معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد:
جایگاه دوم تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد در کشور

dr.mohamadpoorمعاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: این دانشگاه در سه سال گذشته رتبه دوم تحقیقات دانشجویی را در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور کسب کرده است.

 

به گزارش خبرنگار صبح گناباد، علی محمدپور در نشست خبری که به مناسبت هفته پژوهش با حضور خبرنگاران در محل سالن اجلاس دانشگاه علوم پزشکی گناباد برگزار شد ، با بیان این مطلب گفت: به ازای هر عضو هیئت علمی 48/2 صدم مقاله علمی در مجلات معتبر داخلی و خارجی منتشر شده که این رقم از میانگین کشور بالاتر است.


وی با بیان اینکه 2 مرجع سیاستگذاری کلان را در معاونت تحقیقات و فناوری این دانشگاه نهادینه شده ، اظهار کرد: یکی شورای پژوهشی که 7 شورای تخصصی را در دانشکده ها ، مراکز تحقیقات و دفتر نهاد رهبری فعالیت می کنند و موجب بروندادهای خوبی نیز شده است و دیگری شورای فناوری که شورای فرادانشگاهی است و شامل اعضایی از بخش صنعت ، سایر نهادها و محققین با تخصص های مختلف بوده و زیر نظر مرکز رشد فناوری دانشگاه فعالیت می کند
مرکز رشد گیاهان داروئی و تحقیقات پزشکی را به عنوان یک مرکز مصوب در دانشگاه علوم پزشکی گناباد در بخش فناوری مشغول به کار است و همچنین با مرکز gss هندوستان و پژهشکده زعفران تربت حیدریه نیز در بحث گیاهان داروئی تفاهم نامه همکاری امضا نموده ایم.


دانشجو برای اولین دوره دکترای تخصصی پژوهش محور را در این دانشگاه پذیرش شده و مشغلول به تحصیل هستند که در بین دانشگاه های مشابه کم نظیر می باشد.


معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد با اشاره به مراکز تحقیقات این دانشگاه گفت: دو مرکز توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت و مرکز اس.تی.اچ  در این دانشگاه مشغول فعالیت می باشد.


محمدپور افزود: تصویب ۱۴۰ طرح تحقیقاتی ، انتشار ۱۷۹ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی ، چاپ ۶ عنوان کتاب ، ارائه ۱۴۰ مقاله به همایش ‌های بین المللی ، برگزاری ۸۷ کارگاه پژوهش محور ، ارائه ۱۵۰ طرح پژوهشی به کمیته منطقه ‌ای اخلاق و اتمام 47 طرح تحقیقاتی از مهم ‌ترین اقدامات معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد در سال گذشته بوده است.


وی با اشاره به کمبود اعتبارات حوزه پژوهش در دانشگاه علوم پزشکی گناباد ، خاطرنشان کرد: اعتبارات حوزه پژوهش از محل لایحه بودجه در سال جاری تنها مبلغ 6 میلیارد و 300 میلیون ریال بوده اما آنچه که ما را دلگرم کرده ، سهم پژوهش و فناوری از درآمدهای اختصاصی دانشگاه است که با تصویب هیئت رئیسه دانشگاه تا سقف 5/2 درصد درآمدهای اختصاصی دانشگاه به بخش پژوهش اختصاص داده شده است اما به دلیل کمبود درآمدهای این دانشگاه همچنان کمبود اعتبارات یکی از مشکلات حوزه پژوهش می باشد.


معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گناباد کمبود نیروی انسانی محقق و پژوهشگر را یکی دیگر از مشکلات حوزه پژوهش دانست و تصریح کرد: نسبت دانشجو به عضو هیئت‌ علمی در دانشگاه‌ های علوم پزشکی ۱۲ است که این رقم در گناباد بالای ۲۰ می باشد.


در ادامه رئیس مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز گفت: مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت گناباد یکی از سه مرکز تحقیقات توسعه اجتماعی و ارتقاء سلامت کشور هست که در شرق کشور فعالیت می نماید که تاکنون ۷۶ طرح پژوهشی در این مرکز دریافت شده که ۴۶ طرح آن مصوب و ۲۰ طرح نیز به اتمام رسیده است.


مهدی مشکی نگاه فرامنطقه ای و ارتباط با سایر دانشگاه ها را یکی از وظایف این مرکز عنوان و بیان کرد: تا پایان سال 94 تعداد ۵۴ مقاله در نشریات معتبر بین ‌المللی و ۱۱۰ مقاله در نشریات داخلی منتشر گردیده و تعداد ۸۶ مقاله هم به همایش ‌های داخلی و ۴۹ مقاله به همایش‌ های خارجی پذیرفته ‌شده است.


وی با بیان اینکه اولین مرکز تحقیقاتی در کشور هستیم که دارای سایت مستقل می باشد ، گفت: مجله پژوهش سلامت نیز توسط این مرکز چاپ می شود و تاکنون 1415 مقاله داخلی و خارجی برای چاپ این مجله دریافت شده که تابحال تعداد 232 مقاله منتشر که از این تعداد 17 مقاله نیز به لاتین بوده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی