صبح گناباد بررسی میکند
کاهش قیمت زعفران با کدام استدلال ؟

تنش در بازار زعفرا ن ایران که از آن به عنوان طلای سرخ یاد میشود ، چند سالی است که گریبانگیر تولید کنندگان این محصول استراتژیک شده است تا آنجا که فعالان بازار ، اخیرا از خرید زعفران خودداری میکنند .

 saffron

 

به گزارش صبح گناباد ، زعفران ایران ( به ویژه خراسان رضوی )  بدلیل برخورداری از کیفیت فوق العاده در جهان شناخته شده است ولی بدلیل عدم نظارت کافی و مدیریت لازم ، متاسفانه در سالهای اخیر شاهد نوسانات شدیدی در بازار این محصول هستیم .

 

زعفران ایران به دلایل پیش گفته میتواند بعنوان یک محصول استراتژیک ، جایگزین مناسبی برای نفت و هدفی برای ارز آوری و اقتصاد مقاومتی محسوب شود ولی عملکرد گذشته مسئولان ذیربط بیانگر آن است که نه تنها توجه کافی نداشته ایم ، بلکه با ادامه این روند ، بزودی جایگاه جهانی زعفران ایران نیز در معرض خطر قرار خواهد گرفت .

 

از سالهای دور ، زعفران ایران بدلیل صادرات فاه ای و فاقد بسته بندی مناسب ، از سوی بعضی از کشورها مثل اسپانیا ، با بسته بندیهای زیبا و با برند همان کشورها به جهان عرضه میشد ولی اخیرا با قاچاق پیاز زعفران ، کشورهایی همچون افغانستان و چین نیز وارد این حوزه شده و مشغول تولید زعفران هستند .

 

در داخل ایران نیز انتقال پیاز زعفران از خراسان رضوی و جنوبی به سایر نقاط ایران باعث شده است تا زمینهای حاصلخیزی که بدلیل برخورداری از آب کافی میتوانند زیرکشت گندم و دیگر محصولات قرار گیرند ، در قطعات چندین هکتاری به کشت زعفران اختصاص یافته و البته محصولی تولید کنند که فاقد اسانس کافی بوده و به کیفیت زعفران ایران ضربه بزند . این در حالیست که شهرهایی همچون قاین و گناباد با توجه به برخورداری از خاک و هوای مساعد بهترین زعفران جهان را تولید میکند .

 

از سوی دیگر ، زعفران بدلیل نیاز کم به آب و بحران آبی که به ویژه گریبانگیر مردم گناباد است ، از هر نظر بهنرین محصولی محسوب میشود که به اقتصاد خانوارهای آسیب دیده از بحران خشکسالیهای اخیر محسوب میشود ؛ به همین دلیل لازم است تا مسئولین مربوطه برای دفاع از حقوق کشاورزان این منطقه محروم چاره ای جدی بیندیشند .

 

دلالان نیز همه ساله ، چندین ماه قبل از آغاز فصل برداشت زعفران ، با تبانی شبکه ای ، نسبت به کاهش تصنعی قیمت اقدام میکنند تا بتوانند بخشی از حاصل دسترنج روستا زادگانی را که یکسال به امید برداشت چند گرم زعفران روزشماری میکنند ، بربایند .

 

پس از برجام ، این امید ایجاد شد که با افزایش صادرات ، شاهد پایان رکود چندین ساله در این بازار باشیم ولی متاسفانه از خرداد ماه امسال تا کنون ، شاهد کاهش 15 درصدی قیمت زعفران بوده ایم و این کاهش همچنان ادامه دارد تا آنجا که بسیاری از خریداران زعفران ، بدلیل این بی ثباتی ، از خرید این محصول امتناع میکنند و اینک ، عبارت  مایوس کننده " خرید نداریم " برتابلو اعلانات اکثریت اعضای این صنف خودنمایی میکند .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی