رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد اعلام کرد:
مهار بیش از یک میلیون مترمکعب آب در سدهای گناباد

sad kakhk

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان گناباد گفت: در پی نزول رحمت الهی در حوزه های آبخیز شهرستان گناباد بیش از یک میلیون 250 هزار مترمکعب آب در سطح طرح‌های آبخیزداری شهرستان گناباد مهار شد.

 

مجتبی محرابی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: در پی نزول رحمت الهی در حوزه های آبخیز شهرستان گناباد شامل حوزه‌های کاخک، کلات، فودنجان، سنو، نوده میرمحراب، زیبد، بیهود، اروک، نخ آب و... بند سارهای سنتی و سایر سازه‌های آبخیزداری بیش از 1 میلیون و 250 هزار متر مکعب روان‌آب مهار شد.

 

وی ادامه داد: شهرستان گناباد در اقلیم گرم خشک و بیابانی با میانگین بارندگی حدود 142 میلیمتر واقع و به دلیل تغییرات اقلیمی حادث شده در جهان، الگوی بارش از برف به باران و زمان آن از زمستان به بهار تغییر پیدا کرده است.

 

محرابی عنوان کرد: همچنین نزولات جوی غالبا به صورت رگباری در مدت کم با شدت بالا رخ می‌دهد که عمدتا سیل و روان‎آب را به همراه دارد و خساراتی را به زیربناها، تاسیسات، مزارع، باغات و مناطق شهری و روستایی وارد می‌آورد.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد خاطرنشان کرد: تاکنون حدود 20درصد از عرصه‌های شهرستان در قالب 12 طرح، تحت مطالعات آبخیزداری تفضیلی و اجرایی قرار گرفته است.

 

محرابی تصریح کرد: از کل سطح شهرستان بیش از 435 هزار هکتار آن سطوح مؤثر در آبخیزداری بوده که پروژه‌‎های پیش‌بینی و اجرا شده در طرح‌های آبخیزداری با مشارکت مردم و آبخیزنشینان، تاثیر چشمگیری در کنترل سیل و رسوب، تغذیه مصنوعی سفره‌های آب زیرزمینی، تقویت قنوات و منابع آبی، تقویت پوشش گیاهی، کاهش اثرات خشکسالی، تثبیت اشتغال و کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها و غیره را به همراه داشته است.

 

وی با اشاره به کمبود آب شیرین در جهان نیز تأکید کرد: اجرای عملیات آبخیزداری به ویژه در بالا دست قنوات و منابع آبی مهمترین راهکار کاهش اثرات خشکسالی و بهبود و حفاظت منابع آبی است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد عنوان کرد: اجرای طرح های آبخیزداری در کنار طرح‌های کنترل کانون‌های فرسایش بادی از اهم اولویت‌های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بوده که در این رابطه پروژه‌های مختلفی نظیر عملیات بیولوژیکی، مکانیکی، بیومکانیکی تعریف شده که به فراخور تخصیص اعتبارات و با مشارکت مردم اجرایی شده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی