هنرنمایی مشتی کاه و خاک

mahdizadeh naghash

یک نقاش گنابادی سبک جدیدی در نقاشی خلق کرده که در دنیا بی نظیر است.

 

به گزارش ایسنا- منطقه خراسان، منصور مهدی‌زاده سال‌هاست که با نقاشی روی کاهگل که مخلوطی از مشتی کاه و خاک  و نیز بهره‌گیری از رنگ و چسب است، منظره‌هایی از زندگی در کویر را به نمایش می گذارد و حتی هنر خود را به دیوارهای شهر و دانشگاه‌ها در سایزهای بزرگ نیز کشانده است.

 

این نقاش گنابادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا در خصوص این سبک نقاشی اظهار کرد: در سال  76، برای تز پایان دوره کارشناسی هنر در دانشگاه هنر تهران به خدمت استادم دکتر ایرج اسکندری که در حال حاضر، رئیس دانشکده هنرهای تجسمی تهران هستند رفتم و برای پروژه خود، طرح نقاشی معماری اسلامی جنوب خراسان را انتخاب کردم.

 

وی ادامه داد:  بعد از مطرح کردن، استادم پیشنهاد نقاشی روی کاهگل را مطرح کرد و این طرح، مقدمه‌ای برای دستیابی به موفقیتی بزرگ شد.

 

مهدی‌زاده با بیان اینکه هر نوع معماری که غیر کاهگل است در این نقاشی مردود می‌شود، اظهار کرد: در ابتدا استقبالی از این نوع سبک نقاشی نمی‌شد، اما با یک تغییر رنگ مورد استقبال مردم قرار گرفت.

 

این نقاش گنابادی افزود: امسال توانستم به رنگ واقعی موردنظر برسم و همین موضوع توانست موجب شود معماری اصیل بهتر به چشم آید و نقاشی واقعی‌تر به نظر برسد، همان‌طور در هیچ جای دنیا، نقاشی کاهگل را انجام نمی‌دهند و تنها توسط من در گناباد دنبال می‌شود.

 

مهدیزاده اضافه کرد: بزرگترین نقاشی کاهگل دنیا به طول 24 متر و عرض 2 و نیم تر در محوطه دانشگاه آزاد اسلامی واحد گناباد به اجرا رسید و افتخار می‌کنم که خود دانشجویان به دلیل زیبایی این اثر، از آن نگهداری می کنند.

 

وی با بیان اینکه، اکنون تصمیم گرفته‌ام سبک نقاشی کاهگل خود را کمی مردمی تر کنم، تصریح کرد: تمایل دارم در ابعاد کوچکتر و مناسب برای دیوار اتاق‌ها و پذیرایی‌های خانه‌های مردم نیز این سبک نقاشی را به اجرا برسانم.

 

مهدی‌زاده تصریح کرد: اینکه فردی، از این سبک کار خوشش بیاید و تصمیم بگیرد، نمونه ای از آن را داخل اتاق داشته باشد و لذت ببرد، موفقیتی برای من است.


این نقاش گنابادی خاطرنشان کرد: قبلا بارها مردم از من خواسته بودند برایشان تابلوی کوچک نقاشی بکشم، اما فکر می‌کردم نقاشی کاهگل در قد و قواره کلان زیباتر است، اما در حال حاضر نظرم متفاوت است.

 

این نقاش و هنرمند گنابادی گفت: شوق مردم را که از دیدن کارهای نقاشی‌ام می‌بینم و بیشتر از همه چیز تشویق می‌شوم تا طرح های متفاوتی بزنم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی