مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع ‌دستی و گردشگری خراسان رضوی:
قنات قصبه گناباد ، نگین گردشگری استان خراسان رضوی است

ghanat1

مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع ‌دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: شهرستان گناباد در حوزه گردشگری دارای قابلیت های خوبی است و می توان قنات قصبه را نگین گردشگری استان خراسان رضوی نیز دانست.

 

به گزارش صبح گناباد، حسین زارع صفت در نشست کمیته ویژه گردشگری گناباد با محوریت قنات قصبه که با حضور دکتر طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در سالن اجتماعات فرمانداری گناباد برگزار شد، اظهار کرد: مسیر توجه به گناباد از قالب سنتی خود خارج شده و در مسیر جدید روستاهای تاریخی ، صنایع‌ دستی و اماکن مذهبی به‌ عنوان حلقه های مکمل توسعه گردشگری گناباد تعریف ‌شده ‌اند.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه محور توسعه گناباد گردشگری و محور اصلی این توسعه نیز بر پایه قنات قصبه می باشد ، لذا باید اقداماتی ازجمله مشخص شدن مالکیت زمین ‌های اطراف قنات قصبه ، ایجاد زیرساخت ‌های لازم برای گردشگری در قنات قصبه ، ایجاد موزه آب و توجه به کوچه‌ باغ‌ های قنات قصبه انجام و همچنین باید با تعریف پروژه ، از ظرفیت‌ های بخش خصوصی برای توسعه گردشگری بر محور قنات قصبه استفاده شود.

 

زارع صفت مدیریت مردمی قنات قصبه را یکی از بارزترین نکات این قنات دانست و افزود: در حال حاضر استحکام بخشی قسمت های ورودی قنات و مسیرهایی که برای بازدید گردشگران در نظر گرفته شده یکی از طرح های ضروری برای این اثر جهانی است.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: شهرستان گناباد به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری متفاوت، می تواند به یکی از شهرهای گردشگر پذیر کشور تبدیل شود.

 

در ادامه فرماندار گناباد نیز در این نشست بیان کرد: در سال گذشته حدود ۹۴ هزار نفر از اماکن گردشگری گناباد بازدید کردند که این میزان تنها در تعطیلات نوروزی سال جاری به ۲۵۰ هزار نفر افزایش پیدا کرد و این افزایش بازدید حاکی از پتانسیل بالای گردشگری گناباد است.

 

محمدعلی نبی پور ادامه داد: با توجه به اینکه فعالیت ‌های گردشگری گناباد نیازمند مساعدت و حمایت‌ های کشوری است کارگروه ویژه گردشگری گناباد با حضور مسئولان کشوری و استانی به‌ منظور تقویت زیرساخت ‌های گردشگری گناباد تشکیل شد.

 

وی همچنین کمبود زیرساخت ها و اماکن اقامتی را از تنگناهای توسعه گردشگری این شهرستان دانست و خواستار توجه بیشتر مسئولان به اختصاص اعتبار مناسب برای توسعه کیفی این بخش شد.

 


معاون سازمان میراث فرهنگی ، صنایع ‌دستی و گردشگری:

اصالت قنات جهانی قصبه گناباد نباید از بین برود

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری با بیان اینکه اصالت میراث جهانی قنات قصبه گناباد نباید از بین برود، گفت: نحوه مدیریت آب، سازه‌های واقع در حریم قنات قصبه، کشاورزی و... باید به همان سبک سنتی باشد، چراکه برای گردشگران خارجی که به دنبال مشاهده حقایق هستند، اصالت یک اثر بسیار مهم است.

 

محمدحسن طالبیان در نشست کمیته ویژه گردشگری گناباد با محوریت قنات «قصبه» که در سالن اجتماعات فرمانداری گناباد برگزار شد، با اشاره به اینکه قنات قصبه گناباد یک افتخار جهانی است، اظهار کرد: در پرونده ثبت جهانی قنات‌های ایرانی از قنات «قصبه» گناباد به عنوان مادر قنات‌های جهان نام برده شده است.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه قنات قصبه گناباد در سال گذشته ثبت جهانی شده است، انتظار می‌رود از سال 2018 جمعیت عظیمی از گردشگران خارجی برای بازدید از این قنات به گناباد سفر کنند؛ برهمین اساس، باید علاوه بر آماده‌ سازی قنات قصبه، سایر پتانسیل‌های گردشگری گناباد برای بازدید گردشگران آماده شود و مردم و مسئولان با همگرایی یکدیگر را کمک کنند.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری افزود: دولت در راستای امورات قنوات، تنها نقش نظارتی و حاکمیتی باید داشته باشد و قنوات باید توسط مردم مدیریت شود.

 

طالبیان ادامه داد: در حاشیه توجه به قنات «قصبه» باید، احیای خانه‌های قدیمی برای اقامتگاه‌های بومگردی مورد توجه قرار گیرد و در این راستا اگر مالک یا بخش خصوصی تمایل به مشارکت در این بخش داشته باشند، سازمان میراث فرهنگی ۵۰ درصد هزینه احیای این خانه‌ها را به‌ صورت بلاعوض پرداخت می‌کند.

 

وی خاطرنشان کرد: همچنین این سازمان ۷۰ تا ۸۰ درصد هزینه احیای حمام‌های ایرانی را پرداخت می‌کند، چراکه حفظ اصالت اصلی ایرانی برای سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری کشور حائز اهمیت است.

 

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع ‌دستی و گردشگری همچنین گفت: این سازمان در صورت مشارکت استانداری خراسان رضوی، 50 درصد هزینه‌های طرح استحکام بخشی قنات قصبه گناباد را پرداخت،خواهد کرد.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی