مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی:
وضعیت آب استان فوق بحرانی است

esmaeelean

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی گفت: وضعیت آب در کشور ما و به خصوص در استان خراسان رضوی در وضعیت فوق بحرانی است.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا، حسین اسماعیلیان شب گذشته در همایش شب آب گناباد که در با عنوان «آب، گناباد، آینده» که در محل سالن همایش های علامه بهلول دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: در سال گذشته در حوزه آب شرب 28 شهر استان خراسان رضوی در حالت تنش آبی قرار داشتند که در تابستان اخیر این 28 شهر به 30 شهر افزایش پیدا کرده اند.

 

وی ادامه داد: ما با یک تنش و بحران جدی روبرو بودیم هرچند که این بحران از دید مردم خیلی دیده نشده و خوشبختانه در هیچ کدام از شهرهای استان با قطع آب و یا جیره‌بندی آب مواجه نشدیم.

 

اظهار کرد: بحران آب چیزی نیست که دیده شود و شاید کشاورزان و یا افرادی مثل ما درگیر هستیم متوجه آن می شویم و اکنون تقریبا شهری را نداریم که امکان توسعه آب در آن وجود داشته باشد.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان‌رضوی خاطرنشان کرد: در طی هشت سال و نیم گذشته در شهرهای استان به جز شهر مشهد، 250 حلقه چاه حفر شده که از این تعداد حدود 5000 لیتر بر ثانیه آب استان افزایش پیدا کرده در صورتی که توان استحصال آب در سال 87 حدود 6400 لیتر بر ثانیه بوده است.

 

اسماعیلیان با بیان اینکه اکنون توان استحصال آب 7600 لیتر بر ثانیه است، افزود: این بدین معناست که فقط 1200 لیتر برثانیه به ظرفیت و توان بالفعل و بالقوه آب شهرهای خراسان‌رضوی افزوده شده و حدود 3800 لیتر بر ثانیه نیز صرف جبران  کاهش آبدهی چاه‌ها شده است.

 

وی تصریح کرد: زمانی که یک چاه زده می شود بلافاصله تاثیر خودش را بر دیگر منابع آب می گذارد و ما با این وضعیت می خواهیم هم برای شرایط فعلی و هم نسل های آینده آب را مدیریت کنیم و این در صورتی است که هر سال حدود 6 درصد میزان آبدهی چاه ها کم می شود.

 

وی همچنین با اشاره به اینکه شهری بدون کشاورزی و صنعت وجود ندارد، گفت: درست است که در حوزه آب کشاورزی ما بهره وری و راندمان بالایی نداریم ولی در افق 1420 اگر آبی نیز برای بخش کشاورزی وجود داشته باشد بایستی برای خود همان حوزه حفظ شود.

 
مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی تصریح کرد: از نظر من که متولی آب شرب هستم آب شرب هیچ اولویتی بر کشاورزی و صنعت ندارد و این ها مکمل یکدیگرند.

 

130 درصد از منابع آب تجدیدپذیر استان استفاده می شود

 

اسماعیلیان اضافه کرد: یکی از اقدامات خوب دولت یازدهم، بحث فعال کردن شورای عالی آب کشور است که با حضور ریاست جمهوری یا معاون اول وی برگزار شده‌است.

 

وی با اشاره به اینکه یکی از تکالیف این شورا این است که ما باید ظرفیت برداشت آب از منابع تجدیدپذیرمان را به 75 درصد برسانیم، اضافه کرد: این در حالی است که خراسان رضوی 130 درصد از منابع آب تجدیدپذیر را استفاده می‌کند و این یعنی نه تنها 100 درصد آبی که در اثر بارندگی ها به سفره های آب زیرزمینی نفوذ پیدا می‌کند را برداشت کرده بلکه 30 درصد نیز اضافه تر از مخازن استراتژیک قبلی نیز برداشت آب داریم و این باعث افت 80 درصدی سفره های آب زیرزمینی می‌شود.

 

مدیرعامل آب و فاضلاب شهری خراسان‌رضوی بیان کرد: طبق استاندارد ملی ما 40 درصد می توانیم از سفره های آب زیرزمینی در کشور استفاده کنیم، در حالی که خراسان‌رضوی بالاترین میزان برداشت آب را در کشور دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی