهاد تعلیق و تعویق مراقبتی»، محیط اجتماعی جایگزین حبس در زندان می‌شود.

 

به گزارش صبح گناباد، حسن رودخانگی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ما، در حاشیه همایش جشن گلریزان آزادی زندانیان و کمک به خانواده‌های آن‌ها که در گناباد برگزار شد، با اشاره به تأسیس «نهاد تعلیق و تعویق مراقبتی» اظهار کرد: با توجه به نگرشی که قانون گذار از سال 1392 داشته یک سری مجازات های جایگزین حبس اعمال شده است.

 

وی ادامه داد: در جرایم سبک و آن گروه که نوع و شکل جرم آن‌ها به گونه ای است که می‌شود مجازات آنان را در محیط اجتماعی پیدا کرد و در قالب مجازات‌های اجتماعی از خدمات آن‌ها بهره برد؛ همچنین میتوان با الزام آنها به کسب یک سری مهارت‌ها و آموزش‌ها در راستای توانمندسازی آ‌ن‌ها نیز گام برداشت.

 

رودخانگی خاطرنشان کرد: یکی از آثار و تبعات تأسیس این نهاد حفظ کرامت انسانی و آبروی افراد با جرایم سبک بوده و افرادی که نیازمند خدمات و توانمندی این‌ها هستند نیز به صورت رایگان برخوردار می‌شوند.

 

رئیس اداره قضایی زندان‌های خراسان رضوی تصریح کرد: افرادی که در بند زندان هستند افرادی هستند که عمدتا ناخواسته به زندان افتاده‌اند و وقتی که از محیط احتماعی فاصله می‌گیرند نیازهای فردی، اجتماعی و خانوادگی آن‌ها نیز نسبت به گذشته بیشتر می‌شود.

 

رودخانگی افزود: هر خانواده‌ای که سرپرست آن به زندان بیفتد این خانواده نیز به شکلی دیگر مجازات می‌شود که این افراد را بایستی ضمن حمایت، از این مجازات دور کرد.

 

وی تأکید کرد: هر فردی به واسطه هر نوع خطایی که مرتکب می‌شود وقتی از فضای اجتماعی دور شده و به زندان وارد می گردد خواه یا ناخواه به یک تفکر درونی می رسد و احساس وظیف کرده و می خواهد آن را به شکلی جبران کند؛ لذا باید این احساس وظیفه را تقویت کرده و امکان جبران اشتباه را به او داد.

 

رئیس اداره قضایی زندان‌های خراسان رضوی عنوان کرد: افرادی را داریم که به واسطه این جرم در محیط زندان، زمینه آسیب او در محیط اجتماعی ایجاد می‌شود پس ضرورت دارد این افراد مورد حمایت و هدایت واقع شده تا در مسیر جرم قرار نگیرد.

 

نباید برای ارتقای وضعیت خانواده زندانیان کوتاهی کرد

 

این مسئول ادامه داد: وقتی سرپرست خانواده نباشد ابعاد اقتصادی و عاطفی دچار تزلزل شده و این نیازها در خانواده بیشتر می شود؛ لذا نباید از نظر پیشگیری و ارتقای وضعیت، موقعیت و شرایط زندگی در خانواده‌های زندانی کوتاهی کرد و برگزاری این گونه مراسم ها نیز به ما در رسیدن به هدف کمک می کند.

 

رئیس اداره قضایی زندان های خراسان رضوی گفت: حمایت از خانواده‌های زندانی صرف کمک های مالی نبوده و ایجاد شغل، هدایت و یا جلوگیری از افت تحصیلی فرزندان نیز مصداق کامل این کلمه است.

 

رودخانگی با بیان اینکه بایستی فرد زندانی را از فضای زندان به محیط اجتماعی آورد، اظهار کرد: جرم و بزهکاری فرایند و پدیده ای در محیط اجتماعی بود و راه مبارزه با این آسیب اجتماعی نیز بایستی در داخل اجتماع و نه در زندان  صورت گیرد.

 

رئیس اداره قضایی زندان های خراسان رضوی خاطرنشان کرد: زندان می تواند برای مجرمین باالفطره و خاص به کاربرده شود وگرنه عوام مجرمین اینها در محیط اجتماعی قابل هدایت و حمایت هستند.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی