خدمتی که جنجال آفرین شد ؛
ازاختصاص قیررایگان تااستعفای دسته جمعی اعضای شورای اسلامی یک روستا در گناباد

در پی عدم تخصیص قیر رایگان برای آسفالت راههای روستایی ، اعضای شورای اسلامی روستای دلویی استعفا دادند و دهیار و شورای اسلامی روستای روشناوند نیز به شدت اعتراض کردند .

 

 ghir

 

به گزارش صبح گناباد ، علیپور از اعضای مستعفی شورای دلویی به خبرنگاران گفته بود : قبلا 300 تن قیر رایگان به دلویی اختصاص یافته بود که این میزان به 125 تن کاهش و آنهم محقق نشده است . رضایی بخشدار مرکزی گناباد نیز از محروم شدن دلویی و 9 روستای دیگر گناباد از دریافت سهمیه قر رایگان به دلیل عدم توان یکی از پیمانکاران برای دریافت سهمیه روستاها محروم شدند .

دهیار روستای روشناوند نیز نسبت به عدم تخصیص قیر رایگان معترض است  ، اما مسئولان در این راستا چه میگویند ؟

 

محمد خطیبی رییس بنیاد مسکن گناباد در تاریخ 29/6/95 به خبرنگار ایرنا گفته بود : تا کنون 25 روستای شهرستان گناباد از سهمیه قیر رایگان استفاده کرده اند و 17 روستای دیگر علیرغم تخصیص سهمیه ، بدلیل مشکلاتی همچون کمبود اعتبار نتوانسته اند از این سهمیه استفاده کنند .

 

همین مسئول در تاریخ 28 شهریور به خبرنگار گناپا گفته بود : عدم توان دریافت سهمیه از سوی شهرداری بیدخت علت عدم واگذاری قیر به تعدادی از روستاها بوده است . در یک جمع بندی ، با توجه به اظهارات بخشدار مرکزی و تایید تلویحی رییس بنیاد مسکن ، تاخیر پیمانکار باعث از بین رفتن سهمیه شهرستان شده است  .

 

 فرماندار شهرستان گناباد نیز روز شنبه اول خردادماه امسال در مراسم کلنگ زنی سالن ورزشی روستای باغ آسیا ی گنابد از جذب 5% قیررایگان کل کشور  (  به استناد مصوبه مجلس ، معادل 100/000 تن ) خبرداده بود . این درحالی است که تا کنون کسی آمار دقیقی از میزان سهمیه جذب شده و تعهد شده ارائه نداده است .

 

اما تاریخچه این سهمیه به استناد اخبار خبرگزاری خانه ملت به شرح زیر است :

 

به گزارش خانه ملت بر اساس‌ بند (ی) تبصره 2 قانون بودجه سال 94 کل کشور، وزارت نفت موظف شده است از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذی‌ربط معادل ارزش ریالی دو میلیون تن قیر رایگان تا سقف 24 هزار میلیارد ریال را جهت روکش آسفالت، آسفالت راههای روستایی فاقد آسفالت و معابر روستاها و بهسازی روستاها و شهرهای با جمعیت زیر بیست هزار نفر به نسبت 80 درصد در اختیار شرکت های تابعه ذی‌ربط وزارت راه و شهرسازی و 20 درصد بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قرار دهد و در حسابهای فی‌مابین خود و خزانه‌داری کل کشور اعمال و با آن تسویه نماید./

 

در راستای اجرایی شدن قانون بودجه سال 94 ، نمایندگان مجلس نهم  در تاریخ یکشنبه ، دهم آبانماه 94 ، بررسی طرحی را آغاز کردند که براساس آن ، وزارت نفت مکلف میشد تا میزان دومیلیون تن قیر رایگان در اختیار وزارت راه و شهرسازی ، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، سازمان همیاری شهرداریها و وزارت آموزش و پرورش قرار دهد . قرار بود وزارت نفت تا پایان سال مالی 95 سهمیه را واگذار و تسویه حساب کند .

 

همچنین 150 نفر از نمایندگان مجلس نهم در تاریخ سه شنبه سوم آذرماه 94 ، با امضای نامه ای خطاب به رییس جمهور خواستار تسریع در تحویل قیر توسط وزارت نفت شده و بر اهمیت بازسازی و بهسازی راهها و معابر روستایی کشور تاکید کردند .

 

در نهایت نیز این طرح ، با مضمون زیر در تاریخ 15/9/94 به تصویب نمایندگان مجلس نهم رسید :

 

قانون اصلاح بند (ی) تبصره (2) قانون بودجه سال 1394 کل کشور (مصوب 15/9/1394 مجلس شورای اسلامی) بوده که در ماده واحده آن آمده است، بند (ی) تبصره (2) قانون بودجه سال 1394 کل کشور مصوب 24/12/1393 به شرح زیر اصلاح می شود:
ی- وزارت نفت موظف است از طریق شرکت های دولتی تابعه ذی ربط معادل ارزش ریالی دو میلیون تن قیر رایگان تا سقف بیست و چهار هزار میلیارد (24.000.000.000.000) ریال به نسبت


شصت و دو درصد (62%) در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت روکش آسفالت و آسفالت راه های روستایی و


بیست درصد (20%) در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها و انجام پروژه های مشارکتی با دهیاری ها و


پانزده درصد (15%) در اختیار وزارت کشور (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور) جهت آسفالت معابر شهرهای با جمعیت زیر پنجاه هزرا نفر و


سه درصد (3%) جهت نوسازی مدارس در اختیار وزارت آموزش و پرورش (سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور) قرار دهد و در حسابهای فی ما بین خود و خزانه داری کل کشور اعمال و با آن تسویه نماید.


اعتبار مذکور صد در صد (100%) تخصیص یافته تلقی شده و وزارت نفت تا پایان سال مالی 1394 نسبت به تخصیص و تحویل کامل قیر اقدام می کند.


طرح فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ پانزدهم آذرماه یکهزار و سیصد و نود و چهار مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید./  

تا اینکه این طرح برای برخورداری شهرهای زیر 20/000 نفر جمعیت ، به شرح زیر تصویب شد  :


نمایندگان در نشست علنی نوبت صبح امروز (چهارشنبه 25 فروردین) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 95 کل کشور با بند الحاقی یک تبصره یک آن با 144 رأی موافق، 19 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 195 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که براساس آن وزارت نفت مکلف به اختصاص اعتبار 24 هزار میلیارد ریالی جهت تامین قیر رایگان برای بهسازی راه‌های روستایی و نوسازی مدارس شد.


در بند الحاقی یک تبصره یک لایحه بودجه سال 95 کل کشور آمده است؛ وزارت نفت موظف است از طریق شرکتهای دولتی تابعه ذی‌ربط معادل ریالی دو میلیون تن قیر رایگان تا سقف مبلغ بیست و چهار هزار میلیارد ریال به نسبت

62% در اختیار وزارت راه و شهرسازی جهت روکش آسفالت وآسفالت راههای روستایی و

20% در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی جهت آسفالت معابر و بهسازی روستاها و انجام پروژه های مشارکتی با دهیاریها و

15% در اختیار وزارت کشور(سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور) جهت آسفالت معابر شهرهای با جمعیت زیر 50 هزار نفر و

3% جهت نوسازی مدارس در اختیار وزارت آموزش و پرورش(سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس) قرار  دهد و در حسابهای فی مابین خود و خزانه داری کل کشور اعمال و با آن تسویه کنند. وزارت نفت تا پایان سال مالی 1395 نسبت به تحویل کامل قیر اقدام می‌کند./


اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی