رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد:
ساماندهی رویشگاه های ریواس گناباد با آموزش به بهره برداران

rivas

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: با بررسی‌های فنی و کارشناسی و وضعیت مناسب نزولات جوی که انجام شد و هماهنگی مسئولین ذیربط، بهره‌برداری از ساقه ریواس در دو رویشگاه ساماندهی شد.

 

به گزارش صبح گناباد، مجتبی محرابی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با بیان این مطلب اظهار کرد: در این طرح بهره‌برداران بومی ضمن فراگیری آموزش‌های لازم در زمینه برداشت اصولی و فنی، وظیفه حفاظت از رویشگاه را نیز عهده‌دار شدند.

 

وی ادامه داد: این شهرستان از نظر رویش گونه ریواس بسیار مستعد و غنی بوده بطوریکه بیش از 5000 هکتار از اراضی گناباد تحت عنوان رویشگاه ریواس قرار دارد.

 

محرابی با بیان اینکه منطقه گناباد از جمله رویشگاه‌های عمده و خاص گونه ریواس در خراسان رضوی است، خاطرنشان کرد: علاوه بر دشت زیبد که این گونه از تراکم مناسبی برخوردار است، در سایر مناطق نظیر دشت گیسور، روشناوند، مرغش، ارتفاعات کاخک و کلات و مسیر جاده بجستان-گناباد نیز رویشگاه‌های بسیار خوبی وجود دارد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد عنوان کرد: منابع طیبعی متعلق به همه مردم است و در صورتی که به طریق اصولی و فنی بهره‌برداری شود، قطعا احیا و توسعه آن موجبات بهره‌مندی و استفاده آیندگان را نیز فراهم می‌کند.

 

نقش مهم مراتع در زندگی بشر

 

محرابی تصریح کرد: مراتع به عنوان بخشی از منابع طبیعی نقش مهمی در زندگی بشر داشته و علاوه بر نقش آن در تعلیف دام و تولید فراورده های دامی و پروتئین دارای ارزش های دیگری نیز است.

 

وی سایر ارزش‌های منابع طبیعی شامل اقتصادی و زیست محیطی را بیش از 3.2 برابر ارزش علوفه‌ای آن دانست و گفت: منابع طبیعی کارکردهای مختلفی نظیر اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی داشته و از این نظر بسیار حائز اهمیت است و همچنین گسترش فضای سبز نقش زیادی در کنترل فرسایش آبی و بادی و بروز گرد و غبار دارد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد اضافه کرد: محصولات فرعی که از مراتع در صورت بهره‌برداری اصولی به دست می آید می‌تواند به معیشت مردم کمک کرده و همچنین سبب توانمندسازی آنان نیز شود.

 

محرابی عنوان کرد: از جمله سیاست‌های جاری حفاظت و حمایت از منابع طبیعی با مشارکت مردم است و بایستی با همراهی و همدلی باعث احیاء و توسعه آن شده و این مواریث طبیعی را به نسل‌های آینده منتقل نماییم.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد با بیان اینکه ریواس دارای خواص داروئی شگفت انگیزی است، تصریح کرد: از جمله خواص داروئی ریواس می توان به تقویت کننده قلب و اعصاب، كاهش دهنده خونريزي از معده و روده، رفع اختلالات قاعدگي، کاهش دهنده ورم ملتحمه چشم و قند خون و غیره اشاره کرد و همچنین ریواس با تحريك ترشح نمك‌‌هاي صفراوي از كبد، باعث تنظيم جذب چربي از روده می‌شود اشاره کرد.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی