طوفات شن گناباد را در هم نورديد
ريزگردها ، هديه كوير به مردم گناباد در آستانه تحويل سال

طوفان شن كه از نخستين ساعات بامداد امروز سي ام اسفند ماه 95 آغاز شده است ، باعث كاهش ديد افقي و اختلال در آمد و شد مردم گناباد گرديد .

 toofan

 

به گزارش صبح گناباد ، در اثر اين تند باد ، توده غليظي از گرد و غبار آسمان شهر را پوشانده و باعث كاهش عمق ديد افقي براي رانندگان شده است به گونه اي كه رانندگان وسائط نقليه براي ديده شدن چراغهاي خود را روشن كرده اند .

 

علاوه برآن ، نفوذريزگردها به داخل منازل مسكوني مشكلاتي را براي مردم ايجاد كرده و همچنين پياده روها و خيابانها را كه با تلاش چند روزه پرسنل سخت كوش شهرداري ها نظافت و براي استقبال از نوروز آماده شده بود ، مملو از خاك و زباله كرد .

گزارش همكاران ما از شهر هاي كاخك ، بيدخت و بجستان نيز از طوفان و ريزگرد متراكم حكايت ميكند .

 

قرباني كارشناس هواشناسي گناباد در تماس تلفني با خبرنگار ما گفت : گرد و خاك و طوفان براي امروز تا پايان هفته جاري پيش بيني شده و احتمالا از فردا بارندگي بصورت رگبار و رعد و برق در شهرستان گناباد آغاز و به تناوب تا پايان هفته ادامه خواهد داشت .

 

او منشا ريزگردهاي امروز را نواحي شمالي خراسان جنوبي ( محدوده اي بين طبس و فردوس ) دانست . وي خيزش ريزگردها از كانونهاي گناباد ( لوت عمراني و بيابان قو‍د ) را رد كرد و گفت : با توجه به جهت جنوب به شمال باد ، منشاء گرد و خاك اخير خراسان جنوبي است .

 

لازم به ياد آوري است كه شهرستان گناباد از سمت جنوب در محاصره كوير لوت  و از سمت شمال در محاصره كوير عمراني عمراني بوده و پديده ريزگردهاي شديد به كرات در طول چند سال گذشته مشكلاتي را براي مردم اين شهرستان فراهم كرده است . كارشناسان يكي از دلايل اصلي اين پديده را از بين رفتن پوشش گياهي به دليل خشكساليهاي متمادي 20 سال گذشته در اين منطقه از كشور ميدانند .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی