معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری:
قنات قصبه گناباد یکی از پدیده‌های خارق العاده است

147340

معاون سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گفت: با ثبت جهانی 11 قنات ایرانی، 300 میلیارد ریال ردیف بودجه از سوی سازمان جهانی یونسکو برای مرمت و ساخت زیرساخت‌های این قنوات در نظر گرفته شده است و علاوه بر آن در سال آینده نیز بودجه‌ای برای این قنوات پیش‌بینی شده است.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدحسین طالبیان امروز14 بهمن ماه در حاشیه بازدید از قنات جهانی قصبه گناباد، در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: یکی از اقداماتی که امسال توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور انجام شد، ثبت جهانی قنات‌های ایران است.

 

وی اظهار کرد: قنات های ایران حاصل دست رنج اجداد ما در سراسر کشور و با توجه به اینکه اکثر قنوات کشور در مکان های بیابانی ایجاد شده است دارای ساختار و تکنولوژی پیچیده و ویژه ای است، لذا نوع مهندسی قنوات، کارشناسان یونسکو را در ثبت جهانی این آثار متقاعد کرد.

 

طالبیان با بیان اینکه در حال حاضر 37 هزار رشته قنات در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در حال حاضر تنها 11 رشته قنات به صورت مشترک و در قالب قنات‌های ایرانی ثبت جهانی شده که محوریت ثبت جهانی این 11 رشته قنات با قنات قصبه گناباد بود چراکه این قنات مهندسی‌ترین قنات جهان بوده و از لحاظ قدمت نیز ناصرخسرو در سفرنامه خود به قنات قصبه اشاره کرده است.

 

قنات قصبه گناباد یکی از پدیده‌های خارق العاده است

 

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: قنات قصبه گناباد به عنوان مادر قنات‌های ایران یکی از پدیده های خارق العاده بوده که توسط نیاکان ما خلق شده است.

 

وی با بیان اینکه ایران یکی از چهار تمدن جهان را داراست، خاطرنشان کرد: مردم ایران باید از قنات های ایران بازدید کنند، زیرا یونسکو قنات های ایران را یک خلق شگرف در جهان می داند، لذا نام گناباد بر فراز قله جهانی قرار دارد.

 

طالبیان  اظهار کرد: برای گردشگر جهانی دیدن قنات تنها حائز اهمیت نیست، بلکه آن‌ها برای مشاهده کل آثار تاریخی به این شهرستان سفر می کنند، البته باید شرایط بازدید از قنات نیز برای گردشگران فراهم شود، اما این بازدید نباید به گونه‌ای باشد که به این اثر جهانی آسیبی برسد.

 

معاون سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اینکه مطالعات اولیه برای ایجاد زیرساخت گردشگری قنات های ایرانی به یونسکو ارسال شده، افزود: با توجه به عظمت مهندسی در قنات قصبه گناباد طی سه ماه آینده طرح مطالعاتی جامع برای این قنات تهیه و به سازمان یونسکو ارسال می شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی