در سایه بی‌اطلاعی و یا بی‌توجهی مسئولان؛
زندگی اسفبار شهروند معلول گنابادی در خرابه‌ای به نام خانه / محرومیت «علی تی تی» از حداقل امکانات مورد نیاز برای زندگی

ali ti ti

«علی تی تی» یکی از اهالی کوی شرقی گناباد است که حدود ۲۰ سال است دچار اختلالات روانی شده است و درحال حاضر در خانه خرابه ای زندگی می کند که از از حداقل امکانات موردنیاز برای یک زندگی برخوردار نیست.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ندای گناباد، در خیابان بهار ۱۶ خانه‌ای که دیوار گِلی آن فروریخته بود، توجه من را به خود جلب کرد، خانه‌ای که عبور و مرور صاحب‌خانه از درون همان دیوار فروریخته شده انجام می‌شد. «علی.ح» معروف به «علی تی تی» که درگذشته آپاراتی داشته است اما از حدود ۲۰ سال گذشته و به‌صورت جدی طی ۸ سال اخیر دچار اختلالات روانی شده است، در این خانه زندگی و کارش جمع‌آوری زباله‌های خیابان‌ها و انباشت کردن در محل سکونتش است.

 

وقتی «علی تی تی» من را دوربین به دست دید، به درون خانه‌اش رفت و مدام می‌گفت: «برید به خانه‌هایتان». همسایه‌های وی که با سروصدایش جمع شده بودند به من گفتند: «علی هیچ‌کس را ندارد تا به وی برسد و ماها به علی کمک می‌کنیم و حتی سقف خانه کاه‌گلی علی هم که خراب شده بود با کمک همین اهالی مرمت شد».

 

یکی دیگر از شهروندان که گویا از وضعیت فعلی خانه علی ناراحت بود، گفت: «این خونه که خرابه‌ای بیش نیست سبب شده انواع حشرات و حیوانات به منزل من که در حاشیه خانه علی است ورود پیدا کنند و خانه علی اصلاً وضعیت درستی ندارد و هیچ‌کس هم به فکر علی و ماها نیست.»

 

در حین صحبت‌های اهالی این کوچه قصد داشتم به داخل خانه علی بروم که وی به‌یک‌باره به داخل خانه‌اش رفت و مدام می‌گفت: «برید به خانه‌هایتان». وقتی علی به داخل خانه‌اش رفت من می‌خواستم به داخل خانه بروم که اهالی آن کوچه گفتند اگر بروید داخل امکان داره علی سنگ و یا هر چیز دیگری را به سمت شما پرتاپ کند و تنها راه رفتن به داخل خانه این است که محمدرضا با شما باشد.

 

بعد از این صحبت‌ها، اهالی کوچه محمدرضا را صدا زدند، پیرمردی عصا به دست نزدیک شد و گفت با علی چیکار دارید. من از او درخواست کردم که با من به داخل خانه بیاید تا از خانه علی چند تصویر تهیه کنم که وی گفت: «علی تنها به من کاری ندارد و اگر من این کار را انجام بدهم علی نسبت به من هم بدبین می‌شود.»

 

در حین ادامه صحبت کردن با محمدرضا، علی از داخل خانه‌اش درحالی‌که پابرهنه بود بیرون آمد و از محمدرضا خواستم تا با صحبت کردن با علی حواس وی را پرت تا به داخل خانه بروم و این کار از سوی محمدرضا انجام شد.

 

وارد خانه «علی تی تی» شدم. ابتدا از دیوار افتاده خانه علی عبور کردم و وارد حیات خانه‌اش شدم. در حیات خانه‌اش همه نوع زباله پیدا می‌شد و در گوشه و کنار خانه‌اش هنوز آثاری از شغل آپاراتی علی توجه من را به خود جلب کرد اما به دنبال محل استراحت علی می‌گشتم که یک اتاقی که پنجره‌اش با پلاستیک پوشیده شده بود توجه من را بیشتر به خود جلب کرد.

 

بر روی درب این اتاق یک فرش زده شده بود و بعد از آن یک پارچه قرار داشت. با کنار زدن فرش و پارچه محل استراحتگاه علی را مشاهده کردم. محلی که کف آن پر از بطری‌های پلاستیکی بود و در وسط این بطری‌ها تشک استراحت علی پهن بود و در ابتدای ورودی آنجا پارچ آبی بود که علی از آن به‌عنوان دستشویی استفاده می‌کرد.

 

چون همسایه‌های علی گفته بودند که علی اگر بفهمد کسی داخل خانه‌اش رفته به وی حمله می‌کند علی‌رغم اینکه آن‌ها وی را سرگرم کرده بودند به بیرون از خانه‌اش رفتم و صحنه‌ای دیگر از فقر و درماندگی علی را دیدم که می‌خواست در یک ظرف دو کیلویی یک‌بارمصرف چایی بخورد.

 

بعد از بیرون آمدن از خانه علی یکی از اهالی آن کوچه گفت: «وضعیت علی خیلی نگران‌کننده است و اگر از گرسنگی بمیرد کسی نیست به داد علی برسد.»

 

همه اهالی این منطقه خواستار سازمان دادن خانه علی بودند و می‌گفتند هرلحظه امکان فروریختن مابقی دیوارها و سقف‌های خانه علی وجود دارد اما هیچ‌کس توجه نمی‌کند.

 

هرچند «علی تی تی» دچار اختلالات روانی است اما این بدان معنا نیست که وی از حداقل امکانات موردنیاز برای زندگی محروم باشد به‌گونه‌ای که چند سالی است هیچ‌کسی از وی مراقبت نمی‌کند و تنها همسایه‌های وی به فراخور وقتشان از وی مراقبت می‌کنند.

 

شرح‌حال زندگی علی برای همه مسئولان دست‌اندرکار و غیر دست‌اندرکار تلنگری است که از این نوع انسان‌ها در سطح گناباد و حتی کشور کم نیستند که یا به دلیل بی‌اطلاعی مسئولان محلی در این وضعیت همچنان قرار دارند و یا اینکه مسئولان علی رقم اطلاع از آن هیچ‌گونه اقدامی در جهت رفع آن انجام نمی‌دهند.

 

هرچند مردم گناباد در کمک به محرومان و نیازمندان حتی اگر معلول باشند، همواره زبانزد عام و خاص بوده‌اند اما گاهی اوقات برای بهبود وضعیت شهر و آسایش بیشتر شهروندان باید مسئولان نیز اقدامی انجام دهند تا این‌گونه موارد هرچند کم وجود نداشته باشد.

نظرات   

 
0 # رضا 1395-10-30 07:47
به طواف کعبه رفتم به حرم رهم ندادند
که تو در برون چه کردی که درون خانه آیی

به جای ساخت و ساز برای مردگان زنده را دریابیم.

آی مردم چشمو خو وا کنه!!!!!

هیچ کس به دادتان نمی رسد جز خودتان
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی