همزمان با جشن ملی قنات قصبه گناباد و با حضور معاون رئیس جمهور؛
اولین اقامتگاه بوم‌گردی جنوب خراسان رضوی رسما به بهره برداری می رسد

eghamatgah ryab

مسئول اقامتگاه های بوم‌گردی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: اولین پروانه بهره‌برداری جهت یک اقامتگاه در روستای ریاب صادر گردده و قرار است در 14 بهمن ماه همزمان با جشن ملی قنات قصبه گناباد با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به طور رسمی افتتاح شود.

 

مهدی ذوالفقاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان این مطلب گفت: گناباد از جمله شهرستان هایی است که در خراسان رضوی بیشترین تعداد اقامتگاه های بوم گردی را دارا است.

 

وی ادامه داد: در گناباد تاکنون هشت موافقت اولیه اقامتگاه بوم گردی صادر گردیده که از این تعداد چهار اقامتگاه در روستای ریاب، یکی در شهر گناباد، یکی در شهر بیدخت، یکی در روستای قوژد و یکی نیز در روستای روشناوند و متأسفانه تاکنون سهم بخش کاخک صفر است.

 

ذوالفقاری در خصوص اهداف تأسیس اقامتگاه های بوم گردی نیز عنوان کرد: یکی از اهداف استفاده از ظرفیت روستاها به عنوان یکی از مقاصد گردشگری است که مورد توجه طبیعت‌گردان بوده و اقامتگاه هایی که حداکثر انطباق را با محیط طبیعی آنجا داشته را تحت عنوان اقامتگاه های بوم گردی و سنتی راه اندازی می کنند.

 

مسئول اقامتگاه های بوم‌گردی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد خاطرنشان کرد: اقامتگاه‌ها به اقتصاد مردم بومی نیز کمک می کند و این موضوع در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی مد نظر مقام معظم رهبری نیز بوده و همچنین اینکه به این بهانه خانه های تاریخی در روستاها و بافت تاریخی احیا می شود.

 

وی تصریح کرد: اقامتگاه های بوم گردی دو شرایط خاص دارند؛ یکی اینکه اگر ساختمان آن ثبت میراث ملی باشد، یک سری حمایت های بلاعوضی صورت می پذیرد و برای آن دسته از اقامتگاه هایی که ثبت ملی نیست نیز ردیف اعتباری برای مرمت نداریم ولی به صورت موردی در قالب مصالح و یا تجهیزات کمک شده است.

 

ذوالفقاری در خصوص تسهیلات تخصیص داده شده اقامتگاه های بوم گردی در گناباد نیز گفت: یک تفاهم نامه ای بین سازمان میراث فرهنگی و صندوق کارآفرینی امید در تهران بسته شده و قرار است که به اقامتگاه های بوم گردی تا سقف 100 میلیون تومان تسهیلات ارزان قیمت با بازپرداخت 60 ماهه پرداخت شود.

 

وی اضافه کرد: در گناباد نیز هر 8 اقامتگاه به بانک معرفی شده و در آخرین جلسه ای که بین فرمانداری ، اداره میراث فرهنگی و صندوق کارآفرینی امید برگزار شده مقرر شد به 3 اقامتگاه تا 15 بهمن این تسهیلات پرداخت شود.

 

گسترش اقامتگاه های بومگردی باید با برنامه همراه باشد

 

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا – منطقه خراسان، با بیان اینکه مخالف گسترش بی رویه اقامتگاه های بوم گردی در شهرستان هستیم ، افزود: بایستی یک مقدار این گسترش حساب شده صورت گیرد چراکه در آینده یک آسیب به شمار خواهد آمد چون باید بحث بازار را هم در نظر گرفت؛ ولی سعی ما این است که در مناطق هدف گردشگری حداقل یک اقامتگاه داشته باشیم.

 

علیرضا شناسایی در خصوص نمایشگاه توانمندی های روستائیان کشور در تهران نیز اظهار کرد: در این نمایشگاه روستائیان هر توانمندی و ظرفیتی که در استان های مختلف داشتند در آن عرضه نمودند.

 

وی بیان کرد: یکی از ظرفیت هایی که مورد توجه بود بحث اقامتگاه های بوم گردی بود که در استان به لحاظ اینکه شهرستان گناباد در این بحث پیشگام است مقرر گردید گناباد با این ظرفیت در این نمایشگاه شرکت کند و در کنار آن بحث غذاهای سنتی و سفال نیز عرضه شد که خوشبختانه نتایج خوبی نیز داشت.

 

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گناباد همچنین گفت: در حاشیه این نمایشگاه با چندین آژانس جهانگردی مطرح کشور نیز ارتباطات و مذاکراتی صورت گرفت که از اقامتگاه های بوم گردی گناباد نیز در بحث جذب گردشگر استفاده شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی