رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد:
یکی از مهمترین چالش‌های قرن، پدیده بیابان‌زایی است

beaban

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد گفت: امروزه به همراه کمبود آب و تغییر اقلیم یکی از مهمترین چالش‌های قرن، پدیده بیابان‌زایی قلمداد می‌شود.

 

مجتبی محرابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در این خصوص اظهار کرد: پدیده بیابان‌زایی و فرسایش بادی در ابعاد محلی، منطقه‌ای و جهانی سبب ایراد خسارات غیرقابل جبرانی به زیرساخت‌ها، مزارع، تاسیسات، واحدهای تولیدی و حتی سلامت مردم می‌شود.

 

وی ادامه داد: در کشور ما غیر از ریزگردهای با منشا خارجی، از جمله مهمترین دلایل ایجاد طوفان گردوغبار، کانون‌های بحرانی فرسایش بادی داخلی محسوب می‌شود.

 

محرابی خاطرنشان کرد: متاسفانه استمرار پدیده خشکسالی در حدود دو دهه به‌‌ویژه در مناطق جنوبی استان خراسان رضوی گاها تشدید فعالیت کانون‌های بحرانی را سبب ایجاد مشکلاتی شده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: این شهرستان با مساحت بالغ بر 5700 کیلومتر مربع به دلیل قرار گرفتن در حاشیه کویرهای مرکزی و لوت عمرانی و میانگین بارندگی حدود 142 میلیمتر در زمره مناطق خشک و نیمه خشک قرار دارد.

 

محرابی تصریح کرد: از کل 15 کانون بحرانی فرسایش بادی خراسان رضوی چهار مورد در شهرستان گناباد قرار دارد، که مساحت آن بالغ بر 230 هزار هکتار برآورد شده است.

 

وی بیان کرد: به لحاظ ضرورت از سال 1346 با ایجاد اولین ایستگاه تثبیت شن و بیابان زدایی جنوب خراسان در منطقه قوژد، فعالیت‌های بیابان زدایی شکل منسجمی به خود گرفت و تا امروز برابر طرح‌های مطالعاتی انجام شده و به تناسب تخصیص اعتبارات لازم با جدیت بخش دولتی و با مشارکت مردم بالغ بر 52 هزار هکتار از عرصه‌های بیابانی شهرستان تحت عملیات بیابان‌زدایی و تثبیت شن‌های روان قرار گرفته است.

 

 رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد با بیان اینکه با پیگیری‌های انجام شده از طریق مسئولین محلی، استانی و ملی اعتبارات ویژه‌ای به این بخش در گناباد در سال جاری اختصاص یافت، تأکید کرد: در این راستا تاکنون حدود 200 هکتار از عرصه‌های شهرستان در کانون‌های بحرانی شرق گناباد، بیدخت، عمرانی و نوده پشنگ مطابق طرح‌های مصوب تحت عملیات مقابله با بیابان زایی و کنترل کانون‌های بحرانی فرسایش بادی از طریق اجرای پروژه‌های ذخیره نزولات توام با بذرپاشی و نهال کاری با گونه‌های مقاوم به شوری و خشکی قرار گرفته است.

 

محرابی همچنین با اشاره به تهدیدات جدی بیابان زایی، مقابله با این پدیده را به‌مراه آبخیزداری از جمله اولویت‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور برشمرد و بر لزوم توجه جدی در برنامه‌های بالادستی نظیر برنامه ششم توسعه و بودجه سالانه کشور به این منطقه تاکید کرد و گفت: با توجه به فراهم بودن زیرساخت‌های لازم در منطقه نظیر ایستگاه‌های تولید نهال و فراهم بودن زمینه مشارکت مردم، خواستار تخصیص اعتبارات لازم در این زمینه هستیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی