با هدف نهادینه کردن فرهنگ صرفه جویی در مصرف آب؛
زنگ آب در گناباد نواخته شد

abزنگ آب با حضور مسئولین استان و شهرستان در محل آموزشگاه نقوی روستای مند گناباد نواخته شد.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا، محمدعلی نبی پور،  فرماندار گناباد در مراسم نواختن زنگ آب و جشنواره نخستین واژه آب که با حضور بیش از 200 دانش آموز دوره ابتدائی از بیش از 15 مدرسه روستایی در حسینیه اعظم روستای مند شهرستان گناباد برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ سازی در زمینه صرفه جویی در مصرف آب یک وظیفه همگانی است و آغاز آن از سطح مدارس بسیار ارزشمند بوده و بیشترین بازدهی را خواهد داشت و در نتیجه منجر به حفظ منابع آبی برای نسل های آینده خواهد شد.

 

وی با بیان اینکه در آئین مذهبی ما تأکید زیادی بر مصرف درست و بهینه و حرام دانستن اسراف شده است، ادامه داد: جامعه ما علی الخصوص در زمینه مصرف آب جامعه مصرفی هستند، چرا که بهای پرداختی بسیار کمتر از آنچه که دولت هزینه می کند تعیین شده است و در مقابل یارانه زیادی توسط دولت پرداخت می شود.

 

نبی‌پور خاطرنشان کرد: برای هر متر مربع آب، حدود 200 تومان از مردم گرفته شده و نزدیک یک 1700 تومان توسط دولت هزینه می گردد.

 

در ادامه رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان گناباد نیز طی سخنانی تصریح کرد: با توجه به اینکه دانش آموزان دوره ابتدایی اولین واژه ‌ای که فرا می ‌گیرند واژه آب است، لذا فرهنگ ‌سازی در حوزه مصرف آب از سطح دانش آموزان دوره ابتدایی مؤثرتر است.

 

محمدرضا ابراهیمی خاطرنشان کرد: هدف این جشنواره با این کمبود بارندگی و خشکسالی پی در پی که در گناباد بوده، بیان اهمیت و نقش آب در زندگی انسان ‌ها و انتقال مفاهیم صرفه ‌جویی در مصرف آب به دانش‌آموزان ابتدایی روستاهای این شهرستان بوده است.

 

وی تصریح کرد: ۷۵درصد مردم روستاهای گناباد با مصرف ۴۵درصدی منابع آبی الگوی مصرف آب را رعایت می ‌کنند و همچنین 25درصد مردم با مصرف 55درصد کل آب مصرفی نیز جز مشترکین پرمصرف آب هستند.

 

ابراهیمی با بیان اینکه اقدامات فرهنگی در مدیریت صرفه‌ جویی آب، نقش بسزایی دارد، تصریح کرد: براساس اقدامات فرهنگی انجام‌ شده در حوزه صرفه‌ جویی مصرف آب، در سال جاری هر شهروند ساکن در روستاهای گناباد یک لیتر در مصرف آب صرفه ‌جویی کرده است، لذا تداوم فرهنگ ‌سازی نقش مؤثری در افزایش صرفه ‌جویی آب از سوی مردم دارد.

 

رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی گناباد اضافه کرد: در حال حاضر 74 روستا در گناباد وجود دارد که آب این مناطق از 40 حلقه چاه، 10 چشمه و 7 قنات تأمین می‌شود.

 

به گزارش ایسنا، در این جشنواره ۱۴ نفر از دانش آموزان گنابادی به ‌عنوان ناجیان آب معرفی شدند تا در حوزه فرهنگ ‌سازی مصرف آب در سطح مدرسه و روستای خود اقدامات لازم را انجام دهند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی