مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان‌رضوی اعلام کرد:
500 هکتار از کانون‌های بحرانی گناباد نهال‌کاری می‌شود

nahalkari

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌رضوی گفت: برنامه مقابله با بیابان زدایی در سطحی معادل 500 هکتار در شهرستان در سال جاری اجرایی شده و تا کنون 200 هکتار آن با مشارکت بخش دولتی و خصوصی نهال کاری شده است.

 

هادی باقری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب اظهار کرد: همچنین این نهال کاری نیز در منطقه مجاور با شهر نیز 70 هکتار اجرا می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه بیابان‌زدایی از جمله اقدامات زیربنایی دولت است، تصریح کرد: خراسان‌رضوی از جمله استان‌های با شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک بوده و دارای 48درصد عرصه‌های بیابانی است.

 

باقری ادامه داد: در سال اقتصاد مقاومتی در مجموعه سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور دو برنامه ویژه آبخیزداری و بیابان زدائی در حال پیگیری است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: از سال 42 اقدامات بیابان‌زدایی در این استان آغاز شده که حاصل آن وجود 25درصد جنگل‌های دست کاشت کشور در خراسان رضوی است.

 

وی افزود: شهرستان گناباد با دارا بودن 230 هزار هکتار کانون بحرانی فرسایش بادی و وجود زیرساخت‌های خیلی خوب و شاخص‌های فنی از مناطق مهم در خراسان‌رضوی است.

 

باقری اضافه کرد: متوسط بارندگی گناباد در سال گذشته 67 میلیمتر بوده که این شهرستان شرایط بسیار نامناسبی داشته و بحث ریزگردها و گرد و غبار نیز افزون شده است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌رضوی با بیان اینکه برنامه ویژه‌ای برای شهرستان گناباد جهت جلوگیری از حرکت شن‌های روان، گرد و غبار و ریزگردها داریم، افزود: یکی از رویکردهای مهم منابع طبیعی در اقدامات بیابان زدائی در راستای سال اقتصاد مقاومتی، استفاده از گونه‌های چند منظوره است که سه سال است به طور آزمایشی آغاز شده و در سال جاری اجرائی خواهد شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی