یادداشت:
جشن ملی قنات قصبه گناباد، هیاهویی برای هیچ

jashne ghanat2

جشن ملی ثبت‌جهانی قنات قصبه گناباد بعد از ماه‌ها تلاش پنجشنبه گذشته در شهرستان برگزار شد ولی متأسفانه در عالم واقعیت هیچ دستاوردی با تلاشی که برای آن کشیده شده است، ارزیابی نمی‌شود چراکه ماحصل آنچه بانام و عنوان جشن قنات ارائه شد، راضی‌کننده نبود و تقریباً می‌توان نام هیچ را بر آن گذشت.

 

به گزارش صبح گناباد، جشن ملی ثبت‌جهانی قنات‌قصبه گناباد بعد از ماه‌ها تلاش پنجشنبه گذشته در شهرستان برگزار شد و نمی‌توان رنج کسانی را که درگیر با برگزاری این جشن بودند، نادیده گرفت ولی متأسفانه در عالم واقعیت هیچ دستاوردی با تلاشی که برای آن کشیده شده است، ارزیابی نمی‌شود.

 

آنچه مورد قضاوت قرار می‌گیرد کیفیت و کمیت نتیجه‌ای است که در پایان یک پروسه به دست می‌آید و برگزاری جشن قنات نیز از این قاعده مستثنا نیست چراکه ماحصل آنچه با نام و عنوان جشن قنات ارائه شد، راضی‌کننده نبود و تقریباً می‌توان نام هیچ را بر آن گذشت؛ گرچه زحمات و رنج‌هایی که برای این جشن کشیده شد، قابل‌احترام است و در پیشگاه خداوند اگر با نیت خدا خواهانه‌ای همراه بوده باشد، سزاوار ثواب و پاداش است.

 

و اما چرا جشن قنات پروسه ناموفقی بود!؟

 

۱- ما در متقاعدکردن بسیاری از افراد کلیدی برای حضور در این جشن ناموفق بودیم، افرادی که حضورشان می‌توانست ارزش و اعتبار این حادثه را ارزشمندتر کند. در جلساتی که قبل از برگزاری جشن گرفته شد صحبت از حضور وزیر نیرو و کشاورزی و … بود که متأسفانه محقق نشد و تنها کسی که آمد ریاست میراث فرهنگی بود که در حقیقت باید به‌عنوان میزبان به دیگران خوش‌آمد می‌گفت نه اینکه به‌عنوان میهمان از او پذیرایی شود.

 

۲- مشخص نبود که ما چه چیزی را جشن گرفته‌ایم، اگر جشن به این دلیل گرفته شد که قنات‌قصبه به ثبت‌جهانی رسیده است، آیا نباید از سازمان‌های جهانی متولی این امر کسی حضور می‌داشت؟

 

۳- اجرای جشن اشکالات عدیده شکلی نیز داشت که از حوصله این قلم خارج است؛ اولاً انصافاً نمایشگاه‌هایی که در کنار سالن کوثر برپاشده بودند؛ جز یک بنر چیز خاصی که متناسب با یک جشن ملی باشد را نداشت و مشخص بود که همه‌چیز سریع سرپا شده بود. باران غیرمترقبه نیز کار را بد از بدتر کرده بود، بارانی که جناب شناسایی رییس میراث فرهنگی گناباد چند روز قبل از برگزاری جشن و در جلسه هماهنگی این رخداد گفت که در روز جشن هوای گناباد آفتابی است.

 

۴- در سالن کوثر محل تجمع شرکت‌کنندگان نیز واقعاً برنامه‌ای خاصی اجرا نشد جز اینکه بسیاری از وقت به خوش‌آمد گویی و تشکر گذشت و آن‌چنان بی‌برنامگی بر جلسه حاکم بود که مقنیان این به وجود آورندگان کاریز و قنات نتوانستند لوح خود را دریافت کنند.

 

۵- برای به‌اصطلاح نمایشی که در سالن کوثر نیز اجرا شد، هیچ تمهیدی اندیشیده نشده بود و تقریباً آن‌هایی که باید مفهوم این نمایش را درک کنند، چیزی نفهمیدند.

 

۶- در جلسه از معاون رییس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی با اهدای لوحی تجلیل به عمل آمد اما چرا و به چه دلیلی مشخص نبود. ایشان در جریان جهانی‌شدن قنات‌قصبه گناباد حتی یک نامه را نیز امضا نکرده است.

 

۷- دکور روی سن با اینکه بسیار برایش زحمت‌کشیده شده بود اما آن‌قدر پایین بود که تمام جلوه خود را ازدست‌داده بود.

 

برگزارکنندگان جشن قنات به تصور اینکه علم کل هستند در خصوص برگزاری جشن با هیچ متخصصی مشورت نکرده بودند و حرف حقیر با این عزیزان این است که اگر در گناباد چنین متخصصی وجود نداشته است باید از یک کار بلد از بیرون شهرستان کمک می‌خواستند تا حداقل‌هایی از یک جشن اجرا شود.

 

برادران محترم باید بدانند که مردم امروز آگاه شده‌اند و مفهوم سخنرانی‌های تبلیغاتی و انتخاباتی را می‌فهمند و امروز یک بچه دبستانی تفاوت پروسه عمیق و کیفی را با یک میتینگ نمایشی و شتاب آلود را می‌فهمند.

 

به‌هرحال با چند بار تغییر تاریخ جشن این حادثه در گناباد رقم خورد و بسیاری از دستگاه‌های دولتی در شهرستان وظایف ذاتی خود را رها کردند و به کمک برگزارکنندگان شتافتند اما نشد آنچه باید می‌شد و ظاهراً استفاده اعتباری خاصی نیز حاصل نشد به امید روزی که برای وقت خودمان و مردم و پولمان ارزش خاصی قائل باشیم.

 

صادق ایزدی گنابادی

نظرات   

 
+1 # Guest 1395-11-18 05:45
اقای ایزدی
با سلام - مطلب شما درست است و ای کاش استفاده بهتری از این رویداد می شد و به مطالب شما اضافه کنم که از شبکه های ملی غیر از شبکه خبر کوچکترین انعکاس نداشت
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی