همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان ؛
هواي گناباد به شدت گرم ميشود + توصيه هاي تغذيه اي براي مقابله با گرما

در حالي كه مردم روزه دار شهرستان گناباد ، امروز  يكشنبه دومين روز از ماه مبارك رمضان ، گرماي كم سابقه 41 درجه سانتي گراد را پشت سر گذاشتند ، پيش بيني شده است كه شدت گرما در روز شنبه آينده به 43 درجه نيز خواهد رسيد .

 

garma

به گزارش صبح گناباد ، روز گذشته دماي هواي گناباد  به 40 درجه رسيد . امروز يكشنبه نيز دماي 41 درجه را تجربه كرديم . پيش بيني ها از گرماي بالاي 40 درجه در روز دوشنبه حكايت ميكند كه از ساعت 14:30 آغاز و تا ساعت 16:30 ادامه خواهد يافت .

 

روزهاي سه شنبه تا جمعه دماي هوا بين 5 تا 7 درجه كاهش مي يابد ، اما از روز جمعه مجددا دماي هوا به بالاي 40 درجه رسيده و روز شنبه آينده دماي بالاي 43 درجه سانتي گراد را تجربه خواهيم كرد .

 http://www.foreca.com/Iran/Gonabad?tenday

چند توصيه تغذيه اي  به روزه داران در فصل گرم


مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، گفت: روزه داران باید از مصرف غذاهای پر چرب و پرکالری در وعده سحر خودداری کنند تا در طول روز احساس گرسنگی نکنند.

 

دکتر زهرا عبدالهی در گفتگو با خبرنگار مهر، به موضوع تغذیه در مام مبارک رمضان اشاره کرد و افزود: مطالعات متعدد نقش موثر روزه داری را در بهبود بیماری های مختلف نشان داده اند. در اغلــب بیماریهایی که عادات غلط غذایی، چاقی و افزایش وزن در بروز آنها دخالت دارند روزه داری مفید است.

 

وی با شاره به اینکه مطالعات نشان داده است روزه گرفتن برای مبتلایان به چربی خون بالا بسیار مفید است و میزان چربیهای نامطلوب موجود در خون را تنظیم می کند و موجب افزایش میزان چربی های مفید خون می شود افزود:خیلی ها فکر می کنند هنگام سحر باید غذاهای پرچربی وپرکالری بخورند که در طول روز احساس گرسنگی نکنند در حالی که باید توجه داشت   مصرف موادغذایی پرچرب بخصوص در هوای گرم موجب تشنگی شدید و کم آبی بدن می شود.

 

عبدالهی توصیه کرد: در وعده سحری از مواد غذایی پرفیبرمثل میوه ها وسبزی هااستفاده کنید که منبع سرشاری از فیبر هستند. موادغذایی پرفبیر آب زیادی درخود جذب می کنند وبدن می تواند آن را به اهستگی جذب کند واحساس تشنگی دیرتر سراغمان آید. همچنین مصرف آب به مقدارزیاد دروعده سحری ومخصوصا بین غذا توصیه نمی شود چون موجب رقیق شدن شیره معده وآنریمهای گوارشی شده وروند هضم غذا مختل می شود.

 

وی ادامه داد: از نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری اجتناب نمایید چون چای باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی که بدن شما در طول روز به آن احتیاج دارد می شود. برخلاف تصور برخی افراد، روزه بدون سحری نه تنها موجب کاهش وزن نمی شود بلکه بدلیل افت شدید قند خون در طی روز موجب می شود تا شخص روزه دار در زمان افطار تمایل بیشتری برای خوردن غذاهای شیرین وچرب پیدا کند وهمین موضوع در نهایت منجر به اضافه وزن و چاقی می شود.

 

عبدالهی خاطر نشان کرد: مصرف مواد غذایی شیرین در وعده سحری توصیه نمی شود. مصرف مواد غذایی شیرین با تحریک انسولین موجب ورود قند خون به داخل سلول ها و در نتیجه کاهش قند خون می شوند. به این ترتیب مصرف مـــواد غـــذایی شیرین و حاوی قندهای ساده در وعده سحری موجب می شود شخص زودتر گرسنه شود. از آنجا که میوه ها نیز حاوی قندهای ساده هستند توصیه می شود در وعده سحری کمتر مصرف شوند. انواع میوه را که حاوی ویتامین ها واملاح معدنی است و بسیار مفید برای سلامت بدن می باشد بهتر است در وعده افطار و یا در فاصله افطار تا سحر مصرف کرد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی