فرماندار گناباد:
قنات قصبه در طول تاریخ به مردم گناباد حیات بخشیده است

ghanat ghasabehفرماندار گناباد گفت: قنات قصبه گناباد در طول تاریخ به مردم شهرستان حیات بخشیده است و در چند سال اخیر کارکرد این قنات با موضوع ثبت جهانی این اثر کهن، دو چندان شده است.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، محمدعلی نبی پور در جلسه هماهنگی برگزاری جشن ملی ثبت قنات‌های کشور در فهرست آثار جهانی یونسکو که در سالن کنفرانس شهرداری گناباد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: قنات قصبه نقش مهمی در توسعه گردشگری، بهبود اقتصاد و وضعیت معیشتی مردم دارد.

 

وی با بیان اینکه در شناساندن پتانسیل شهرستان گناباد در حوزه گردشگری به گروه‌های هدف بسیار ضعیف عمل شده، ادامه داد: جشن ملی ثبت جهانی قنات قصبه، فرصت مغتنمی برای شناسایی ظرفیت های گردشگری گناباد به هموطنان ایرانی و حتی همه مردم جهان است.

 

نبی‌پور خاطرنشان کرد: برگزاری این آیین با محوریت قنات جهانی قصبه گناباد نشان دهنده اهمیت و قابلیت های این اثر تاریخی برای توسعه گردشگری کشور، خراسان رضوی و غنای تاریخی و فرهنگی این منطقه به شمار می رود.

 

فرماندار گناباد به برگزاری با کیفیت جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد اشاره و تصریح کرد: در روز اخیر که به جشن ملی ثبت جهانی قنات قصبه گناباد منتهی می شود باید با دقت، هم افزایی و همکاری همه عوامل اجرایی این جشن برای کیفی بخشیدن برگزاری آن تلاش کرد.

 

وی عنوان کرد: جلب مشارکت اقشار مختلف مردم، لازمه موفقیت برگزاری جشن ملی ثبت قنات‌های کشور در فهرست آثار جهانی در این شهر است و باید از این ظرفیت حداکثر بهره را برد.

 

نبی پور در خصوص عدم اختصاص بودجه برای برگزاری این جشن نیز اظهار کرد: مسئولان کار خود را با جدیت ادامه دهند، چراکه اگر روند برگزاری جشن با کیفیت و دارای پیوست فرهنگی باشد بدون شک مسئولان کشوری و استانی حمایت بیشتری می کنند.

 

قنات قصبه گناباد یک افتخار بزرگ فنی و علمی برای شهرستان است

 

در ادامه خطیب جمعه گناباد طی سخنانی اظهار کرد: یکی از افتخارات گناباد وجود قنوات متعدد است که سبب شناسنامه دار شدن شهرستان شده و بر همین اساس باید این فرصت حفظ شود.

 

حجت الاسلام حسن صادقی نسب با بیان اینکه نیاکان ما با کمترین امکانات این کار را انجام داده اند، اظهار کرد: متاسفانه یکی از چالش های بزرگی که جوانان گنابادی را تهدید می کند، چالش بی هویتی و خودبافتگی در برابر فرهنگ و تمدن غرب را به دنبال دارد، درحالیکه قنات قصبه گناباد با قدمت ۲۵۰۰ ساله افتخار بزرگ فنی و علمی برای شهرستان است.

 

وی برگزاری جشن ملی ثبت جهانی قنات قصبه گناباد را آغاز معرفی این دستاورد دانست و تأکید کرد: جوانان باید به پتانسیل های موجود در گناباد توجه کرده و برای شناسایی آن به مردم کشور و حتی جهان تلاش کرد.

 

صادقی‌نسب افزود: علاوه بر تلاش برای معرفی این اثر به مردم کشور و جهان در جشن ثبت جهانی قنات قصبه، باید حقیقت مردم گناباد که مردمی متدین، مذهبی و خدمتکار است، نشان داده شود.

 

امام جمعه گناباد بیان کرد: در اسلام تاکیدات فراوانی به حفر قنات شده است و در راستای روحیه دینی مردم گناباد، قنوات متعددی در شهرستان حفر شده است.

 

صادقی نسب با بیان اینکه در برگزاری مراسم جشن ثبت جهانی قنات قصبه گناباد باید پیوست فرهنگی و متناسب با هویت مذهبی و فرهنگی مردم این منطقه مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: با توجه به این موضوع، باید به معرفی فرهنگ دین‌داری و ادب اسلامی مردم گناباد پرداخت.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی