رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران در گناباد:
هیچ کس حق ندارد فقرا را ابزاری برای تأمین منافع سیاسی خود کند / گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران ماندگار شد

mosavi chalak2

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: هیچ کس حق ندارد در هیچ مقطعی و هیچ جناح سیاسی از فقرا به عنوان ابزاری برای تأمین منافع سیاسی خود استفاده کند.

 

به گزارش صبح گناباد، سیدحسن موسوی چلک شب گذشته در همایش «مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی» که در تالار کوثر بیدخت شهرستان گناباد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: هرگونه سوء استفاده از فقرا برای منافع سیاسی هم ظلم به آن فقیر و هم ظلم به حوزه اجتماعی است و ما نگران این مسئله هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه مهمترین و اساسی‌ترین بخش منشور شهروندی بر مدارا استوار است، ادامه داد: ممکن است کسی از نظر قومیت و ویژگی‌ها دیگر مثل من و شما نباشد اما ما نسبت به یکدیگر حقوق متقابل داریم و این موضوع باید به رسمیت شناخته و در جامعه نهادینه شود.

 

مدارای اجتماعی با بخشنامه و زور محقق نمی‌شود

 

وی افزود: مدارای اجتماعی با بخشنامه و زور نمی‌توان محقق کرد، چراکه ما سال‌ها با اعتیاد به شکل انتظامی و امنیتی برخورد کردیم و حتی مجازات اعدام هم برای قاچاقچیان اجرا شد اما با این وجود اکنون شاهد کاهش سن اعتیاد، ورود خانم‌ها به حوزه اعتیاد و رفتن به سمت اعتیاد مواد شیمیایی خطرناک هستیم.

 

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران اظهار کرد: در قرآن کریم 70 مرتبه کلمه صبر و حلم آمده و علاوه بر آن در آیات و احادیث نیز به موضوع صبر و کرامت تاکید شده، چراکه یکی از نشانه‌های عقلانیت بعد از ایمان به خدا، مدارا کردن با مردم است.

 

موسوی چلک با بیان اینکه باید در جامعه مدارا کردن از کودکی آموزش داده شود، تصریح کرد: همه مردم حقوق کسانی را که قبول هم ندارند و حتی از نظر قومیت و ویژگی‌ها مشترک نباشند، به رسمیت بشناسند.

 

وی در خصوص دلیل انتخاب نام «مددکار اجتماعی مدارای اجتماعی» برای سال 96 گفت: سالانه در ایران 17هزار نفر بر اساس تصادفات رانندگی فوت می‌کنند که درصدی زیادی از این تصادفات به دلیل خطای انسانی صورت می‌گیرد و در این میان سبقت و سرعت غیر مجاز بیشترین خطاهای انسانی را شامل می‌شود که علت اساسی این خطاها، عدم مدارا و ضعیف شدن استانه تحمل است.

 

مشاور رئیس سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: همچنین 15 میلیون پرونده قضایی در ایران نشان دهنده این است که جامعه در مدارای اجتماعی به عنوان یک فضیلت اجتماعی موفق نبوده است؛ همچنین افزایش آمار طلاق، سالمند آزاری، خشونت و بسیاری از آسیب‌های اجتماعی نیز نشان از عدم موفقیت در مدارای اجتماعی دارد.

 

تقویت سرمایه‌های اجتماعی باعث شکل دادن به اقتصاد مقاومتی می‌شود

 

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران راز موفقیت اقتصاد مقاومتی را سرمایه اجتماعی عنوان کرد و افزود: تقویت سرمایه‌های اجتماعی باعث شکل دادن به اقتصاد مقاومتی می‌شود و اگر به این بخش بی‌توجهی صورت گیرد، تحقق اقتصاد مقاومتی با مشکل روبرو است.

 

وی با بیان اینکه ضعف اجتماعی یکی از تهدیدهای جدی کشور است، خاطرنشان کرد: با تفکر انتظامی و امنیتی نمی توان حوزه اجتماعی را مدیریت کرد و تا زمانی که ما نسبت به مسایل امنیتی رویکرد انتظامی داشته باشیم، مشکل برطرف نمی‌شود بنابراین باید برای تقویت امنیت، قابلیت‌های اجتماعی را افزایش داد.

 

گناباد در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران ماندگار شد

 

موسوی چلک برگزاری کنفرانس های مددکاری اجتماعی در دانشگاه آزاد اسلامی گناباد را مهم و ارزشمند دانست و گفت: من در اولین کنفرانس‌های مددکاری ایران در سال 87 در گناباد عنوان کردم نام این شهرستان در تاریخ مددکاری اجتماعی ایران ماندگار خواهد شد؛ آن روز شاید کسانی به این جمله نقد داشتند اما امروز وقتی نتایج 3 کنفرانس برگزار شده در گناباد مورد توجه حوزه‌های مددکاری قرار می‌گیرد، آن جمله معنای روشن‌تری پیدا می‌کند.

 

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران تأکید کرد: امروز بیش از 90درصد بخش اجتماعی برنامه ششم توسعه کشور، پژوهش‌های سومین کنفرانس مددکاری ایران در گناباد است.


فرماندار گناباد:
مدارای سیاسی باید در جامعه تقویت شود


فرماندار گناباد گفت: در جامعه باید مدارای سیاسی همراه با اخلاق سیاسی تقویت شود.

 

محمدعلی نبی‌پور  گفت: اگر مدارای سیاسی در جامعه سر لوحه همه گروه های سیاسی قرار بگیرد همزیستی بهتری صورت می گیرد؛ لذا کاندیداها و طرفداران آنها باید مدارای سیاسی را در کنار مدارای اجتماعی جدی بگیرند.

 

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید برنامه مدونی برای آسیب‌های اجتماعی داشته است ، اظهار کرد: نتیجه این کار مطالعاتی در یک سندی برای اجرا در سطوح ملی تبیین و در جلسه‌ای در حضور مقام معظم رهبری مطرح شد که ایشان فرمودند این از مهمترین جلسات نظام بوده و موضوع آن نیز از اساسی‌ترین موضوعات جامعه است.

 

نبی پور با بیان اینکه طرح تاب آوری اجتماعی توسط دولت تهیه شده است، خاطرنشان کرد: دولت و دستگاه‌های دولتی تمام قد حامی موضوعات اجتماعی و مددکاری هستند.

 

وی افزود: حتی در گناباد در محاکم قضایی توهین و درگیری از بالاترین اتهاماتی است که مطرح می‌شود و نشان‌گر این موضوع است که باید به بالا بردن سطح مدارای اجتماعی همت گماشت.

 

فرماندار گناباد در خصوص تقویت مددجویان نیز اظهار کرد: علاوه بر کمک اقتصادی به مددجویان باید در جهت توانمندسازی آن‌ها نیز اقدام شود و برای آموزش اجتماعی نیز دانشگاه ها باید کمک کنند.

 

رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی و تأمین اجتماعی گناباد:

مدارا با پذیرفتن دیگری به فعلیت می‌رسد


در ادامه رئیس مرکز آموزش علمی کاربردی بهزیستی و تأمین اجتماعی گناباد نیز بیان کرد: مدارا با پذیرفتن دیگری با تمام شرایط و منطقش به فعلیت می‌رسد.

 

مجید ازقندی با بیان اینکه امسال سال مددکاری اجتماعی و مدارای اجتماعی نامیده شده است، عنوان کرد: در گذشته مدارا مبتنی بر دفاع از «من» بوده است و در این موضوع منیت در مرکز توجه بوده است اما امروز دیگری به موازات «من» دارای ارزش است و باید شرایط دیگری نیز پذیرفته شود.

 

در پایان این همایش از مددکاران اجتماعی نمونه شهرستان تقدیر شد.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی