در حاشیه نشست هماهنگی جشن ثبت جهانی قناتهای ایران مطرح شد ؛
انتقاد فرماندار گناباد از کاهش حساسیت مسئولان نسبت به جشن ملی قناتها

فرماندار گناباد از کاهش حساسیت عمومی مسئولان و دست اندرکاران ذیربط نسبت به برگزاری جشن ملی قناتهای ثبت شده ایرانی در فهرست آثار جهانی یونسکو با محوریت قنات قصبه گناباد انتقاد کرد .

 

g95

 

به گزارش صبح گناباد به نقل از ایرنا ، محمدعلی نبی پور روز یکشنبه در نشست هماهنگی جشن ثبت قناتهای ایران افزود: در روزهای ابتدایی ثبت قناتها مسئولان با دغدغه بیشتری برگزاری آن را پیگیری می کردند ولی از 20 روز پیش حساسیت آنان کاهش یافته است.

 


وی با اشاره به موافقت مسئولان ملی و استانی با برگزاری این جشن ملی در گناباد خواستار افزایش حساسیت عمومی نسبت به برگزاری آن شد.

 

فرماندار گناباد ادامه داد: با موافقت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دیگر مسئولان مربوطه استانی و ملی این مراسم در آینده نزدیک به صورت منسجم در این شهرستان برگزار می شود.
وی مهمترین اهداف برگزاری جشن را در گناباد افزایش حساسیت عمومی جامعه نسبت به ظرفیت قناتهای ایرانی در تامین آب شرب در طول تاریخ و بهره گیری از این فرصت برای توسعه و رونق اقتصادی و گردشگری گناباد ذکر کرد.

 

نبی پور افزود: این جشن ملی هفته های نخست و دوم مهر ماه آتی و یا بعد از پایان ماههای محرم و صفر برگزار می شود که زمان قطعی آن بعد از بررسیهای لازم اعلام خواهد شد.

 

چهلمین نشست کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو بیست و پنجم تیر ماه گذشته قنات قصبه گناباد در خراسان رضوی به همراه قناتهای بلده خراسان جنوبی، زارچ و حسن آباد مشیر مهریز در یزد، جوپار کرمان، اکبرآباد و قاسم آباد بروات و ابراهیم آباد در استان مرکزی را به ثبت جهانی رساند.

 

قنات جهانی قصبه گناباد با سابقه بیش از 2500 سال به عنوان یکی از قدیم و عظیمترین قناتهای کشور محسوب می شود.
قنات قصبه از میان اراضی کوی شرقی گناباد(قصبه شهر سابق) در بخش جنوب غربی و از محلی معروف به برج علی ضامن، از داخل رسوبهای ریزدانه آغاز شده و به طول 331 هزار و 33 متر در یک رشته اصلی به نام قصبه و چهار رشته منشعب به نام دولاب کهنه، دولاب نو، رشته فرعی اول و رشته فرعی دوم قصبه جریان دارد.

 

رشته اصلی این قصبه که 131 هزار و 35 متر طول دارد در امتداد دره پرآب خانیک حفر شده و عمق مادرچاه آن بیش از 200 متر است.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی