قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی:
قانون مناطق محروم مشکل کلیدی دارد

mohamad alaee

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: قانون مناطق محروم مشکل کلیدی دارد و معنا ندارد که بگوئیم یک استان خشکسالی دارد یا ندارد و لذا مجلس شورای اسلامی بایستی در جهت اصلاح این قانون اقدام کنند.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا، محمد علایی شب گذشته در همایش شب آب گناباد که در با عنوان «آب، گناباد، آینده» در محل سالن همایش های علامه بهلول دانشگاه آزاد اسلامی این شهرستان برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته ما شاهد افزایش بارندگی در مشهد و کاهش آن به 60 میلیمتر در شهرهایی مثل گناباد بوده ایم و این در حالی است که در قانون تعریف شده استان باید مشکل داشته باشد.

 

دلیل خشکسالی مشهد ، نبود برنامه مدون است

 

وی با بیان اینکه خشکسالی مشهد مدیریتی است و دلیل آن نبودن برنامه مدون و علمی برای توسعه شهر است، خاطرنشان کرد: آنچه در شهرهایی مانند گناباد اتفاق افتاده از این نوع نیست و علت آن کاهش بارندگی است.

 

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: میانگین بارش گناباد 190 میلیمتر بوده در صورتی که سال گذشته 60 میلیمتر بارندگی داشتیم.

 

علایی ادامه داد: منطقه گناباد و بجستان امروز با بلای وحشتناکی گریبانگیر است و میزان بارندگی قبلا 190 میلیمتر بوده که سال گذشته به 60 میلیمتر کاهش یافته و همین از عوامل مهم مهاجرت محسوب می گردد و لذا اگر هر کدام از کشاورزان منطقه مهاجرت کنند بولت باید 10 برابر میزانی که مهاجرت هزینه داشته را برای آب شرب آنها هزینه کند.

 

وی بیان کرد: نقش ایرانیان در مدیریت آب چند هزار سال سرآمد همه دنیا بوده است و این بحث برخواسته از علاقه به کشورمان نیست؛ بلکه واقعیتش تاریخی است و اگر پدران ما توانسته اند این بحث را مدیریت کنند دلیلش این است که دیدگاه های خاصی داشته اند.

 

وی تصریح کرد: به گواهی تاریخ ایران حداقل 4 بحران خشکسالی داشته است که آخرین آن در سال 1288 آخر دوره ناصرالدین شاه به گونه ای خشکسالی داشتیم که 4 سال در ایران باران نباریده است.

 

علایی اضافه کرد: اکنون آنچه که بحران است ایجاد توسعه ای است ناپایدار که خطرناک نیز بوده و مصیبتی است که با صرف میلیاردها تومان و  زحمات شبانه روزی مدیرانمان ، خودمان را گرفتارش کرده ایم.

 

قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی با اشاره به اینکه راهکار این مسئله ای همانی است که پدران ما در قنات قصبه داشته اند افزود: علم مهندسی امروز نمی تواند تعریف کند 300 متر سرکولی با دقت بالا داشته باشد و اروپائیان سرکولی را سخت ترین و خطرناکترین و امیدبخش ترین فعالیت انسانی دانسته اند که این در قنات قصبه به منصه ظهور رسید.

 

خشکسالی یکی از واقعیت های تلخ ما است

 

در ادامه فرماندار گناباد نیز با اشاره به خشکسالی و کم آبی یکی از واقعیت های تلخ دنیا و منطقه ما است ، گفت: از گذشته خشکسالی و کم آبی قسمتی از زندگی مردم و قسمتی از وضعیت موجود منطقه بوده است و به همین خاطر مردم این منطقه هم شاید نه به اندازه این روزها ولی زیاد با این مقوله و مبحث جدا نیستند و این کم آبی و خشکسالی را در طول تاریخ لمس کرده اند.

 

محمدعلی نبی پور بیان کرد: به همین خاطر هم مواجه های مختلفی مردم با این مسئله داشته و دارند و اگر امروز جمعیت ناجیان آب استان و اعضای گناباد کمک کردند که در اینجا این سازمان مردم نهاد شکل بگیرد و فعالیت های فرهنگی و مختلفی در عرصه های دیگر در گناباد کلید بخورد در همین راستا بوده و هست.

 

وی افزود: ما ایرانیان همیشه در طول تاریخ در بحث استحصال آب خیلی موفق عمل کردیم ولی در استفاده از آب و بهره وری از آن همیشه ضعف داشتیم.

 

فرماندار گناباد با بیان اینکه بر اساس دیدگاه کارشناسان کم آبی یا جمعیتی یا فنی است ، تصریح کرد: کم آبی جمعیتی به این معنی که به دلیل تراکم جمعیت تأمین آب در یک حوزه بسیار کم می شود و کم آبی فنی به این معنی است که استفاده از آب استفاده بهینه نبوده است این همان مشکلی بوده که ما در منطقه شاهد آن هستیم.

 

وی تاکید کرد: در شهرستان گناباد بیش از 80 درصد آب برای کشاورزی استفاده می شود و همین موضوع یکی از مشکلاتی است که در واقع به مصرف نادرست برمی گردد و کم آبی فنی است.

 

نبی پور ادامه داد: در منطقه ما همین میزان اندکی که آب استخراج می شود به خوبی از ان استفاده نمی شود و قنوات ما امروزه تولید لازم را به نسبت مصرف آبی که داریم ، ندارد و گناباد نیز یکی از شهرستان هایی است که با تنش جدی آب روبروست.

 

فرماندار گناباد با بیان اینکه حدود 17 روستا با تانکر آبرسانی می شد ، اظهار کرد: بخش کاخک در همین تابستان امسال با مشکلات جدی رویرو بود و در مواقعی شهر گناباد نیز با مشکل مواجه شده که بایستی بحث کم آبی را جدی گرفت و این واقعیت تلخ باید به عنوان یک زنگ خطر باشد

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی