با حضور پرشور گنابادی های مقیم مشهد؛
شب فرهنگی گناباد در مشهد برگزار شد

shab farhangi 95 17

همابش بزرگ شب فرهنگی گناباد ، شب جمعه 10 دی ماه با حضور بیش از دو هزار نفر از گنابادی های مقیم مشهد در محل فرهنگسرای مصلی نژاد این شهر برگزار شد.


به گزارش صبح گناباد، فرماندار گناباد در این همایش گفت: این شهرستان با قدمتی که در طول تاریخ داشته از نظر جایگاه و تقسیمات کشوری یکی از مهمترین شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می آید.


محمدعلی نبی پور افزود: از 70 سال پیش که گناباد یکی از هفت شهرستان استان خراسان بزرگ تعریف می شده تابحال هشت شهرستان از گناباد منتفع شده و الان نیز این شهرستان با دو بخش مرکزی و کاخک باز هم آن شور و نشاط خود را حفظ نموده است.


وی با بیان اینکه این روزها هوای گناباد خوب نیست ، اظهار کرد: حدود 2 دهه است که بارندگی در گناباد کم شده و مشکلات زیادی را برای مردم منطقه ایجاد کرده است و همچنین همین خشکسالی های پی در پی یکی از عوامل مهاجرت مردم به سایر شهرها می باشد.


وی ضمن تشکر از حضور گنابادی ها در این همایش ، ادامه داد: همینکه گنابادی ها دعوت خانه گناباد را پذیرفته و در این همایش شرکت نموده اند برای ما بسیار ارزشمند است.


فرماندار گناباد با اشاره به اینکه این شهرستان دارای زیرساخت های زیادی است که میتوان آنرا محور توسعه قلمداد کرد ، خاطرنشان کرد: مهمترین زیرساخت که بسیار ارزشمند نیز بوده همین وفاق و اتفاق نظری است که برای حرکت در مسیر توسعه شهرستان بوجود آمده و خانه گناباد نیز زیرساخت فکری این حرکت خواهد بود.


نبی پور تصریح کرد: بحث گردشگری در گناباد در حال رونق گرفتن است و با توجه به پتانسیلی که این شهرستان دارد قطعا در توسعه جایگاه رفیعی خواهد داشت همچنین در حوزه های صنعت ، معادن و حتی در کشاورزی با توجه به خشکسالی های پی در پی ، ایده های جدید بسیار به ما در بحث توسعه کمک خواهد کرد.


در ادامه نماینده مردم شهرستان های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز مردم را محور اصلی توسعه دانست و بیان کرد: حل مشکلات شهرستان های گناباد و بجستان بدون کمک و همیاری مردم میسر نیست.


حمید بنایی با بیان اینکه مردم باید از مسئولین مطالبه گری داشته باشند ، افزود: نماینده مجلس یک نفر است و به تنهایی نمی تواند مدینه فاضله بسازد و باید همه مردم در جهت توسعه دست به دست هم دهند.


وی اضافه کرد: خانه گناباد بایستی بدون استفاده های حزبی ، جناحی ، قومی و قبیله ای در جهت توسعه این شهرستان قدم بردارد.


عضو هیئت مدیره خانه گناباد نیز در مراسم شب فرهنگی گناباد گفت: همه ما خاطرات زیادی از کودکی در گناباد داریم ولی آیا فرزندان و نسل ما نیز این خاطرات خوب را خواهند داشت؟ لذا ما باید از این حافظه تاریخی مشترک استفاده کرده و این فرهنگ را به نسل های بعدی منتقل کنیم.


حمیدرضا پوریوسف با بیان اینکه طبق آمار غیر رسمی حدود 180 هزار نفر گنابادی در مشهد ساکن هستند ، تأکید کرد: توسعه همه جوامع وایسته به توسعه اجتماعی است و باید از طریق خانه گناباد در جهت توسعه این شهرستان تلاش کرد.


وی افزود: خانه گناباد یک تشکل فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و غیر سیاسی بوده و متعلق به همه گنابادی ها می باشد.


در ادامه ابوالقاسم شفیعی عضو شورای اسلامی شهر گناباد نیز با اشاره به اینکه خانه گناباد 2 هدف را دنبال می کند ، گفت: برقراری ارتباط بین گنابادی های مقیم سایر شهرها و استان ها و تبدیل این ارتباط به منافع دوجانبه و همچنین اینکه شرایط برجود آمده منجر توسعه شهرستان شود.


همچنین علی تقوی شهردار گناباد نیز اظهار کرد: این حرکت که به صورت خودجوش توسط خانه گناباد انجام شده و مطمئنا بسیار بر توسعه و آبادانی شهرستان به صورت مستقیم اثر خواهد داشت.


وی ثبت جهانی قنات قصبه گناباد را یکی از راه های توسعه عنوان و خاطرنشان کرد: ما خیلی به آینده و افق گردشگری شهر گناباد خوش بین هستیم و می توان قابلیت ها و پتانسیل های بالقوه در این حوزه را به جهان معرفی کرد.


گفتنی است شعرخوانی ، کف زنی ، قصه خوانی ، اجرای موسیقی مقامی و نمایشگاه و فروشگاه های عرضه محصولات سنتی و محلی گناباد از دیگر برنامه های این همایش بود.

 

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی