جنجال بر سر تغییر نام یک خیابان

kheaban ghafari

روز گذشته عده از مردم گناباد با حضور در دفتر امام جمعه این شهرستان مخالفت خود را نسبت به تغییر خیابان آیت الله غفاری به شریعت اعلام نمودند.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا، یکی از معترضین در این جلسه با اعلام مخالفت نسبت به تغییر نام خیابان آیت الله غفاری گفت: شهید آیت الله غفاری فردی انقلابی بود و مجاهدت افرادی همچون ایشان سبب پیروزی انقلاب اسلامی شد اما متاسفانه امروز برخی به دلیل نگرش ‌های مادی، می خواهند نام خیابان آیت الله غفاری گناباد را تغییر دهند.

 

حسن پریچه با بیان اینکه باید تمامی اماکن عمومی به نام‌ این بزرگواران نام گذاری شود، افزود: علت سکوت جامعه ایثارگری و جانبازان گناباد در بسیاری از موضوعات داخلی گناباد به دلیل ارزش ‌های والای انقلاب اسلامی است.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسن صادقی‌نسب، امام جمعه گناباد نیز در جمع معترضین اظهار کرد: در دوران فرماندار سابق گناباد صحبت‌هایی از سوی شورای نام گذاری گناباد مبنی بر تغییر نام این خیابان مطرح شد که بنده با توجه به حساس بودن مردم، مخالفت خود را با این موضوع اعلام کردم.

 

 صادقی‌نسب افزود: علت اصلی تغییر نام خیابان آیت‌الله غفاری به شریعت را سرمایه گذاری مالی این شرکت بود که بنده هم اعلام کردم باید ابتدا سرمایه گذاری صورت پذیرد و بعد برای تغییر نام تصمیم گیری شود.

 

وی ادامه داد: اخیرا از ما خواسته شد که دو نماینده جهت شرکت در جلسات شورای نامگذاری معرفی که به مشغله کاری نتوانستند در جلسه شورای نامگذاری شرکت کنند. وی طی تماس تلفنی معاون شهردار در این خصوص با بنده، بار دیگر مخالفت خود را با تغییر نام خیابان شهید غفاری اعلام کردم.

 

براساس تقاضای مردم عمل نمودیم

 

در این خصوص، سید حسین پورهاشمی رئیس شورای اسلامی گناباد در گفت و گو با خبرنگار ایسنا نیز خاطرنشان کرد: تقاضای تغییر نام خیابان آیت الله غفاری به شریعت بنا به درخواست های مکرر مردم از حدود 10 سال قبل در شورا اسلامی شهر مطرح شده است.

 

وی با بیان اینکه قبلا نیز نام این خیابان، شریعت بوده است، عنوان کرد: آقای شریعت مردی خیر، روحانی‌زاده و خدمتگزار مردم است و خود ایشان نیز تمایل دارد که اگر این کار انجام شود، مجموعه ورزشی آخر همان خیابان را به یک مجموعه ورزشی و تفریحی برای بانوان تبدیل خواهد کرد؛ ضمن اینکه ایشان یک مجتمع بزرگ تجاری تفریحی را در مرکز شهر در حال ساخت دارد.

 

پورهاشمی ادامه داد: همچنین توسط دکتر آزادمنش نماینده سابق گناباد در مجلس شورای اسلامی نیز نظر خانواده شهید آیت الله غفاری کسب شده و آن‌ها نیز کتبا اعلام نموده‌اند که هیچ مخالفتی ندارند؛ البته قرار است که یک خیابان و یا میدان در خور شأن دیگری بنام آیت الله غفاری نامگذاری شود.

 

رئیس شورای اسلامی گناباد خاطرنشان کرد: شورای اسلامی شهر نام‌ها را به شورای نام گذاری پیشنهاد کرده و این شورا که متشکل از نمایندگانی از دفتر امام جمعه، شهرداری، فرمانداری، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای اسلامی شهر، بنیاد شهید و امور ایثارگران و دو نفر روحانی است در محل فرمانداری تشکیل جلسه داده و در این شورا تصمیم گیری می‌شود.

 

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد تصریح کرد: در آخرین جلسه شورای نامگذاری نیز با تغییر نام خیابان آیت الله غفاری به شریعت موافقت شده و به شهرداری نیز ابلاغ شده است؛ اما قرار بوده که تا زمانی که آقای شریعت در مجموعه ورزشی انتهای خیابان شروع به کار کند و بعد تابلوهای خیابان تغییر پیدا کند.

 

پورهاشمی با اشاره به جلسه ای که صبح امروز اعضای شورای اسلامی شهر با امام جمعه گناباد در این مورد داشته اند، گفت: امام جمعه شهرستان در این جلسه اعلام کرده اند که موافق یا مخالف این جریان نیستم، اما  باید حرف های دو طرف را شنید و با تدبیر عمل کرد که در شهرستان نیز تشنجی ایجاد نشود.

 

شورای شهر به دنبال تشنج نیست

 

وی بیان کرد: شورای اسلامی شهر بر جذب سرمایه گذار و آبادانی شهر در کنار حفظ ارزش ها تأکید داشته و دارند و به دنبال تشنج نیز نیستند و از تمام ظرفیت‌‎ها جهت توسعه شهر استفاده خواهند کرد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد تأکید کرد: تمامی اعضای شورای اسلامی شهر در جهت حفظ ارزش‌ها حرکت کرده و بیش از 90درصد تابلوهای خیابان ها، میادین و کوچه‌ها را به نام ائمه معصومین (ع) و شهدای اسلام و انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی نامگذاری شده است.

 

پورهاشمی همچنین گفت: شورای اسلامی شهر از بعضی از افرادی که در محضر امام جمعه به اعضای شورا توهین نموده‌اند، بسیار گلایه‌مند بوده و این افراد نباید به خود جرأت داده و حرف‌هایی بزرگتر از دهانشان بزنند.

 

این اقدام  یک پروسه اداری است

 

حسن رضایی، مسئول روابط عمومی فرمانداری گناباد نیز در گفت‌‎وگو با خبرنگار ایسنا نیز در این باره بیان کرد: شورای اسلامی شهر بنا به درخواست مردم این مصوبه را تصویب نموده و شورای نامگذاری نیز مصوبه شورا را تأیید نموده و این یک پروسه اداری است.

 

وی تصریح کرد: حجت‌الاسلام مدنی ناشر السلام گنابادی که از روحانیون بنام و باسابقه گناباد است و نیز موافق این مسئله بوده و حتی ایشان در کتاب خاطراتشان به این موضوع پرداخته و نظر موافقشان را مکتوب اعلام داشته و شفاها نیز به آن اذعان دارند.

 

رضایی با اشاره به اینکه بیائید ارزش‌ها و شهداها را وجه المصالحه بازی‌های سیاسی خود نکنید، خاطرشان کرد: قبل از این نیز خیابان سعدی شهر بنام شهید کامیاب و خیابان ناصرخسرو بنام شهید مطهری بوده که تغییر کرده است.

 

مسئول روابط عمومی فرمانداری گناباد افزود: افرادی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌نمایند، بایستی نخست زیر و بم یک موضوع را دقیقا بررسی و سپس مطلبی را منعکس نمایند.

نظرات   

 
+1 # جویمندی 1395-10-14 18:22
سلام
من به عنوان یک گنابادی برخودواجب می دانم از فرمانداروشورای شهروهمه کسانی که وقت وجان ومالشان را برای شهرمان میگذارندتشکر کنم به امید گناباد اباد
پاسخ | پاسخ با نقل قول | نقل قول
 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی