رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد مطرح کرد:
افزایش 30درصدی دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی گناباد

azad.ac.gonabad

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد گفت: این واحد یکی از سه واحد دانشگاهی خراسان‌رضوی در سال 95 است که با تلاش‌های صورت گرفته و ایجاد رشته‌های جدید در مقطع تحصیلات تکمیلی و بخصوص در گروه علوم انسانی، کاهش دانشجو نداشته و حتی شاهد افزایش 30درصدی دانشجو نیز در این دانشگاه بوده‌ایم.

 

مجتبی حسن‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، با بیان اینکه در سال گذشته تعداد 17 رشته به رشته‌های این دانشگاه افزوده شده، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 2000 دانشجو در 40 رشته کارشناسی، 27 رشته کارشناسی ارشد و سه رشته دکترا مشغول به تحصیل در این دانشگاه هستند.

 

تصمیمات در مقطع خاصی رنگ و بوی سیاسی داشت

 

وی ادامه داد: به طور کلی مشکل دانشگاه آزاد اسلامی به یک مقطع خاصی برنمی گردد و در گذشته یک بخشی از تصمیمات رنگ و بوی سیاسی نیز داشته است.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی بدون دریافت هیچ کمکی از سوی دولت، بخش قابل توجهی از آموزش عالی کشور را به‌دوش می‌کشد لذا خواستار عدالت آموزشی در تصویب رشته‌ها و توجه به قابلیت‌ها و پتانسیل‌های ویژه دانشگاه آزاد در زمینه های مختلف هستیم.

 

حسن‌زاده ظرفیت و تعداد دانشجویان کشور را ثابت دانست و تصریح کرد: بایستی تعداد دانشجویانی که به هر مرکز دانشگاهی اختصاص پیدا می‌کند، تابع امکانات و پتانسیل‌های آن دانشگاه باشد.

 

وی با بیان اینکه همه امکانات در دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد و همه این موارد سرمایه ملی نیز هستند، اظهار کرد: در بازه زمانی گسترش بی‌رویه‌ که در مراکز آموزش عالی کشور اتفاق افتاد، بدون اینکه آن مراکز امکانات دانشگاه آزاد را داشته باشد.

 

حسن‌زاده اضافه کرد: در هر شهری که مراکز آموزش عالی بدون بررسی تعداد دانشجو گسترش پیدا کند، عملا سرمایه‌های ملی به هدر می‌رود.

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد گفت: هر سیاستی که موجبات هدررفت این سرمایه ملی شود کسانی که آن سیاست‌ها و تصمیمات را دنبال می‌کنند بسیار به منافع ملی کشور فکر نمی‌کنند.

 

حسن زاده همچنین در خصوص شهریه این دانشگاه نیز بیان کرد: شهریه دانشگاه آزاد اسلامی توسط سازمان مرکزیبه اجرا می‌رسد و دارای ابلاغیه ثابتی است، البته در سال گذشته برای رشته‌های کارشناسی بعضی از شهرها، این مجوز داده شد که شهریه یک درصدی کاهش پیدا کند که تاکنون در دوره کارشناسی ارشد این کار انجام نشده است.

 

در حوزه آموزش در کشور هیچ مشارکتی احساس نمی‌شود

 

حمید بنایی، عضو فراکسیون دانشگاه آزاد مجلس شورای اسلامی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: اغلب مراکز آموزش عالی در کشور در زمینه جذب دانشجو با مشکلاتی مواجه هستند اما روی دانشگاه آزاد اسلامی با هزینه‌های فراوانی که شده بیشتر فشار آمده است.

 

وی با اشاره به جلسات متعدد با رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: فراکسیون دانشگاه آزاد اسلامی در مجلس، فراکسیون فعالی است که با حضور رؤسای دانشگاه های آزاد برگزار شده و دغدغه‌ها و پیشنهادات مطرح می‌شود.

 

این نماینده مجلس با بیان اینکه متأسفانه در حوزه آموزش در کشور هیچ مشارکتی احساس نمی‌شود، تصریح کرد: در دانشگاه آزاد اسلامی هزینه‌های زیادی در خصوص عرصه و اعیان، تجهیزات و امکانات شده اما به دلیل کمبود دانشجو به صورت بهینه از آن استفاده نمی‌شود.

 

وی افزود: به دلیل مشکلات اقتصادی بوجود آمده و تورمی که کشور با آن روبرو است دانشجو دوست دارد که یک مقدار هزینه های تحصیلش کمتر شود.

 

بنائی با اشاره به اینکه بعضی از دانشگاه های آزاد اسلامی در کشور در جهت پرداخت حقوق نیروها با مشکل مواجه اند، خاطرنشان کرد: این دغدغه در فراکسیون مطرح شده است و ما مشکلات در حوزه دانشگاه آزاد اسلامی را رصد می کنیم و لذا مجلس شورای اسلامی از بحث تحصیل غیر انتفاعی دفاع و از آن حمایت می کند.

 

نماینده مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی همچنین بیان کرد: متأسفانه نتوانسته ایم دانشگاه را با بازار و صنعت لینک کنیم و باید تلاش کنیم که صنعت و اشتغال را با علم تلفیق کرده که دانشگاه ها در این میان می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی