به همت اداره میراث فرهنگی گناباد انجام شد ؛
رونمایی از لوح ثبت دو آیین عاشورایی در گناباد

آیین عاشورایی مرثیه واویلای روستای مند و مراسم مذهبی و فرهنگی حسن حسین بیدخت که امسال در فهرست آثار ناملموس معنوی کشور ثبت شد روز شنبه همزمان با ششمین روز محرم طی مراسمی در گناباد رونمایی شدند.

 

miras ashura

 

به گزارش صبح گناباد به نقل از ایرنا، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد در این مراسم گفت: 'مرثیه واویلای مند' با قدمت افزون بر 100 سال دهه نخست محرم در مساجد و حسینیه های روستای مند برگزار می شود.

علیرضا شناسایی افزود: این آیین به دلیل ترکیب موزون و هماهنگ در اجرا، ترجیع بندی اشعار محتشم کاشانی و دیوان عبدالجواد جودی خراسانی در فهرست آثار ناملموس معنوی کشور به ثبت رسید.

 

وی ادامه داد: 'مراسم حسن و حسین بیدخت' هم با شیوه­ای منحصر به فرد در اجرای دایره ­وار و چاووشی ­خوانی میاندار از دیگر آثار ثبت شده در فهرست آثار معنوی عاشورایی کشور محسوب می شود.

 

فرماندار گناباد نیز در این مراسم گفت: ثبت آثار عاشورایی این شهرستان در فهرست میراث معنوی ایران اقدامی ارزشمند و هویت بخش در سطح منطقه ای و ملی و بیانگر اصالت فعالیتهای مذهبی در این منطقه است.

 

محمدعلی نبی پور افزود: بعد حماسی و تاثیرگذاری واقعه عاشورا بر زندگی سیاسی، اجتماعی و فرهنگی موجب بیداری مسلمانان در برابر مستکبران و ظالمان و اعتلای شیعه در جهان و آیینهایی همانند واویلای مند و حسن حسین بیدخت در بعد فرهنگی موجب زنده نگهداشتن این قیام شده است.

 

همچنین آیین نخل گردانی نوغاب و روستاهای رهن، ریاب و قصبه شهر، شبیه خوانی ریاب و نوغاب شهرستان گناباد سال 1391 در فهرست آثار معنوی ایران ثبت شدند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی