گناباد - ايراني كوچك با مردماني بلند همت
گناباد ، مقصدي براي گردشگران ايران و جهان+تصاوير

گناباد ، پير تاريخ با برخورداري از طبيعتي متنوع ، جاذبه هاي فراواني دارد كه به ندرت ميتوان چنين مجموعه غني گردشگري در ساير نقاط كشور يافت . كال شور و كوير عمراني از يك سو و مناطق سرسبز و ييلاقات كوهستاني  بخش كاخك گناباد بعلاوه بارگاه چندين امامزاده لازم التعظيم و قنات قصبه (عميق ترين قنات جهان )تابلو زيبايي از تاريخ و طبيعت را ترسيم كرده است .

gonabad

به گزارش صبح گناباد ، ارگ فرود " کلات گناباد " ، درب صوفه " در روستای زیبد و قبر منتسب به پیران ویسه در روستای " پیرو " همه از توابع بخش کاخک گناباد و بقایای مسجد جامع تاریخی بالای کاخک واقع در خیابان شریعتی ( آبشار ) کاخک باقیمانده از عهد سلجوقیان و همچنین آب انبار و قلعه دفاعی کاخک واقع در تپه مشرف بر میدان امام کاخک و آسیابهای آبی واقع در پارک آبشار کاخک , قلعه دختر روستای شوراب گناباد ؛ بافت تاريخي روستاي رياب گناباد ، یخدان کوثر واقع در بیدخت گناباد , مقبره جغتین در روستای گیسور از توابع بخش مرکزی گناباد ، قلعه تاریخی عمرانی واقع در 15 کیلومتری شمال گناباد ، مسجد جامع ، مدرسه نجومیه و به ویژه قنات عظیم قصبه که عمیق ترین قنات جهان نام گرفته است و .........  از جمله آثار ارزشمند تاریخی هستند که ساعتها از وقت گردشگران را به خود اختصاص خواهد داد .

 

علاوه براين  آب انبار و حسینه گناباد، مسجدجامع قوژد، مسجد حاج عبدالله نوقاب، کاروانسراهای فخرآباد و زین آباد همه و همه نشانگر تعبد و سختکوشی مردم اين ديار است.

 

گناباد در دوران هخامنشیان مسکونی بوده و به دلیل قرار داشتن در مسیر زابل، مکران و فارس به ترکستان و همچنین غرب ایران به هرات مورد توجه سلاطین آن دوره قرار داشت. پیش از اسلام این خطه گذرگاه درونی فلات ایران و بخشهای خاوری آن و محل برخورد لشگریان ایران و توران بوده است.


گناباد سال 31 هجری قمری توسط مسلمانان فتح شد و در دورانهای سلجوقی، خوارزمشاهی و تیموریان آباد و از اهمیت خاصی برخوردار بود. طی این دوران حاکمان ایالت قهستان در گناباد سکونت داشتند.

 

emamkakhk

 مرقد مطهر امامزاده سلطان محمد (ع)  برادر بزرگ امام رضا (ع) - شهر كاخك - گناباد

abanbar

 آب انبار قديمي گناباد

 

abshar kakhk

 آبشار زيباي كاخك - منطقه وي‍ه گردشگري كاخك

 

b8

 بهاردر گناباد

 

darsofe

 روستاي ييلاقي درصوفه گناباد

emambaimorgh

 امامزاده سلطان احمد بيمرغ

 

emrani

 نمايي از دشت شقايقهاي بهاري - كوير عمراني

emrani1

 بقاياي روستاي تاريخي عمراني

ghaledokhtar

 ارگ فرود - بقاياي محل سكونت فرود شاه

ghanat

 قنات قصبه گناباد ثبت شده توسط يونسكو - عميق ترين قنات جهان

kavir gonabad

 نمايي از شنهاي روان كوير عمراني گناباد

masjed

 مسجد جامع گناباد

midan namaz

 ميدان نماز گناباد

riab-gonabad

 بافت تاريخي روستاي رياب

 

tagmidan

نمايي از روستاي ييلاقي تگ ميدان

 

نظرات   

 
0 # مجید shghvd 1396-06-06 20:04
سلام تصویری که واسه ارگ فرود گذاشتین مربوط به قلعه شوراب هست
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی