دهیار روستای زیبد:
لایروبی قنات زیبد، امید را به مردم روستا برمی‌گرداند

ghaeni

دهیار روستای زیبد گناباد گفت: با بررسی انجام شده قنات این روستا پس لایروبی کامل آب آن به هفت لیتر در ثانیه خواهد رسید و همین مقدار امید را به مردم روستا برمی‌گرداند؛ البته بایستی از آب قنات به صورت بهینه که بهره وری بالایی داشته باشد استفاده کرد.

 

مهدی قاینی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: روستای زیبد در سال 1324 در تقسیمات کشوری به مرکز دهستان ارتقاء یافته و قریب 18 روستا نیز زیرمجموعه این دهستان است.

 

وی ادامه داد: روستای زیبد دارای دو رشته قنات به‌ نام‌های ده و سرگزو است که سال گذشته قنات سرگزو لایروبی شد، اما این لایروبی بی تاثیر و قنات ده که قبل از خشکالی میزان آبدهی آن بیش از 20 لیتر در ثانیه بود، در حال حاضر، دو لیتر در ثانیه  آبدهی داشته و هم اکنون مشغول لایروبی این قنات هستیم.

 

دهیار روستای زیبد اظهار کرد: یکی از نیک اندیشان با ماشين آلات خود اقدام به اين کار نموده اند اما هنوز مبلغي به ايشان پرداخت نگرديده و منتظر کمک هاي دولتي هستیم.

 

قاینی در ادامه عنوان کرد: از جمله محصولات کشاورزی این روستا زعفران و خربزه است که با گذشت 17 سال خشکسالی پی‌درپی این منبع درآمد مردم به حالت نیمه تعطیلی درآمده و دولت نیز تاکنون در جهت جبران خشکسالی ها به کشاورزان هیچ کمکی نکرده است.

 

تأسیس گلخانه، بهترین راه مقابله با کم آبی

 

قاینی با بیان اینکه بهترین راه حل برای این کار تأسیس گلخانه بوده و قرار است مجتمع گلخانه ای بابت کشت آلوئه ورا که میزان آب مصرفی این محصول بسیار کم است در روستا احداث شود، عنوان کرد: این مجتمع گلخانه برای تعداد 80 نفر به صورت مستقیم اشتغال فراهم می‌کند و با توجه به کارخانه فرآوری آلوئه ورا در شهرستان گناباد، در بحث فروش محصول نیز مشکلی نخواهیم داشت.

 

وی اضافه کرد: با توجه به خشکسالی‌های موجود و اینکه مهمترین مشکل جوانان بیکاری است، احداث و راه‌اندازی این مجتمع کمک بزرگی به اشتغال جوانان روستا می‌کند و همچنین باعث جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر می شود.

 

 دهیار روستای زیبد گفت: همچنین پیگیر هستیم با همکاری فنی و حرفه ای به 30 نفر از بانوان روستا نیز در زمینه گلیم بافی و چرم دوزی آموزش داده و کارگاهی نیز بابت این کار تأسیس شود.

 

قاینی با بیان اینکه یک گاوداری نیز توسط یکی از اهالی روستا تأسیس شده که نزدیک 40 رأس گاو در آن نگهداری شده و چهار نفر نیز به صورت مستقیم مشغول به کار شده اند، بیان کرد: همچنین یک گلخانه بابت کشت خیار و توت فرنگی نیز توسط یکی از ساکنین زیبد برای 10 نفر از جوانان اشتغال ایجاد کرده، اما متاسفانه به دلیل مشکل سوخت رسانی در فصل سرما این گلخانه فعال نیست.

 

وی ادامه داد: از جاذبه های تاریخی زیبد نیز می توان به ساعت آبی، قلعه زیبد، قلعه شاه نشین  و بافت قدیمی روستا اشاره کرد.

 

دهیار روستای زیبد افزود: با توجه به اینکه در هشت سال جنگ تحمیلی بیش از 600 نفر رزمنده از این روستا اعزام شده و ثمره آن 25 نفر شهید بوده و از این تعداد چهار نفر نیز سردار شهید بوده، به عنوان روستای شاخص در جریان دفاع مقدس معرفی شده است.

 

قاینی اظهار کرد: در شاهنامه آمده که جنگ 12 رخ در محل درب صوفه و قلعه فرود اتفاق افتاده و فردوسی این روستا را زیبد معرفی نموده و پس از پایان جنگ تصمیم به حفر 3 قنات گرفته شده که یکی از این سه قنات، قنات زیبد است.

 

وی در خصوص بافت قدیمی روستا نیز گفت: طی بازدیدی که نماینده میراث فرهنگی و شورای اسلامی شهر گناباد از بافت تاریخی زیبد داشته اند، مقرر شد پس از ثبت ملی نسبت به احیاء و بازسازی بافت اقدام شود و همچنین منزلی هم مورد بازدید قرار گرفت و پیگیر آن هستیم که این منزل را با همکاری اهالی، مجوز اقامتگاه بوم‌گردی بگیرد.

 

قاینی بیان کرد: با توجه به اینکه حدود 15 سال از اجرای طرح هادی روستای زیبد می گذرد، اما هنوز گاز به روستا نیامده، البته لوله های گاز در خیابان ها و کوچه ها قرار داده شده و علمک ها نیز خریداری گردیده اما به دلیل مشکل نقدینگی کار به کندی انجام شده و شرکت مجری توان خرید لوله های اصلی را ندارد.

 

دهیار روستای زیبد تأکید کرد: قرار بوده قبل از زمستان امسال منازل روستا گازدار شوند و مردم از نعمت گاز برخوردار شوند، اما به دلیل مشکل نقدینگی و اینکه مشکلاتی بابت محل عبور لوله های گاز از زمین های مردم روستاهای همجوار رخ داد، سه ماه کار متوقف گردید و در حال حاضر قول اردیبهشت سال آینده را داده اند.

 

جاده اصلی روستا بسیار خطرناک است

 

وی افزود: جاده روستا که در امتداد چندین روستا قرار دارد، عرض آن بسیار کم و باریک است و با توجه به ییلاقی بودن منطقه و تعداد زیاد روستا عبور و مرور بسیار زیاد ماشین بسیار زیاد بوده تابحال چندین تصادف منجر به فوت در این جاده صورت گرفته است.

 

قاینی عنوان کرد: با توجه به اینکه این جاده یک جاده روستائی است و عرض آن 6 متر بوده و نیز وجود ترافیک زیاد، بایستی هرچه سریعتر نسبت به اصلاح و بهسازی جاده و حداقل پیچ ها اقدام شود تا از بروز حوادث ناگوار دیگر جلوگیری شود.

 

قاینی تصریح کرد: پیگیر یک جاده میان بر که به زیبد وصل شود و روستا را هفت کیلومتر نزدیک تر می‌کند، هستیم و احداث این جاده از بار ترافیکی جاده اصلی نیز کم می کند.

 

تنها سالن ورزشی روستا جوابگوی نیاز جوانان نیست

 

دهیار روستای زیبد با بیان اینکه تنها سالن ورزشی روستا کوچک بوده و تنها برای رشته والیبال از آن استفاده می شود و با توجه به اینکه تعداد زیادی از جوانان روستا و حتی روستاهای اطراف از آن استفاده می کنند جوابگوی نیاز همه آنها نیست، اظهار کرد: اما پیگیر ساخت یک سالن ورزشی بزرگ دیگر هستیم که یکی از خواسته های مردم نیز است.

 

وی اضافه کرد: تکمیل ساختمان اداری و انبار دهیاری روستا با هزینه ای بالغ بر 17 میلیون تومان، احداث و بازسازی جداول بلوارهای زیبد به طول یک کیلومتر با هزینه 120 میلیون تومان و زیرسازی آن نیز 64 میلیون تومان نیز هزینه در برداشته است و همچنین 27 هزار و 660 متر مربع نیز آسفالت شده که قیر آن از محل قیر رایگان دولت تأمین شده است.

 

قاینی خاطرنشان کرد: در بعضی از روستاها به دلیل کوتاهی پیمانکار، این قیر جذب نشده، اما پیمانکاری که این روستا انتخاب نموده، توان جذب قیر را داشته است.

 

دهیار روستای زیبد گفت: از ابتدای بهمن ماه سال گذشته در مجموع مبلغ 220 میلیون تومان در روستا هزینه شده که مبلغ 64 میلیون تومان از محل اعتبارات دهیاری پرداخت شده و مابقی نیز بدهکار هستیم.

 

وی با بیان اینکه یکی از نیازهای ضروری منطقه راه اندازی ایستگاه آتش نشانی است، گفت: با توجه به اینکه در کل دهستان ایستگاه آتش نشانی وجود نداشته یک ساختمان بابت ایستگاه در دست احداث داریم که به دلیل کمبود اعتبارات ناتمام مانده است.

 

قاینی بیان کرد: تعدادی از خیرین زیبد در اقدامی خداپسندانه اقدام به تاسیس موسسه خیریه ای با همکاری بهزیستی نمودند که در اولین اقدام هر روزه تعداد ۲۵ عدد غذای گرم بین نیازمندان و از کار افتادگان توزیع می کند و هر چند حدود ۶ ماه از آغاز فعالیت آن می گذرد، اما از حدود یک ماه قبل برای توسعه فعالیت های خود اقدام به کلنگ زنی ساختمانی برای خیریه زده شد و در آینده بناست علاوه بر زیبد سایر روستاهای اطراف را تحت پوشش قرار دهد.

 

دهیار روستای زیبد تأکید کرد: با توجه به آماده نبودن ساختمان از ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی درخواست می‌گردد ساختمان قدیمی درمانگاه زیبد که بلا استفاده است را در اختیار این موسسه قرار دهند تا در آن محل اقدام به نگهداری افراد سالمند نمایند.

 

به گزارش ایسنا، روستای زیبد در 20 کیلومتری جنوب غربی شهرستان گناباد واقع شده و بزرگترین روستای بخش کاخک به شمار می‌رود.

نظرات   

 
0 # علی 1395-10-25 10:14
خداقوت مهدی آ قا ،با آ رزوی سربلندی وموفقیت در تمامی مراحل زندگیت
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی