حضور کاروان فرهنگ و هنر در روستای روشناوند گناباد + تصاویر

131848

اولین کاروان فرهنگ و هنر شهرستان گناباد با حضور تعدادی از اساتید و هنرمندان در طی یک روز در روستای روشناوند از توابع این شهرستان حضور یافت.

 

به گزارش صبح گناباد و به نقل از ایسنا، در قالب این کاروان اساتید و هنرمندان شهرستان به صورت دسته‌‌جمعی به این روستا به‌عنوان اولین روستا که دارای جمعیت قابل توجهی است، سفر کرده و یک روز کامل را با مردم آن روستا سپری کردند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد در گفت‌وگو با ایسنا در این‌باره گفت: چند ماه است که در این اداره یک شورای راهبردی متشکل از 25 نفر از اساتید فرهنگ و هنر صاحب‌نظر تشکیل شده و طرح‌های مختلف فرهنگی و هنری مثل همین کاروان فرهنگ و هنر در این شورا مطرح و روی آن بحث می‌شود.

 

حمیدرضا مهدوی‌مقدم افزود: شهرستان گناباد دارای هنرمندان بزرگی است که بعضی از آنان دارای مقام‌های بین‌المللی هستند و ما با این کار بضاعت فرهنگی و هنری شهرستان را عرضه کردیم.

 

وی ادامه داد: روستاها از بودجه‌های مادی و معنوی فرهنگی که برای شهرها هزینه می‌شود بی‌بهره‌اند و لذا خواستیم که فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به آن‌جا توسعه دهیم و جوانان و نوجوانان روستایی، علی‌الخصوص روستاهای محروم و دورافتاده را با فرهنگ و هنر ایران‌زمین آشنا کنیم.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد با بیان اینکه از بهترین اساتید شهرستان برای این کار استفاده شده است، بیان کرد: در روستاها خیلی پتانسیل‌های خوب و سوژه‌های جالبی برای کار کردن وجود دارد که هنرمندان می‌توانند استفاده کنند و همچنین استعدادهای ناشناخته‌ای در زمینه‌های مختلف در روستاها وجود دارد که با این کار شناسایی می‌شوند.

 

با این کار دِین خود را ادا کردم

 

رئیس انجمن سینمای جوان دفتر گناباد نیز در گفت‌وگو با ایسنا گفت: از هشت سالگی به سینما علاقه‌مند شدم و تا الان این علاقه‌مندی ادامه داشته است.

 

محمد برادران که مبتکر و مجری این کاروان بود، افزود: چند سال پیش این ایده به ذهنم رسید و احساس کردم که هنرمندان بعد از یک مدتی که در شهر هستند، ذهنشان خسته می‌شود و با این اقدام هم از رکود فکری خارج می شوند و هم با روستاهای محروم و مردمان، فرهنگ ، آداب و رسوم آن‌ها می‌شوند.

 

وی تصریح کرد: در قالب این کاروان یک روز با نشاط و جذاب برای جوانان و نوجوانان روستاهای محروم که امکاناتی برایشان وجود ندارد، فراهم می‌گردد و همچنین استعدادهای این عزیزان نیز کشف می‌شود و در واقع ادای دینی جهت این عزیزان نیز محسوب می‌گردد.

 

برادران اضافه کرد: اول قرار بود خود انجمن سینمای جوان گناباد به تنهایی این کار را انجام دهد ولی بعد به پیشنهاد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد مقرر شد که تمام انجمن‌های فرهنگی و هنری شهرستان در این کار سهیم شوند.

 

رئیس انجمن سینمای جوان دفتر گناباد گفت: حدود 150 نفر از جوانان و نوجوانان روستای روشناوند در کلاس‌های مختلف فیلم‌برداری، عکاسی، نقاشی، خوشنویسی، تئاتر، گزارش‌نویسی و تهیه خبر و معرق شرکت نمودند و قرار شد یک شناسنامه‌ای در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی گناباد برایشان تهیه تا روی افراد مستعد سرمایه‌گذاری شده و به صورت جدی‌تر و کامل‌تر به آن‌ها آموزش داده شود.

 

برادران با بیان اینکه من‌بعد، این کاروان هر یک ماه یک‌بار به یک روستا مراجعه خواهد کرد، اظهار کرد: روستاهای محروم و دورافتاده به دلیل نبود امکانات و فاصله زیاد تا شهر در اولویت قرار داشته و در ادامه در روستاهای دیگر و حتی بعضی از محلات شهر نیز حضور خواهیم یافت.

 

جوانان این روستا استعدادشان شکوفا نمی‌شود

 

یک استاد معرق‌کار نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: در روستای روشناوند افرادی هستند که از استعداد بالایی برخوردارند ولی این افراد به‌ویژه بانوان به دلیل نبود امکانات و مصافت زیاد این روستا تا شهر این استعدادشان شکوفا نمی‌شود و هرچه علاقه هم داشته باشند، امکان اینکه دنبال هنر خود بروند وجود ندارد.

 

مرتضی قاسمی که خود از اهالی روستای روشناوند بود خواستار تداوم این برنامه شد و افزود: اگر اساتید محترم هنر جهت برپایی کلاس هفته‌ای یک‌بار به این روستا مراجعه کنند، مطمئناً استقبال بیشتری می‌شود.

 

وی که دارای یک کارگاه معرق کاری در روشناوند است، ادامه داد: این کار باعث می‌شود که در آینده به هنر به‌عنوان یک منبع درآمد نگاه شود و روستائیان در خود روستا آثار هنری تولید و به فروش برسانند.

 

کاروان فرهنگ و هنر یک اردوی جهادی است

 

مسئول انجمن هنرهای تجسمی شهرستان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه خوشنویسی را به صورت حرفه‌ای از سال 1377 شروع کرده‌ام، اظهار کرد: بنده در سال 1382 رتبه ممتاز گرفتم و تا سال 1383 نیز یک دوره کامل فوق ممتاز را گذرانده‌ام.

 

سیدحسین سیدی در مورد دلایل حضور خود در کاروان فرهنگ و هنر گفت: کاروان فرهنگ و هنر به اعتقاد بنده یک اردوی جهادی است و در این روستای پرجمعیت که از کمترین امکانات هم بهره‌مند نیستند، انسان شرمنده می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: در این روستا استعدادهای فروانی در زمینه خوشنویسی وجود دارد که باید به صورت ویژه به آن‌ها آموزش داد.

 

این استاد خوشنویسی همچنین کاروان فرهنگ و هنر را یک کار خوب و لذت‌بخش ارزیابی و خاطرنشان کرد: هر کاری در گام اول یک نقاط ضعفی دارد و در این برنامه اگر اطلاع‌رسانی صورت می‌گرفت که هنرجویان در سر کلاس با امکانات حضور می‌یافتند بهتر بود.

 

ایجاد نشاط در فرزندان روستایی خیلی ارزشمند است

 

یک نقاش گنابادی که مشغول آموزش نقاشی به کودکان و نوجوانان روستای روشناوند بود، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: از سال 1380 کار نقاشی را انجام می‌دهم و همچنین دارای مدرک لیسانس نقاشی از دانشگاه هنر اصفهان هستم.

 

عبدالرحیم گوهری با اشاره به اینکه چند ماه پیش پیشنهاد حضور در کاروان فرهنگ و هنر به بنده داده شد و همان موقع از این کار استقبال کردم، خاطرنشان کرد: ساکنین بعضی از روستاها به امکانات دسترسی ندارند و حق این‌هاست که از این امکانات استفاده کنند و این امکانات در حقیقت سهم تمام مردم شهرستان است.

 

وی با بیان اینکه گناباد اولین شهرستان در کشور است که این کاروان در آن برگزار می‌شود، تصریح کرد: همین که یک نشاطی در این بچه‌ها ایجاد شود و دلگرمی در آن‌ها به وجود آید، این خیلی ارزشمند است.

 

روستاها مناطقی بکر برای کشت فرهنگی‌ست

 

یکی از هنرمندانی که در رشته کاریکاتور فرزندان روستای روشناوند را آموزش می‌داد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا بیان کرد: روستاها یکی از مناطق بکر و دست‌نخورده برای کشت فرهنگی است و بهتر است اساتید فرهنگ و هنر از روستاها استعدادیابی کنند.

 

منصور مهدی‌زاده با بیان اینکه چندین سال است که در مدارس روستاها به‌عنوان معلم هنر مشغول تدریس هستم، افزود: امروز یک روز خاطره‌انگیزی برای هنرمندان و جوانان و نوجوانان روستایی بود.

 

خستگی از تنم بیرون رفت

 

یکی از اساتید رشته تصویربرداری انجمن سینمای جوان نیز در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این طرح یک طرح بسیار فوق‌العاده بود و فرزندان روستای روشناوند بسیار با شور و اشتیاق به فراگیری هنر مشغول بودند و این علاقه‌مندی خستگی را از تن بنده بیرون کرد.

 

علی‌اکبر اسماعیلی با بیان اینکه بعضی اوقات زمینه آماده است ولی خود فرد راهش را پیدا نمی‌کند، افزود: این کاروان باعث می‌شود که این جرقه در جوان و نوجوان زده شود و همچنین در تغییر مسیر زندگی فرد بسیار تأثیرگذار است.

 

وی در خصوص نقاط ضعف این طرح نیز گفت: اگر یک مقدار اطلاع‌رسانی بیشتری صورت می‌گرفت که از قشر جوان جمعیت بیشتری شرکت می‌کردند، بهتر بود.

 

اسماعیلی همچنین گفت: بنده در این دوره یک‌روزه بیشتر اصول فنی کار با دوربین فیلم‌برداری و زیبایی‌شناسی را آموزش دادم و در ادامه نیز این عزیزان به صورت عملی با دوربین کار کردند.

 

استعداد بعضی از روستائیان کشف نشده است

 

یکی از خوشنویسان مطرح گنابادی که در زمینه طراحی محیطی به جوانان و نوجوانان روستای روشناوند آموزش می‌داد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: فاصله این روستا تا شهر زیاد بوده و بعضی از این روستائیان استعدادها و ویژگی‌های کشف‌نشده‌ای دارند که حتی شاید توان این را ندارند که این استعدادشان را بروز دهند.

 

عدالحسین طاهریان افزود: باید با برنامه‌ریزی بهتری این کار ادامه داشته باشد و از سایر هنرمندان نیز استفاده گردد.

 

کم‌توجهی به ظرفیت عظیم فرهنگی و هنری روستاها

 

یک کارشناس امور رسانه که این کاروان را همراهی می‌کرد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا گفت: نگاه ما در حوزه فرهنگ همیشه مرکزی بوده و به ساکنین روستاها توجهی نشده است.

 

سعید مقدم افزود: حتی کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد روستاها فعال نبوده و بودجه‌ای هم برایشان در نظر گرفته نمی‌شود؛ در حالی که بخش قابل توجهی از ظرفیت فرهنگی هنری ما در روستاهاست.

 

وی با اشاره به اینکه قالب سنتی و اصیل روستاها هنوز پایدار بوده است، ادامه داد: ما یک ظرفیت عظیم فرهنگی و هنری در روستاها داریم که باید قدر آن را بدانیم و بیش‌تر به آن بپردازیم.

 

گفتنی است؛ روستای روشناوند با جمعیت 4000 نفری خود یکی از روستاهای پرجمعیت شهرستان گناباد محسوب می‌شود و در 25 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گناباد قرار دارد.

 

 گزارش از مهدی محمدی نوقابی - خبرنگار ایسنا

 

131854

 

131855

 

131856

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی