رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد اعلام کرد:
فعالیت بیش از 93 کانون فرهنگی هنری در مساجد گناباد/نمایندگی دبیرخانه کانون‌ها در گناباد استقرار یابد

mahdaviرئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد گفت: در سایه همدلی بین مسئولین و نهادهای فرهنگی ، شاهد راه اندازی بیش از 93 کانون فرهنگی هنری در مساجد شهرستان هستیم.

 

به گزارش صبح گناباد، حمیدرضا مهدوی‌مقدم با بیان این مطلب اظهار کرد: از این تعداد 32 کانون شهری، 54 کانون روستایی، پنج کانون دانشگاهی و یک کانون هم اداری است و دو کانون دیگر نیز در شرف اخذ مجوز هستند.

 

وی با بیان اینکه این آمار در سطح استان و شهرستان‌های بزرگ با توجه به جمعیت و تعداد مساجد یک آمار ممتاز و شاخصی است، ادامه داد: این آمار نشان می‌دهد که شهرستان در جهت راه‌اندازی کانون‌ها گام بلندی را برداشته و بیش از 96درصد مساجد فعال شهرستان را پوشش داده است.

 

مهدوی‌مقدم تصریح کرد: احیای کارکردهای واقعی مساجد و مقابله با تهاجم فرهنگی، رسالتی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی طی مصوبه 302 در سال 71 به عهده هیأت هماهنگی و نظارت بر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد نهاد و در ادامه نیز سایر دستگاه های حاکمیتی مانند مجلس شورای اسلامی با ابلاغ بند و ماده 6 قانون برنامه پنجم توسعه کشور یعنی راه‌اندازی کانون فرهنگی هنری در حداقل 25 درصد مساجد کشور تا پایان برنامه و همچنین اساسنامه کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مصوب شورای فرهنگ عمومی در تاریخ 10 مهر ماه 72 بر تکالیف آن افزودند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد خاطرنشان کرد: متناسب با مأموریت و رسالت ستاد عالی در خصوص رشد کمی و کیفی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد، بهترین منبع و مرجع برای برنامه‌ریزی و فعالیت، علاوه بر تجربیات گران‌بها و ارزشمند 20 سال گذشته و قوانین و مقررات موجود و تکالیف مذکور، منویات مقام معظم رهبری است.

 

مساجد از آغاز تمدن اسلامی، محور توسعه بوده اند

 

مهدوی مقدم با اشاره به اینکه مساجد از آغاز تمدن اسلامی تاکنون محور توسعه بوده اند، تصریح کرد: تأثیرگذاری این پایگاه مقدس در شکل‌گیری فرهنگ عمومی و مقابله با نظام سلطه نقشی بی‌بدیل و غیرقابل انکاری است.

 

وی افزود: با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی  و حضور مستمر نوجوانان و جوانان در مساجد ضرورت برنامه‌ریزی هدفمند برای این نقش فعال جامعه آشکار شد.

 

مهدوی‌مقدم بیان کرد: امروزه با توجه به شرایط حساس کنونی و نیاز جامعه و همچنین نیاز به برنامه‌های جامع و اثرگذار فرهنگی و بیانات موکد رهبر انقلاب اسلامی  مبنی بر عمران مساجد و مقابله با جنگ نرم دشمنان باید حرکت بنیادی و تربیتی در مساجد به جریان افتد؛ بر همین اساس، با توجه به ساختار کانون‌های فرهنگی هنری و شناختی که از فضای مساجد و نیازهای روحی و روانی قشر جوان و نوجوان دارد می‌تواند این نهضت فرهنگی و احیای نقش واقعی مساجد را کلید بزند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد عنوان کرد: برنامه های فرهنگی و هنری کانون‌ها هر ساله تحت عنوان برنامه جامع مشکات در اوایل سال به مدیران کانون‌ها ابلاغ می‌شود که براساس آن برنامه های سالیانه خود را انتخاب و در طول سال عملیاتی نموده و گزارشات خود را از طریق سایت محراب به عنوان سامانه گزارش عملکرد به استان ارسال می‌کنند.

 

وی اظهار کرد: در برنامه جامع مشکات نیز که توسط اساتید حوزه فرهنگ و هنر تعریف شده همه برنامه‌ها دیده شده و غیر از این‌ها برنامه‌های جدید و طرح‌های ابتکاری مورد استقبال دبیرخانه استان قرار می‌گیرد.

 

مهدوی‌مقدم با بیان اینکه راه‌اندازی کانون‌ها شاخص فرهنگی هنری شهرستان را ارتقاء می‌دهد، تأکید کرد: این کانون‌ها موجب جذب امکانات و بودجه‌های فرهنگی به شهرستان می‌شود که البته با نگاه به توزیع کانون‌ها، پوشش مناطق روستایی یک ویژگی مهمی است که حاکی از دغدغه ما در جهت انجام فعالیت های فرهنگی هنری در مناطق محرم روستایی است.

 

وی در خصوص مدیران کانون ها نیز گفت: چنانچه مسجدی اهمیت زیادی برای کانون قائل باشد بالطبع مدیر معرفی شده از بهترین نیروها بوده و با توجه به نظارت هیات امناء و هدایت امام جماعت و جذب بودجه ها بهتر می تواند به انجام رسالت فرهنگی خود بپردازد که یکی از مشکلات عمده ما ضعف در عدم نظارت مستقیم هیات امناء و ائمه جماعت نسبت به عملکرد مدیران و از سوی دیگر عدم حمایت کافی آنان از کانون و مدیر کانون نیز می باشد.

 

نمایندگی دبیرخانه کانون‌ها در گناباد استقرار یابد

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد افزود: در امر بروزرسانی اطلاعات مدیران ، عدم برگزاری کلاس های توجیهی و آموزشی برای آنان نیز یکی از مسائلی بوده که بایستی برطرف شود؛ البته با توجه به اینکه کانون ها زیر نظر مستقیم دبیرخانه هماهنگی و نظارت برکانون های استان می باشد بدلیل حجم زیاد کانون ها به مسئولین مربوطه استانی اجازه وقت کافی برای نظارت لازم و بروز رسانی امور کانون ها در ابعاد امکانات و نیروی انسانی نمی دهد.

 

مهدوی مقدم خاطرنشان کرد: به همین دلیل درخواست استقرار نمایندگی دبیرخانه در شهرستان و تفویض اختیارات در حوزه مالی و ارزشیابی به منظور حمایت ویژه از کانون های شهرستان داریم.

 

وی همچنین گفت: علاوه بر ظرفیت کانون ها خوشبختانه تمامی کانون ها مجهز به کتابخانه و کتب مورد نیاز هستند، همچنین تعداد 10 کتابخانه ویژه دارای مجوز که حمایت می‌شوند و دو مرکز دیجیتال و یک کانون تخصصی با موضوع ایثار و شهادت و 10 خانه نور از سایر مواردی است که در خدمت انجام فعالیت‌های فرهنگی هنری و اعضای محترم کانون‌ها است.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان گناباد بیان کرد: اجرای طرح مشکات در بخش های مختلف بصیرتی ، آموزشی ، فرهنگ ایثار و شهادت ، انس با قرآن ، آموزش مسائل اجتماعی ، سیاسی ، انجام دهها مسابقه قرآنی ، فرهنگی ، اجرای طرح حضور منسجم اعضای کانون ها در نماز پر شکوه جمعه ، مسابقات قرآنی مدهامتان ، شرکت در طرح های پژوهشی، جلسات و گفتمان دینی و عقیدتی ، برپایی نمایشگاه های فرهنگی هنری ، فعال سازی بخش خواهران کانون ها  از سایر برنامه ها و فعالیت هایی است که با تلاش خستگی ناپذیر مدیران و حمایت های ائمه جماعت و هیات امنای مساجد محقق شده است.

 

ایسنا

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی