در نهمين روز فروردين صورت گرفت
آيين سنتي " بي بي گرد " در شهر كاخك برگزار شد

آيين سنتي بي بي گرد با شركت جمع كثيري از همشهريان و مهمانان نوروزي در شهر كاخك از توابع شهرستان گناباد برگزار شد .

bibi

 

به گزارش صبح گناباد اين مراسم در حاليكه گروه موسيقي سنتي كاخك پيشاپيش در حال اجراي برنامه بودند ، بصورت پياده روي خانوادگي از محل ميدان امام خميني به سوي منطقه نمونه گردشگري ابشار كاخك ( محله عيدگاه ) برگزارشد .

همزمان گروهي از بانوان كاخك به ديدار مادر بزرگها رفتند و از آنان براي حضور در مراسم دعوت كردند  . ( گفتني است كه در فرهنگ بومي شهر كاخك به بانوان مسن " بي بي " گفته ميشود )

پس از استقرار شركت كنندگان در محل پارك آبشار ، گروهي از دختران با اهداي گل لاله از مادربزرگها تجليل كردند . اين در حالي بود كه گروه موسيقي سنتي صبا مشغول اجراي برنامه بود .

برگزاري مسابقه آشپزي ، مسابقات فرهنگي و اهداي جوايز از ديگر برنامه هايي بود كه به اجرا درآمد .

اين آيين از گذشته هاي دور همه ساله درآغاز فصل رویش ودراولین روزهای سال نو در دید وبازدیدها،خانواده ها به دیداریکدیگر می روند وسنت حسنه صله رحم را بجا می آورند.


در همین راستا درنهمین روزسال نو زنان بزرگ شهرکه در۹روزگذشته درمنازلشان مانده اند تاجوانترها به دیدنشان  بروند لباس های نوبه تن می کنند وبازدید جوانترهارا پس می دهند،این مراسم تاظهر ادامه پیدا می کند.


دراین روز دختر های جوان شهردرمیدان عیدگاه شهر هنر اشپزی خود رابه نمایش می گذارند وبا طبخ انواع آش وغذاهای محلی از همشهریانشان که ظهر به میدان عیدگاه خواهند امد پذیرایی می کنند.


خانم هایی که به بازدید عید همشهریان رفته بودند به اتفاق هم به میدان عیدگاه شهر امده و دست پخت جوانتران را چشیده وبهترین دست پخت را انتخاب وبه حضار معرفی می کنند.


بعد از ظهر این روز نوبت به جوانان شهر می رسد تا در مسابقات کشتی، دو، دوچرخه سواری، طناب کشی ومسابقه پرش طول که درکاخک به پله جستن معروف است ادامه میدهند وبرندگان مسابقات جوایزی دریافت می کنند.

 این جشن بزرگ باهمکاری بخشداری ، شورای اسلامی، شهرداری، کلانتری، مدیریت پارک ابشار،انجمن فرهنگی پیک صبا، کانون های فرهنگی مساجد،تربیت بدنی،دانشگاه علمی کاربردی کاخک، کلیه همشهریان وموسسه همیاران کاخک (مهک)برگزار شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی