رئیس اداره بهزیستی گناباد مطرح کرد:
اشتغال، مهمترین مشکل معلولان گنابادی

ejtema malolan gonabad 5

رئیس اداره بهزیستی گناباد با بیان اینکه اشتغال، مهمترین مشکل معلولان این شهرستان است، گفت: با توجه به وضعیت شهرستان یکی از دغدغه‌های ما بحث اشتغال و توانمندسازی این افراد است که امیدواریم همه حوزه‌ها، سازمان‌ها و نهادها، بهزیستی را کمک کنند تا بتوانیم در جهت توانمندسازی، اشتغال، آموزش و معیشت معلولان قدم برداریم.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، مجتبی حسین‌نژاد در نشست خبری که به این مناسبت در محل دفتر فرماندار گناباد برگزار شد، با بیان این مطلب اظهار کرد: در حال حاضر از ۲۰۲۶ معلول دارای پرونده در بهزیستی گناباد، تنها ۴۵۱ نفر شاغل هستند و تعداد ۷۵۵ نفر بیکار بوده و باید مشغول به کار شوند.

 

وی ادامه داد: عدم به کارگیری معلولین و عدم اجرای قانون پذیرش ۳درصد از معلولین در استخدام‌های دولتی، اشتغال معلولین گناباد را با مشکل مواجه کرده است و حتی تعدادی از آنان نه توانایی بازپرداخت تسهیلات اشتغال زایی و نه توان پیدا کردن ضامن را دارند و این مشکل را دوچندان کرده است.

 

حسین‌نژاد با بیان اینکه در حوزه اشتغال معلولین سازمان بهزیستی برای معلولینی که توانایی کار دارند، تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می کند، عنوان کرد: در این راستا، از سال 92، بالغ بر 24 میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه به معلولین این شهرستان پرداخت شده است.

 

وضعیت مناسب سازی محیط در گناباد مطلوب نیست

 

رئیس اداره بهزیستی گناباد همچنین گفت: علی‌رغم اقدامات انجام شده در حوزه مناسب‌سازی محیط برای معلولین، اما متاسفانه هنوز وضعیت مناسب سازی محیط در گناباد مطلوب نیست.

 

حسین نژاد با بیان اینکه 99 درصد خدمات توانبخشی در شهرستان گناباد انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: عملکرد خوب شنوائی سنجی و غربالگری شنوایی باعث شده‌است که تعداد افرادی دارای این مشکل کاهش پیدا کند.

 

وی تصریح کرد: حوزه توانبخشی بهزیستی تنها متولی امور معلولین است که برای پیشگیری از بروز بیشتر ناتوانی و ایجاد فرصت‌های برابر، سعی در خودکفائی فرد که ناتوانی دارد و همچنین اینکه توسط این حوزه تاکنون در شهرستان گناباد بالغ بر 1000 نفر طبق استانداردهای بین المللی کمیسیون پزشکی شده اند.

 

رئیس اداره بهزیستی گناباد با بیان اینکه حمایت از معلولین نیازمند مشارکت مردم است، عنوان کرد: بدون مشارکت مردم نمی‌توان به توان بخشی واقعی و مطلوب در حوزه معلولین رسید.

 

وی با اشاره به اینکه بحث پیشگیری از معلولیت‌ها به طور جدی در سازمان بهزیستی انجام می‌شود، گفت: آزمایش های ژنتیک ویژه افراد تحت پوشش بهزیستی کاملا رایگان صورت می گیرد.

 

حسین‌نژاد یکی از اقدامات حمایتی از معلولان را برنامه توان بخشی مبتنی بر جامعه یا سی بی آر عنوان و بیان کرد: طرح توان بخشی مبتنی بر جامعه از سال 87 با شناسایی ۳۰۰ توانجو از ۲۰ روستای گناباد آغاز شده است.

 

رئیس اداره بهزیستی گناباد با بیان اینکه 100 درصد روستاهای گناباد تحت پوشش سی بی آر قرار گرفته است، اظهار کرد: هم اکنون تعداد ۹۵۰ توانجو از ۸۰ روستای شهرستان توسط ۳۷ تسهیل گر داوطلب محلی مستقر در روستاها شناسایی شده و در حوزه های آموزش، مناسب سازی، اشتغال، حمایت های اجتماعی، جذب مشارکت‌های اجتماعی، تامین وسایل کمک توانبخشی و توانمندسازی سالمندان ارائه خدمات می شود.

 

اجرای پیشگیری سطح یک باعث کاهش آسیب ها می شود

 

در ادامه، محمدعلی نبی‌پور، فرماندار گناباد در جمع خبرنگاران در این خصوص اظهار کرد: اگر پیشگیری سطح یک اجرا شود مشکلات و آسیب ها در سطح کشور نیز کاهش پیدا می‌کند و زمانی ما می توانیم موفق باشیم که از تعداد افراد معلول و بروز معلولیت ها جلوگیری کنیم.

 

وی با بیان اینکه دولت یازدهم در بحث پیشگیری از معلولیت ها توجه ویژه ای داشته است، اظهار کرد: یک سری از معلولیت‌ها به دلیل حوادث غیر مترقبه مثل تصادفات و غیره است، اما عدم توجه و ناآگاهی برخی خانواده‌ها می تواند عامل معلولیت باشد، لذا معلولیت‌های ژنتیکی را می‌توان پیشگیری کرد.

 

فرماندار گناباد خاطرنشان کرد: اقداماتی که سازمان بهزیستی در حوزه توانبخشی معلولین انجام می دهد قابل قدردانی است اما پیشگیری از معلولیت از توانبخشی آنان اهمیت بالاتری دارد.


نبی پور افزود: گناباد بعد از مشهد از نظر گستردگی ، خدمات توانبخشی بیشتری نسبت به سایر شهرستان های استان ارائه کرده است.

 

وی به افزایش جمعیت سالمندی در گناباد اشاره و تصریح کرد: این افزایش سالمندی، قطعا خانواده ها و دولت هزینه هایی برای نگهداری این افراد متحمل می شوند، بنابراین، باید همه خانواده ها از سالمندان حمایت خود را داشته باشند.

 

فرماندار گناباد ضمن انتقاد از عدم اجرای قانون پذیرش ۳درصد معلولین در استخدام های دولتی گفت: باید به اشتغال معلولین توجه بیشتری انجام شود و کارهای که معلولین توانایی انجام آن را دارند به آنها واگذار شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی