رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد:
بیش از 50 درصد آب و اراضی گناباد، موقوفه است

gharatmandرئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد گفت: بیش از 50 درصد آب و اراضی این شهرستان که شامل 17 قنات متصل به هم می باشد موقوفه است.

 

حجت الاسلام و المسلمین سعید غیرت‌مند در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه خراسان، در حاشیه همایش یاوران وقف در محل مسجد جامع قدیم شهرستان گناباد با بیان این مطلب اظهار کرد: از سال گذشته حدود یک میلیارد و 500 میلیون ريال بابت تعمیر و مرمت و لای‌روبی قنات‌های گوهردشت، رهن، ریاب، علی آباد، کاخک، خیبری و قوژد هزینه شده که همانطور که افراد سهم ملکی خود را پرداخت نموده‌اند، موقوفات نیز سهم خود را پرداخت نموده است.

 

وی ادامه داد: موقوفات بسیاری در گناباد داریم که به بحث جزءخوانی و روخوانی قرآن می‌پردازد که در زمان خودش احساس می‌شد، اما اکنون اگر فردی می‌خواهد وقفی انجام دهد، بهتر است که در بحث آموزش قرآن وقف کند که آن خود نیز مسئله مهمی است.

 

وی خواستار توجه ویژه خانواده‌ها نسبت به تشویق فرزندانشان در کلاس‌های قرآنی شد و اضافه کرد: بیش از 600 نفر در گناباد مشغول یادگیری و آزمون حفظ قران هستند که افراد مسن و خردسال را نیز شامل شده و در طول یک یا دو سال حافظ قرآن می‌شوند.

 

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد با بیان اینکه آموزش قرآن سن نمی‌شناسد، افزود: بارها شاهد بوده این که فرزندی که در کلاس حفظ قرآن شرکت می‌کرده مادر او نیز به حضور در کلاس علاقه‌مند شده است.

 

غیرتمند بیان کرد: تعداد یک هزار و 791 موقوفه با چهار هزار 920 رغبه و 152 متولی و 16 امامزاده و بقعه در شهرستان گناباد وجود دارد و از ابتدای سال تاکنون هفت مورد وقف جدید به مساحت پنج هزار و 600 متر مربع و ارزش بیش از یک میلیارد ریال ثبت شده است.

 

وی با بیان اینکه 17 مورد دعاوی داریم که توسط افراد که توسط افراد به موقوفات تعرض شده که تاکنون 9 حکم صادر شده و بقیه در جریان هستند و بیش از 12 هزار مترمربع به ارزش چهار میلیارد ریال نیز که در اختیار افراد بوده و اجاره‌ای بابت آن پرداخت نشده نیز برگشت شده است.

 

 رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد خاطرنشان کرد: همانطور که سند مالکیت برای املاک صادر می‌شود برای موقوفات نیز اقدام می‌شود و همچنین در سامانه اداره ثبت اسناد و املاک نیز ثبت گردیده که در آینده مورد خرید و فروش قرار نگیرد.

 

وی اظهار کرد: مجموع مبالغ کارهای عمرانی که جهت امامزادگان و موقوفات هزینه شده است از محل کمک های دولتی مبلغ چهار میلیارد و 367 میلیون ریال و از بحث نذورات و کمک های خیرین و مردم نیز مبلغ 16 میلیارد و 29 میلیون ریال بوده است.

 

غیرتمند تصریح کرد: تمام مبالغی که در ضریح امامزادگان واریز می شود در خود مکان هزینه می شود اما اوقاف آن مبالغ را به سه بخش فرهنگی ، مدیریتی و عمرانی تقسیم می کند.


رئیس اداره اوقاف و امور خیریه گناباد با بیان اینکه امامزادگان و بقاع متبرک که می تواند محور گردشگری در گناباد نیز باشد ، افزود: به طور مثال بیش از 70 سوئیت و اتاق در امامزاده سلطان محمد عابد (ع) شهر کاخک ساخته شده که روزانه زائران و مسافران زیادی در این مکان اسکان داده می شوند

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی