برگزاری مراسم بلغورپزان در روستای سنو گناباد

balghoor seno

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو گناباد گفت: طبق روال هر ساله مراسم شکرگزاری و بلغورپزان  در محل چشمه این روستا برگزار شد.

 

به گزارش صبح گناباد، اصغر صادقیان با بیان این مطلب اظهار کرد: مردم  این روستا از قدیم رسوم مختلفی در نوروز، مراسم عروسی، محرم و... داشته‌اند که البته امروزه بخش زیادی از آن به فراموشی سپرده شده، اما آنچه در این بین متمایز است آیین‌های مرتبط با چشمه سنو  که به دلیل قداست ویژه‌ای آب نزد ایرانیان و مسلمانان، هنوز در بین مردم رایج است.

 

وی ادامه داد: همه ساله در اردیبهشت‌ماه جنب و جوش خاصی در روستای سنو ایجاد شده و مردم کم کم خود را برای برگزاری جشنی بزرگ در محل چشمه سنو به پاس داشتن چشمه ای کم نظیر در حاشیه کویر که مقاومت خود را برابر 18 سال خشکسالی پیاپی به اثبات رسانده، آماده می‌کنند.

 

رئیس انجمن میراث فرهنگی روستای سنو گناباد افزود: این جشن که یادگار چند صد ساله و آیین سنتی مذهبی اهالی روستای سنو است را می‌توان تنها همایش خودجوش و مردمی شهرستان گناباد نامید که ضمن داشتن بار سنتی مذهبی یک پیاده روی دسته جمعی است که در ایجاد روحیه نشاط و همبستگی نقش مهمی را دارد.

 

صادقیان تصریح کرد: این جشن در یک روز صبح بهاری از اول صبح با پیاده روی دسته جمعی اهالی این روستا به محل مظهر چشمه سنو که عجیب ترین چشمه شهرستان گناباد است آغاز می‌شود و با قربانی کردن چند گوسفند در محل مظهر چشمه به پخت بلغور که یکی از غذاهای سنتی روستای سنو است، می‌پردازند.

 

وی خاطرنشان کرد: مردم سنو نماز ظهر را به شکرانه این نعمت خدادادی سالی یک بار در کنار چشمه این روستا برگزار می‌کنند.

 

روستای سنو از روستاهای براکوه بخش کاخک شهرستان گناباد و در 25 کیلومتر از مرکز شهرستان گناباد واقع شده است.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی